FIM Studenti, Aktuálně, Zahraničí 14. 6. 2023

Intenzivní program Erasmus+ poprvé na FIM UHK

Na přelomu května a června 2023 přivítala Fakulta informatiky a managementu UHK (FIM UHK) zahraniční studenty a studentky z Itálie a Rumunska v rámci programu Erasmus+ Blended Intensive Program (BIP). Jedná se o krátkodobou fyzickou mobilitu v zahraničí s povinným virtuálním učením. Tento typ programu je zcela nový a FIM UHK ho realizovala poprvé.

Online část programu probíhala od 2. do 23. května 2023 a týden od 29. května do 2. června 2023 strávilo všech 22 účastníků programu fyzicky na FIM UHK. Tématem online kurzu, který se skládal ze tří devadesáti minutových lekcí, byla „Intercultural Studies“ vedená docentkou Blankou Klímovou. „Aby člověk ocenil a porozuměl své vlastní kultuře, musí se učit o kultuře jiné. Člověk musí být otevřený novým znalostem a novým kulturním zážitkům a chtít se setkávat s lidmi ze zcela odlišného kulturního prostředí. To vyžaduje hodně empatie a porozumění, což v konečném důsledku přispívá k obohacení našeho života. Jsem moc ráda, že jsem to měla možnost zažít znovu a osobně jsem si výuku BIP velmi užila,“ uvedla docentka Klímová, vedoucí Katedry aplikované lingvistiky.

Náplní „fyzické části“ programu bylo hlavně poznávání české kultury a objevování okolí. Účastníci navštívili například Adršpach, Kutnou Horu, podívali se do muzea firmy PETROF nebo grilovali v městských lesích. Ale výuka přeci jen nechyběla ani v prezenční části. Doktor Marcel Pikhart provedl zahraniční studující z univerzit The "December 1 1918" Alba Iulia University v Rumunsku a z University of Sassari v Itálii přednáškou „Intercultural Business Communication“. Na závěr si všichni odnesli certifikát o úspěšném absolvování programu.

„Kombinovaný intenzivní program (BIP) je novinkou v programu Erasmus+, který naše fakulta letos pořádala poprvé. Díky velkému zájmu ze strany studentů a jejich pozitivní zpětné vazbě víme, že byl úspěšný. Už nyní se těšíme na další ročník, a především na osobní setkání se studenty,“ zhodnotila BIP Eva Pospíchalová, referentka zahraničního oddělení a koordinátorka programu.