Kapitoly z církevních dějin

60 Kč

Vždy skladem

Popis produktu

Tato skripta vznikla zejména jako pomůcka pro předmět Kapitoly z církevních dějin, který se nabízí studentům historických oborů Filosofické fakulty Univerzity Hradec Králové. Autor si však dovoluje vyjádřit naději, že může posloužit i v rámci jiných předmětů a při studiu obecných i českých dějin tam, kde se stýkají či prolínají s dějinami církevními.

Pomůcka je rozdělena na tři oddíly. První pojednává ve stručnosti o osmi vybraných tématech z církevních dějin, které autor považuje za důležité, byť se jistě jedná o výběr autorsky „zaujatý“ a soustředěný na starší období církevních dějin. Nejde o komplexní pojetí vybraných témat, ale spíše o základní informace, postřehy, poukazy na vyvstávající problémy apod. V textu jsou též formou krátkých exkurzů pojednána některá dílčí témata, vztahující se k vybranému období. Každá kapitola obsahuje rovněž několik úkolů či podnětů k zamyšlení.

V druhé části najde čtenář vybrané dokumenty, narativní prameny a texty vztahující se k různým obdobím církevních dějin. Jsou ponechány v originálních jazycích, aby si studenti uvědomili potřebu studia latiny a němčiny, které jsou v našich geograficko-historických podmínkách pro zkoumání církevních dějin zásadní. Textová část skript může tedy sloužit i jako čítanka při výuce zmíněných jazyků, kterou musí studenti historických oborů FF UHK absolvovat. Poslední oddíl tvoří seznam doporučené literatury, databází a užitečných odkazů k daným tématům. Je třeba podotknout, že výběr je pouze selektivní a omezuje se na literaturu psanou česky, německy a anglicky a většinově dostupnou v českých knihovnách.

Parametry produktu

autor Petr POLEHLA