Úspěch projektu Vlákna paměti ve vědecké soutěži NAKI III
V soutěži NAKI III uspěl projekt s názvem Vlákna paměti. Minulost a současnost vambereckého krajkářství.
V soutěži NAKI III uspěl projekt s názvem Vlákna paměti. Minulost a současnost vambereckého krajkářství. Příjemcem-koordinátorem finanční podpory přijatého projektu je Univerzita Hradec Králové, Pedagogická fakulta. Řešitelem příjemce-koordinátorem je PhDr. Vlastimil Havlík, Ph.D. Dalšími příjemci jsou Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, řešitelka: Ing. Markéta Škrdlantová, Ph.D., a Národní památkový ústav, státní příspěvková organizace Ministerstva kultury, řešitelka: Mgr. Veronika Pilná, Ph.D.
Iniciátorkou projektu a hlavní autorkou přihlášky je Mgr. et Mgr. Klára Zářecká, Ph.D. Řešitelský tým tvoří kromě ní a PhDr. Vlastimila Havlíka, Ph.D. další členové Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby PdF UHK Mgr. Art. Mária Hromadová, ArtD., doc. Mgr. art. Zuzana Hromadová, Mgr. Lucie Tikalová, Ph.D. a Mgr. Vlastislav Tokoš. Členy týmu jsou PhDr. Radek Martinek, Ph.D. z Katedry kulturních a náboženských studií PdF UHK, PhDr. Petra Mertová, Ph.D. z Technického muzea v Brně a odborní pracovníci Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou a jeho pobočky Muzea krajky ve Vamberku Mgr. Pavla Bláhová, Mgr. Mikoláš Heinrich a Mgr. Martina Rejzlová.
Program NAKI III – program na podporu aplikovaného výzkumu v oblasti národní a kulturní identity na léta 2023 až 2030 je zaměřen na aplikovaný výzkum v humanitních oborech. Poskytovatelem je Ministerstvo kultury. Doba řešení projektu Vlákna paměti je 1. 3. 2023 – 31. 12. 2027.
Cílem programu NAKI je zaměřit podporu do oblasti národní a kulturní identity, především v historii a archeologii; v národních, regionálních a lokálních aspektech v jazykové, literární a kulturní identitě; do oblasti národní a kulturní identity ve výzkumu umělecké tvorby; v péči o kulturní dědictví a území s historickými hodnotami a využití poznání kulturního dědictví pro podporu výzkumu v oblasti umění a uměleckého řemesla.
Smyslem projektu Vlákna paměti je vytvořit nový, komplexní pohled na krajkářskou tvorbu v regionu Orlických hor a jejich podhůří (tzv. vambereckou krajku) a její zasazení do evropského kulturního kontextu. V minulosti byla tato oblast jedním z tradičních krajkářských center.
Při průzkumu a zpracování vamberecké krajky bude uplatněno širší historické, umělecko-historické a památkářské hledisko a hledisko možnosti uchování krajek v depozitářích a jejich správného vystavování. Proveden bude výzkum dobové textilní technologie, jejího původu, tvůrců a výrobců vamberecké krajky, budou zpracovány metodiky, mezi nimiž nebude chybět metodika věnovaná restaurování, rekonzervaci a preventivní konzervaci krajky. Pracovníci Vysoké školy chemicko-technologické provedou podrobný restaurátorský průzkum krajek a dlouhodobý monitoring klimatu úložných a výstavních prostor zejména v Muzeu krajky ve Vamberku, případně v dalších institucích. Krajky mají svojí charakteristickou strukturu, a proto k jejich restaurování nelze přistupovat stejně jako k jiným typům textilií (tkaninám, kobercům apod.).
Výzkum bude zacílen rovněž na využití vamberecké krajky v lidovém i městském prostředí, na její aplikaci na oděvu aristokratů a v oblasti liturgického (bohoslužebného) textilu. Pozornost bude věnována i strojní výrobě krajky nebo vzdělávání v oblasti ručního krajkářství.
Na základě získaných dat bude vytvořena interaktivní mapa s odborným obsahem, která bude veřejnosti přístupná na webových stránkách projektu. K výstupům projektu budou patřit tři výstavy s kritickými katalogy.