FIM Aktuálně 16. 10. 2024

Představujeme nové vedení FIM UHK

S účinností od 1. července 2024 nastoupila profesorka Petra Marešová na post děkanky Fakulty informatiky a managementu UHK. Spolu s ní do nové etapy fakulty vstupují další staronové tváře, které se již zhostili svých povinností v roli proděkanek a proděkanů FIM UHK nebo právě započínají svoji cestu ve vedení FIM UHK.

prof. RNDr. Petra Marešová, Ph.D., MBA
děkanka 

Profesorka Petra Marešová působí na Katedře ekonomie FIM UHK od roku 2009. V roce 2016 převzala vedení stejnojmenné katedry, a to až do roku 2020, kdy se stala prorektorkou UHK pro studium a kvalitu. Věnuje se především výuce předmětů Mikroekonomie a Podnikání v praxi, a to jak v českém, tak anglickém jazyce. Je garantkou studijního programu Ekonomika a management. Děkanka Marešová je úspěšnou řešitelkou projektů základního i aplikovaného výzkumu, které jsou spojeny s jejími odbornými zájmy v oblasti podnikové ekonomiky a zdravotnické ekonomie.

Svůj volný čas věnuje převážně rodině. Ráda si zacvičí nebo přečte „normální - nevědeckou“ knihu.

V rámci svého budoucího působení na pozici děkanky FIM UHK chce reflektovat současné trendy v obsahu studijních programů a podporovat zájem studujících ze zahraničí. Plánuje rozvíjet spolupráci s firmami a dalšími vzdělávacími a výzkumnými institucemi a současně budovat podnětné prostředí pro zaměstnance.

prof. Ing. Vladimír Bureš, Ph.D., MBA
proděkan pro vědu a výzkum a statutární zástupce děkanky 

Profesor Vladimír Bureš získal v roce 2001 na FIM UHK inženýrský titul a v témže roce zahájil doktorská studia, během kterých získal plný úvazek na Katedře ekonomie a managementu. Následně v roce 2003 přešel na Katedru informačních technologií, kde působil posledních osm let jako vedoucí. Hlavními oblastmi jeho odborného zájmu jsou teorie systémů, systémová dynamika, znalostní management, podniková informatika nebo inteligentní prostředí, jeho aktivita je orientována na základní, popř. aplikovaný výzkum. 

Proděkan Bureš byl členem několika mezinárodních a národních výzkumných projektů zaměřených na vybrané problémy inteligentních prostředí, znalostního managementu nebo aplikované informatiky. Zároveň se podílel na realizaci rozvojových projektů zaměřených na zkvalitnění výuky. Během posledních let spolupracoval v rámci výzkumu na zakázku s několika společnostmi a institucemi jako jsou ELLA-CS, GiST s.r.o., CzechInvest, Hospodářská komora nebo Mezinárodní agenturou pro atomovou energii ve Vídni, pro kterou realizoval analýzu znalostních a technických projektů. Rád připomíná, že pracoval pro nositele Nobelovy ceny, protože tato instituce dostala v roce 2005 Nobelovu cenu za mír. Tuto cenu obdržela v roce 2012 i Evropská unie, proto někdy upozorní, že díky evropským projektům pracoval v podstatě pro dva nobelisty.

Ve volném čase sleduje oblíbené seriály Teorie velkého třesku a Futurama nebo akční filmy z hongkongské produkce. Nepohrdne ani přírodovědnými nebo technickými dokumenty, případně kolorizovanými historickými dokumenty. Rád sportuje nebo si zastřílí z krátké zbraně.

Ve své funkci chce navázat na precizní a empatický přístup svých předchůdců směrem k motivaci kolegyň a kolegů k získávání vědecko-výzkumných projektů a ke zkvalitnění publikační činnosti směrem k prestižním časopisům a konferenčním sborníkům. Zároveň bude usilovat o tvorbu vzájemně provázaných fakultních výzkumných týmů, které budou schopny svou specializovanou expertízu uplatnit na národní i mezinárodní úrovni.

prof. PhDr. Blanka Klímová, M.A., Ph.D.
proděkanka pro zahraniční vztahy

Profesorka Blanka Klímová na FIM UHK působí od roku 1994 a od roku 2016 je vedoucí Katedry aplikované lingvistiky, kde vyučuje zejména odbornou angličtinu pro cestovní ruch, obchodní angličtinu a akademické psaní. Nová proděkanka pro internacionalizaci se hojně zapojuje i do výuky zahraničních studentů, a to hlavně v rámci Letních škol a programu Blended Intensive Programme.

Ve své rozsáhlé vědecké a pedagogické činnosti se proděkanka Klímová zabývá přidanou hodnotou nejnovějších technologií v cizojazyčném vyučování. Zajímá ji zejména jejich přínos pro proces učení se cizímu jazyku pro všechny vzdělávací skupiny.

Ve svém volném čase se věnuje čtení, plavání, jezdí na běžkách, pracuje na zahradě, velmi ráda cestuje a nejvíce času tráví se svou rodinou na chalupě v Podkrkonoší.

