FIM Studenti, Aktuálně 25. 1. 2024

Nabídka volitelného předmětu Prezentace a analýza dat (PREDA)

Katedra informatiky a kvantitativních metod nabízí nový volitelný předmět Prezentace a analýza dat (PREDA).

Anotace předmětu:

Schopnost pracovat s daty a informacemi je z nejžádanějších kompetencí 21. století. Dovednost "vidět v datech" tak představuje konkurenční výhodu na trhu práce. Datový analytik by měl být schopen transformovat data na informace a informace následně na konkrétní znalosti. Například sběr a následná analýza zvukových záznamů řeči představuje naprosto nový dynamicky se rozvíjející obor, v němž jsou investovány nemalé částky. Data shromažďují call centra velkých firem, mobilní operátoři, obchodní řetězce, pojišťovny, banky, farmaceutické firmy, internetové firmy, ale i národní bezpečnostní agentury. Analýza a prezentace dat se tak brzy stane součástí strategického rozhodování všech firem i korporací.

Požadavky na studenta:

• Minimálně 80% účast ve cvičeních (omluvitelné důvody vyšší neúčasti musí být doloženy).
  • Zápočet má jen část písemnou, ve které musí být dosaženo minimálně 50 % bodů

Obsah předmětu:

1. Příprava reálných dat a zpracování v prostředí SPSS, Excel, R.
  2. Data veřejně přístupných databází
  3. Zpracování tabulky nad 50GB
  4. Moderní regresní metody, volba modelu v případě většího počtu vysvětlujících proměnných
  5. Vyhodnocení residuální složky modelu
  6. Ordinální proměnná v regresním modelu
  7. Vyhodnocení webdesignu respondenty
  8. Web scraping
  9. Prezentace v impaktovaném periodiku

Za úspěšné absolvování předmětu získáte 5 kreditů.

Více informací ve STAGu. Zapsat předmět si můžete v termínu 29. 1.- 18. 2. 2024.