FIM Aktuálně 9. 6. 2023

Tentokrát do vysokoškolských lavic usedli školáčci ze Zbečníku

Autor: Zuzana Dostálová

Každoročně děkan Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové (FIM UHK) Josef Hynek navštíví malotřídní školu v Královéhradeckém nebo Pardubickém kraji a uvítá prvňáčky. Následně pak na oplátku žáky a žákyně pozve na FIM UHK, kde je provede kampusem a připraví s kolegy pro děti pestrý program.

Začátkem června fakulta přivítala možná budoucí studenty a studentky ze základní školy Zbečník. Dvanáct malých školáků a třináct školaček, které do kampusu v Hradci Králové zavítali z okresu Náchod, mělo možnost usednout do vysokoškolských lavic, nahlédnout do počítačové učebny nebo nové e-sportové místnosti. Celým programem je provázel sám děkan Josef Hynek a připravil si pro své hosty také soutěžní kvíz. Návštěvníci si zkusili s proděkanem pro studijní záležitosti Tomášem Kozlem ovládat roboty a na sousední Přírodovědecké fakultě byli svědky několika fyzikálních experimentů včetně pokusů s ohněm pod pečlivým dohledem Damiána Bušovského. Cestu do Hradce Králové výletníci završili v Archeoparku Všestary.

„Spolupráce s malotřídními základními školami je pro mne srdeční záležitostí a mám radost, když žáci ze vzdálené školy nadšeně vnímají prostředí a atmosféru na naší univerzitě. Vždy se loučíme s tím, že se budou dobře učit, aby se k nám mohli časem vrátit a studovat právě tady. S vítáním prvňáčků jsem začal v roce 2012, takže první takto oslovení žáci se k nám budou hlásit už napřesrok!“ uzavírá s úsměvem Josef Hynek.

Tato „výměnná návštěva“ byla již dvanáctou v řadě. V minulosti profesor Hynek podpořil například prvňáčky v Nových Hradech, Orlickém Záhoří, Peci pod Sněžkou, Budislavi, Jamném nad Orlicí či Jehnědí. Zmíněné školy následně vždy přijaly jeho pozvání a děti strávily příjemné dopoledne na FIM UHK.