Nevěděli jsme, čeho chceme dosáhnout, ale věděli jsme, od čeho utíkáme pryč
Univerzita Hradec Králové si listopadové události roku 1989 připomněla stavbou papírové zdi nebo slavnostním otevřením Náměstí Václava Havla. Fakulta informatiky a managementu na oslavy sametové revoluce navázala besedou s jedním ze studentských vůdců dané doby Václavem Bartuškou.
Účastníci besedy byli v převážné většině studenti a studentky ve věku někdejšího leadera. „My jsme nevěděli, čeho chceme dosáhnout. My jsme věděli, od čeho utíkáme pryč. Chtěli jsme patřit na západ,“ sdělil pan Bartuška posluchačům spolu s poselstvím do publika: „Žijete ve svobodné, šťastné a bohaté zemi, a to není samozřejmost. Měli byste si toho vážit. Přeji vám i drobné rány v životě, abyste si dokázali uvědomit, co máte.“
Diplomat Václav Bartuška je mimo jiné autorem knihy Polojasno z roku 1990. Kniha je deníkem studenta Bartušky, člena Parlamentní komise pro vyšetřování událostí 17. listopadu 1989.
Na dotaz, zda by něco změnil, ohlédne-li se zpět, odpověděl, že by nepochybně neměnil nic. „Nikdo z nás neměl představu, jak se má řídit stát. Chybovali jsme, ale současně jsme udělali maximum možného,“ dodává současný velvyslanec České republiky pro otázky energetické bezpečnosti.
Během poutavé besedy vládlo v aule neobvyklé ticho a v závěru bylo naopak vyřčeno mnoho dotazů. Zkušený řečník nezapomněl podotknout, že má obrovský respekt k těm, kteří začali stávku mimo Prahu. „Nebýt republiky, nebýt lidí, kteří za námi stáli po celé zemi, tak bychom neuspěli,“ uzavřel.