August Anton Legis-Glückseling (1806–1867)

134 Kč

Vždy skladem

Popis produktu

Portrét jednoho zapomenutého pražského německy píšícího literáta

Studie popisuje život a dílo zapomenutého pražského německy píšícího literáta. Jsou zde citovány nové archivní prameny, které ještě nebyly nikdy v tomto kontextu použity. Protože se studie soustřeďuje zejména na autorovu osobnost, je záměrně upuštěno od zevrubné charakteristiky jeho prací.

Legis-Glückselig náleží do skupiny českých literátů první poloviny 19. století, ale byl jen zřídka zmiňován v českých i jazykově německých literárních kompendiích. Je typickým příkladem člověka, který byl už v 19. století českou historiografií vyřazen z kánonu české literatury i českého národního obrození nehledě na skutečnost, že se stýkal s celou řadou osobností české kultury, mimo jiné i s Josefem Dobrovským nebo Václavem Hankou.

Legis-Glückselig žil po celý svůj život v Praze vyjma několika let, které strávil v Lipsku a Vídni. Po roce 1848 příležitostně pobýval na sídlech české aristokracie. Napsal více než třicet učených pojednání i kratších článků o dějinách českých zemí. Zaměřoval se zejména na vztah mezi česko- a německo-jazyčným etnikem českých zemí. Zdá se, že česky nemluvil příliš dobře, ale suverénně ovládal latinský i francouzský jazyk. Mluvil také trochu švédsky a snad i dánsky. Celý svůj život pracoval na volné noze, a protože se mu často nedostávalo peněz, byl u svých přátel, především u Václava Hanky, velmi zadlužen. Rovněž jeho soukromý život nebyl bez problémů. Dlouhou dobu žil sám jen s otcem, ale nakonec se oženil a měl děti.

Parametry produktu

autor Jakub ZOUHAR
Vydáno 2012
ISBN ISBN 978-80-7465-019-2