FIM Aktuálně, Zaměstnanci 1. 11. 2021

Petr Tučník byl jmenován docentem v oboru Systémové inženýrství a informatika

S účinností od 1. 11. 2021 jmenoval rektor UHK Petra Tučníka docentem. Habilitační práci s názvem "Agentově-orientované výpočetní ekonomiky", kde se zaměřil zejména na problematiku využití multi-agentových přístupů pro modelování různých ekonomických jevů a systémů, úspěšně obhájil 22. září 2021 před Vědeckou radou FIM UHK.

Docent Tučník vystudoval Filozoficko-přírodovědeckou fakultu Slezské univerzity v Opavě (FPF-SLU), obor Informatika a výpočetní technika, kterou dokončil v roce 2005. Po absolvování krátce působil jako doktorand na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě v Ostravě. Na FIM působí od roku 2006, kdy byl přijat na pozici odborného asistenta na Katedře informačních technologií. O rok později se stal současně i doktorandem a pod vedením svého školitele profesora Petera Mikuleckého své doktorské studium zdárně ukončil v roce 2011. V roce 2013 na FPF-SLU obhájil rigorózní práci s názvem „Agentově-orientované autonomní systémy na bázi vícekriteriálního rozhodování v inteligentních prostředích“.

Odborně se zabývá primárně problematikou návrhu a rozhodování v autonomních systémech na bázi multi-agentových systémů. Mezi další oblasti jeho specializace patří například modelování firemních procesů a projektové řízení. V těchto oblastech také garantuje a vyučuje na FIM předměty, jako jsou Autonomní systémy, Řízení projektů, Úvod do umělé inteligence, Kognitivní vědy, Objektové modelování 1 a Ontologie a sémantický web.

V současné době se podílí na řešení mezinárodního projektu ve výzvě COST, kde se zabývá problematikou mitigace dopadů přírodních katastrof (tsunami).  Dále je pak spoluřešitelem projektů aplikovaného výzkumu, které jsou zaměřeny na design a zavádění bezpapírové laboratoře a nově se zabývá i projektem řešícím kyberbezpečnost v kontextu tzv. smart city.

Ve volném čase se věnuje četbě a turistice a aktivně sleduje různá společenská témata a celosvětové zpravodajství.