Cílem nové paní proděkanky pro zahraniční vztahy je přilákat co nejvíce zahraničních studentů (nejlépe samoplátců) a stážistů na naši fakultu a motivovat naše studenty a akademické a neakademické pracovníky k účasti na zahraničních mobilitách, a tak navázat na úspěšnou práci své předchůdkyně, profesorky Poulové, a kontinuálně tak přispívat k internacionalizaci celé UHK. Dalším cílem paní proděkanky je ukázat pedagogům FIM, jaké možnosti pro jejich pedagogickou a vědeckou činnost jim nabízí účast v mezinárodních projektech, jako například projekt COST či bilaterální projekty.

Ing. Jan Mačí, Ph.D.
proděkan pro studijní záležitosti

Doktor Mačí působí na Katedře ekonomie FIM UHK od roku 2019, kdy se z libereckého působení vrátil do svého rodného města. Jeho hlavní specializací je daňová problematika, podniková ekonomika a účetnictví.

Od začátku svého působení na fakultě se podílel na několika významných projektech jako například projet TAČR pod vedením současné děkanky profesorky Marešové. Věnuje se ale mimo jiné projektům specifického výzkumu (SPEV) s cílem zapojit také studenty, aby okusili, co je obsahem akademické činnosti a třeba do budoucna doplnili řady akademiků FIM UHK.

Proděkan Mačí má v oblibě pivo z tvorby minipivovarů. Svůj volný čas věnuje převážně rodině. Jako bývalý Votrok si jde rád zahrát fotbal, nebo alespoň zafandit do nové malšovické arény pod lízátka.

V rámci svého nového působení v roli proděkana pro studijní záležitosti by rád rozvíjel prvky digitalizace, a to nejen v oblasti komunikace se studenty. Pro osobní komunikaci, ať už se studenty, studentskými spolky nebo svými kolegy, si ale vždy rád najde alespoň pár minut času.

 

 

 

 

prof. RNDr. Petra Poulová, Ph.D.
proděkanka pro strategii a rozvoj

Profesorka Petra Poulová na UHK nastoupila už v roce 1991. Tehdy ještě na Katedru informatiky dřívější Pedagogické fakulty, která tvořila základ pro vznik Fakulty řízení a informačních technologií Vysoké školy pedagogické (FŘIT VŠP) v roce 1993. Od roku 2000 působí na Katedře informatiky a kvantitativních metod dnešní FIM UHK. V roce 1998 se podílela na založení Institutu dalšího vzdělávání FIM, který do roku 2002 vedla. Od roku 2002 působila jako proděkanka pro rozvoj a zahraniční vztahy.

Proděkanka Poulová je mimo jiné garantkou databázových předmětů, takže převážnou část její výuky tvoří předměty Databázové systémy a jako garantka nového studijního programu Datová věda vyučuje předmět Principy datové vědy.

Je úspěšnou řešitelkou velkého množství projektů. Výzkumné aktivity zaměřuje zejména na modelování procesů, simulace a zpracování dat, a to zejména pro podporu rozhodovacích procesů.

Jejím největším koníčkem jsou zvířata a cestování. Má jednoho velkého psa a pět chlupatých koček. A momentálně se nejvíce těší ze své vnučky.

Cílem proděkanky pro následující období je efektivní využívaní možností, které nabízejí strategické projekty (ESF, ERDF, NPO a další) směrem k inovacím studijních programů a pracovního i studijního prostředí na fakultě. Nadále se budeme snažit rozvíjet kontakty s firmami, a to nejen z pohledu budoucích zaměstnavatelů našich absolventů, ale i z hlediska transferu znalostí a možností společného výzkumu. Pozornost je třeba zaměřit také na oblast dalšího vzdělávání pracovníků a jeho systematický rozvoj.

Ing. Lenka Buchtová
tajemnice

Lenka Buchtová je absolventkou FIM UHK. Studium v programu Informační management úspěšně zakončila v roce 2002.  Od roku 2017 se pohybuje na půdě UHK, kde během osmi let prošla hned několika pozicemi. Začínala jako projektový a finanční manažer na Pedagogické fakultě, kde úspěšně řídila projekty ESF + ERDF po věcné i finanční stránce. Později se přesunula do oblasti celoživotního vzdělávání na rektorátní úrovni, kde také koordinovala finanční zajištění projektů v gesci prorektorky pro studium a kvalitu. Vedle toho plnila roli interní auditorky. Její kariéra zahrnuje i bohaté zkušenosti z nadnárodní energetické společnosti v oblasti controllingu, kde zastávala pozici vedoucí plánování a reportingu. Tento mix zkušeností z veřejné i soukromé sféry jí umožňuje přinášet komplexní pohled na management a oblast financování.

Ve svém volném čase se věnuje rodině, četbě, zahradničení a sportu. Mezi její nejoblíbenější aktivity patří cyklistika, běžky a vysokohorská turistika.

Do budoucna by ráda navázala na vynikající práci své předchůdkyně a napomohla udržitelnému hospodaření fakulty.