Představit matematiku jako součást lidské kultury. To měla za cíl akce Den pí na FIM

O tom, že matematika nemusí být pro některé jen noční můrou, ale že může být i zábavná a inspirující, se přesvědčili účastníci přednášky a workshopu ve čtvrtek 13. března 2025 na půdě Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové (FIM UHK) na akci Den pí na FIM.
„Hlavním cílem setkání bylo představit matematiku jako součást lidské kultury, která má bohatou a pestrou historii i zajímavou moderní počítačovou podobu,“ uvedl docent Pavel Pražák z Katedry informatiky a kvantitativních metod, který stál u zrodu akce v roce 2013.
Odpolední program byl zahájen veřejnou přednáškou zmiňovaného docenta Pražáka s názvem „πdění za kvadraturou kruhu“, kde představil geometrické konstrukce pomocí pravítka a kružítka s konečně mnoha kroky, tzv. Eukleidovské konstrukce a zabýval se otázkou, zda je pomocí těchto konstrukcí možné sestrojit čtverec se stejným plošným obsahem jako má daná kružnice. Při představení historických souvislostí tohoto problému kvadratury kruhu a argumentaci tvrzení, že taková konstrukce možná není, byla mimo jiné představena algebraická a transcendentní reálná čísla. Posluchači tak měli možnost podrobněji nahlédnout do struktury čísel a zamyslet se nad jejich souvislostmi s konstrukcemi geometrických objektů.
Po obohacující přednášce plynule následoval workshop pro střední školy s názvem „Krátká exkurze do vícerozměrných sfér“, ve kterém doktor Jiří Haviger ze stejnojmenné katedry představil vícerozměrné prostory a společně s účastníky workshopu zkoumal některé jejich vlastnosti založené na různém měření vzdáleností, tj. na různých metrikách prostorů. V rámci workshopu byla také představena metoda Monte Carlo a pomocí krátkých programů v Pythonu byl hledán poměr objemu jednotkové koule a jí opsané krychle. Získané výsledky se pro různé rozměry prostorů ukázaly jako překvapivé a studenti mohli i bez složitých a přesných metod nahlédnout do geometrických vztahů, které si neumíme představit.
Přednášky i počítačového workshopu se zúčastnili především studenti a studentky z hradeckých gymnázií – Gymnázia J. K. Tyla, Gymnázia Boženy Němcové, Prvního soukromého jazykového gymnázia a Biskupského gymnázia. Nedílnou součástí setkání byla i ochutnávka Pí koláčků, které připravila doktorka Andrea Ševčíková.