FIM Aktuálně, Zahraničí 20. 4. 2023

Březnové návštěvy na FIM zamířily z Malajsie, Thajska a Tchaj-wanu

Autor: Zuzana Dostálová

Březen letního semestru byl velmi rušným měsícem. Zaměstnanci FIM UHK měli tu čest, že mohli přivítat hned několik zahraničních návštěv v rámci programu Erasmus+ mezinárodní kreditové mobility (Erasmus+ ICM).

Program Erasmus+ ICM umožňuje oboustrannou spolupráci pro studenty a akademiky. Fakulta informatiky a managementu UHK měla v akademickém roce 2022/23 uzavřený kontrakt s Malajsií, Thajskem a Tchaj-wanem. Fakulta tak mohla finančně podpořit dr. Sotheeswari Somasundram, vedoucí School of Management & Marketing z Taylor´s University v Malajsii, která do Hradce Králové přijela na 10 dní. „Hlavním zájmem mé návštěvy bylo rozšíření mé profesní sítě, a to jak v oblasti výzkumné spolupráce, tak z hlediska práce na společných publikacích. Na mých přednáškách a workshopech bylo vidět, že studenti zprvu potřebovali čas, aby se aklimatizovali a zvykli si na přítomnost neznámé osoby ve třídě, čímž mám na mysli svůj asijský vzhled, anglický přízvuk a boj s vyslovováním českých jmen. Následně jsem si ale všimla, že se studenti fakulty rychleji adaptovali ve srovnání s mými předchozími zkušenostmi. Pohotově reagovali a účastnili se aktivně diskusí a případových studií. Jejich odezva byla povzbudivá, a proto jsem se rozhodla jít hlouběji, co se obsahu a úrovně probírané látky týkalo. Interakce se studenty mi pomohla porozumět kulturní perspektivě a jejich chování,“ uvedla dr. Sothees.

O dva dny déle na FIM UHK mohl strávit pan Huang z Wenzao Ursuline University of Languages z Tchaj-wanu, který nejvíce interagoval s Katedrou aplikované lingvistiky. „Během své akademické návštěvy vedl dvě interaktivní přednášky o tchajwanské kultuře a další dvě o využití překladu a tlumočení při výuce cizího jazyka. Kromě toho jsme diskutovali o možnostech další spolupráce a plánovali jsme společné výzkumné aktivity. Českou kulturu poznával i ochutnáváním tradičních delikates, poznáváním středověkých měst nebo cestováním hromadnou dopravou,“ popsala Huangovo působení na fakultě a v České republice docentka Blanka Klímová, vedoucí zmiňované katedry.

Třetí návštěva na FIM zavítala ze Suan Sunandha Rajabhat University v Thajsku. Osmidenní působení pánů Kankaewa a Komolvanija na fakultě bylo rozděleno mezi Katedru rekreologie a cestovního ruchu, Katedru managementu a na závěr svého pobytu komunikovali převážně s Katedrou aplikované lingvistiky. „Program Erasmus+ ICM rozvíjí mé kompetence ve výuce, učení i výzkumu. Tento program posiluje spolupráci na úrovni jednotlivců, týmů, ale i organizací. Kromě toho obohacuje porozumění multikulturalismu a rozmanitosti. Nesmírně si této příležitosti vážím,“ uvedl pan Kankaew.