FIM Věda a výzkum, Tiskové zprávy, Aktuálně, Zaměstnanci 10. 5. 2023

Josef Horálek je prvním docentem v oboru Aplikovaná informatika na FIM UHK

Autor: Zuzana Dostálová

V reprezentativních prostorách rodinného pivovaru Beránek ve Stěžerech u Hradce Králové vystoupil 12. dubna 2023, tehdy ještě doktor Josef Horálek, před Vědeckou radou Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové (FIM UHK) s habilitační přednáškou „Aktuální hrozby, incidenty a mitigační opatření v kybernetické bezpečnosti“ a následně s prezentací své habilitační práce „Kybernetická bezpečnost řídicích systémů inteligentních rozvoden v energetice“. S účinností od 24. dubna 2023 se tak stal prvním docentem v oboru Aplikovaná informatika na FIM UHK.

Jeho habilitační práce vycházela z dlouholetého výzkumu v oblasti bezpečnosti energetických systémů, podpořeného praktickou realizací několika výzkumných výstupů a také jeho praxí, kdy působil jako vedoucí odboru Kybernetické bezpečnosti ve společnosti ČEZ Distribuce, a. s.

Docent Josef Horálek působí na Katedře informačních technologií FIM UHK od roku 2007, kdy využil možnost spojit akademickou kariéru se svoji Alma mater. Problematika bezpečnosti Information and Communication Technologies a Industrial Control System patří od počátku mezi jeho hlavní oblasti zájmu a výzkumu.

Na fakultě vyučuje mimo jiné předměty jako Operační systémy, Počítačové sítě a nově připravované Řízení informačních rizik v praxi a Řízení bezpečnosti informací. Je dlouholetým lektorem v celosvětovém programu Cisco Networking Academy, je členem Jednoty českých matematiků a fyziků a Českého institutu manažerů informační bezpečnosti. Dále je členem hodnotících panelů projektů Technologické agentury České republiky a řešitelem několika výzkumných projektů zaměřených zejména na spolupráci s průmyslovou praxí. Je autorem desítek odborných článků prezentovaných jak na významných mezinárodních konferencích, tak v prestižních odborných časopisech. Jeho velkým zájmem je také podpora nadaných studentů, kterým nejen vedl desítky bakalářských a diplomových prací, ale také se s nimi snaží konzultovat směřování jejich kariéry. Z několika jeho studentů se postupem času stali kolegové působící na vysokých školách v České republice i v zahraničí.

„Univerzita Hradec Králové, se kterou jsem spojil svůj profesní a částečně i osobní život, mi poskytuje nejen motivující a svobodné prostředí, ale zejména mi dává možnost spolupracovat s celou řadou inspirujících kolegů. Mezi ty, kteří mě provázeli a formovali jako studenta, vzpomínám zejména na profesora Ivo Volfa a profesora Bohumila Vybírala. V profesní oblasti mě pak významně ovlivnila spolupráce s profesorem Peterem Mikuleckým, který mi dal příležitost, důvěru a nekončící podporu při mých začátcích na FIM UHK, a zejména dlouholetá spolupráce a přátelství s docentem Vladimírem Soběslavem.“

Výuce na fakultě a výzkumu věnuje spoustu svého času, pokud si ale udělá volno, tráví svůj čas nejraději s manželkou Mirkou, syny Pepíčkem a Jindříškem, ke kterým se často přidají i neteře Alžbětka a Míša.