FIM Aktuálně 12. 6. 2024

Žáci a žákyně ze Základní školy Tisová usedli do vysokoškolských lavic

Každoročně děkan Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové (FIM UHK) Josef Hynek navštíví malotřídní školu v Královéhradeckém nebo Pardubickém kraji a uvítá prvňáčky. Následně pak na oplátku žáky a žákyně pozve na FIM UHK, kde je provede kampusem a připraví s kolegy pro děti pestrý program.

Začátkem června fakulta přivítala možná budoucí studenty a studentky ze Základní školy a Mateřské školy Tisová. Třináct malých školáků a deset školaček, které do kampusu v Hradci Králové zavítali z okresu Ústí nad Orlicí, mělo možnost usednout do vysokoškolských lavic, nahlédnout do počítačové učebny nebo oblíbené e-sportové místnosti. Celým programem je provázel sám děkan Josef Hynek a připravil si pro své hosty také soutěžní kvíz. Návštěvníci si zkusili s proděkanem pro studijní záležitosti Tomášem Kozlem ovládat roboty a programovat a na sousední Přírodovědecké fakultě byli svědky několika fyzikálních experimentů s tekutým dusíkem pod vedením doktorky Michaely Křížové. Cestu do Hradce Králové výletníci završili v Archeoparku Všestary.

„Děti za Základní školy Tisová nám za připravený program zazpívaly písničku Červnová učitelka. Tu jsem neznal a velmi mě pobavila. Paní ředitelka Řezáčová a paní učitelky z Tisové nevypadaly ani trochu nevyspale, bledě či vystresovaně a spolu s dětmi si program hezky užily. A závěrečné hodnocení žáků, že rozhodně plánují v budoucnu jít studovat právě k nám, a že za dnešek máme „deset z deseti“, mne ujistilo v tom, že dny jako byl ten dnešní mají smysl a pro mne jsou navíc velmi milou odměnou,“ hodnotí s úsměvem společně strávený čas profesor Josef Hynek.

Tato „výměnná návštěva“ byla již třináctou v řadě. V minulosti profesor Hynek v první školní den povzbudil například prvňáčky ve Zbečníku, v Nových Hradech, Orlickém Záhoří, Peci pod Sněžkou, Budislavi, Jamném nad Orlicí či Jehnědí. Zmíněné školy následně vždy přijaly jeho pozvání a děti strávily příjemné dopoledne na FIM UHK.

„Včera jsme měli ve škole fajn dopoledne se vzpomínkou na návštěvu u vás. Děti psaly svoje postřehy, kreslily obrázky, které poté "prezentovaly". Nadšení panovalo velké! Ať už z hádanek s panem děkanem nebo z počítačové místnosti a samozřejmě "pokusy s MÍšou" - to byla pecka, která zaujala opravdu hodně dětí. Motto "HRNEČKU VAŘ" se objevilo na spoustě obrázků a roboti, které pan docent nazýval "potvorami", měli také úspěch! Jeden páťák si moc pochvaloval výborné bagety!“ shrnula návštěvu na FIM UHK ředitelka ZŠ a MŠ Tisová Zita Řezáčová.