PdF Zaměstnanci 16. 12. 2020

Nová docentka pro obor teorie literatury: Květuše Kunešová

Autor: Petra Kubařová

Rektor Univerzity Palackého v Olomouci jmenoval k 1. 12. 2020 Květuši Kunešovou docentkou pro obor Teorie literatury, a to na základě návrhu Vědecké rady Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kde úspěšně obhájila svou habilitační práci Chronotop exilu (Studie temporality a spaciality v quebecké migrantské literatuře: Émile Ollivier a Dany Laferrière).

Doc. PhDr. Květuše Kunešová, Ph.D., je absolventkou Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně (latina, francouzština, angličtina), kde rovněž v roce 1986 získala titul PhDr. a v roce 2001 doktorát Ph.D. v oboru Románské literatury - francouzská literatura. Na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové pracuje od roku 1994. Působí na Katedře francouzského jazyka a literatury, kde přednáší a vede oborové semináře z teorie literatury a literární a kulturní historie Francie a frankofonních zemí. Ve spolupráci s Univerzitou v Lille se podílí na pořádání mezinárodních vědeckých konferencí o literatuře pro mládež jako předsedkyně organizačního výboru. V letech 2008-2015 byla členkou poradního výboru Středoevropské asociace kanadských studií a vedoucí její české sekce.

Pravidelně se účastní mezinárodních konferencí v České republice i v zahraničí, především ve Francii. Mezinárodní zkušenosti získala při výzkumných pobytech na univerzitách ve Francii, Belgii a Kanadě. V roce 2007 získala Grant kanadské vlády pro kanadská studia se zaměřením na quebeckou literaturu a jako řešitelka vedla tři výzkumné projekty zabývající se problematikou českého exilu v Kanadě.

Květuše Kunešová je autorkou tří monografií (Exil: realita a imaginace; Proměny románového žánru; Kanadská frankofonní literatura pro děti a mládež) a spoluautorkou kolektivní monografie Kanadská zkušenost. Publikuje v českých i zahraničních odborných časopisech a kolektivních monografiích, zejména ve spolupráci s partnery z Univerzity v Lille a z ISFEC-Aquitaine v Bordeaux.

Antika a francouzská kultura daly mému životu směr. Kanada otevřela nové obzory. Teorie literatury je jen další cestou poznání, ačkoli, jak praví klasik, „šedivá je všechna teorie, ale zelený je zlatý strom života“.