UNIVERZITA – nová aplikace pro vysokoškoláky je na světě
Studenti FIM vyvinuli aplikaci, která studentům vysokých škol usnadní život.
Petr Weissar, Michal Černý a Dušan Salay jsou autory aplikace s příznačným názvem Univerzita. Jedná se o aplikaci, která studentům vysokých škol pomůže lépe se zorientovat v rámci fakulty či univerzity, a to nejen z hlediska konaných přednášek či zkoušek a zápočtů. Nová aplikace disponuje základními funkcionalitami, jaké má například studentský portál STAG. Naleznete zde harmonogram studia, rozvrh hodin, popis budov a seznam místností a vyhledat si můžete také své spolužáky a jejich rozvrhy. Navíc je zde možné zapsat si zkoušky a zápočty a aplikace vám automaticky vypočte kredity. Umožní vám tak snadno kontrolovat, zda máte splněno nebo co vám ještě zbývá. Nedílnou součástí je pak funkce zasílání notifikací, díky které budete vždy informováni v případě nějaké změny, jako je třeba zrušení výuky nebo vypsání dalšího termínu zkoušky. Do budoucna pak autoři aplikace plánují doplnit funkci pracovních příležitostí pro firmy nebo modul pro učitele, pomocí kterého budou moci bezodkladně zadávat studentům známky.
Aplikace Univerzita navazuje na již existující aplikaci UHK Helper, která spatřila světlo světa v září 2016. Toho času ještě nebyla zdaleka tak propracovaná jako je nyní a počet jejích uživatelů se od té doby zvýšil asi osmnáctkrát. „Doc. Poulová nás tenkrát oslovila s tím, že by pro zahraniční oddělení uvítali možnost posílat upozornění studentům ohledně přednášek nebo v rámci letní školy. Tak jsme přišli s modulem notifikací, ze kterého se postupně vyvinula aplikace UHK Helper,“ objasňuje vznik aplikace Petr Weissar.
Původní aplikace pro Android však byla tvořena v jazyku Java, a tak se její vývoj nedal posunout tam, kam by si její tvůrci představovali. „Uvědomili jsme si, že se UHK Helper už nemá kam dál posouvat. Na FIM se poměrně ujal, ale zjistili jsme, že spousta univerzit aplikaci nemá, proto jsme se rozhodli o rozšíření na celou republiku. Začali jsme tak vlastně od nuly s užitím Kotlinu, jazyka nad Javou, a s využitím nových technologií,“ doplňuje Michal Černý. „U vylepšené verze bylo třeba robustnější řešení. Usoudili jsme, že pro usnadnění a urychlení celého procesu bude rozumnější, když najdeme někoho třetího, kdo má v dané oblasti více zkušeností a pomůže nám s tím,“ dodává. V tu dobu na scénu nastoupil Dušan Salay, který si vzal na starosti serverová řešení, respektive notifikace.
V současné době má aplikace přibližně 500 uživatelů, prozatím v testovacím módu. Její dokončení tvůrci plánují do konce letního semestru 2020. Aplikace má být přístupná jak pro operační systém Android, tak iOS. Již nyní si můžete aplikaci stáhnout na následujícím odkazu.