Leoš Janáček a pozdní obrození na Moravě: recepce, reprezentace, identity
V květnu tohoto roku vyšla v nakladatelství Argo kniha Miloše Zapletala Leoš Janáček a pozdní obrození na Moravě: recepce, reprezentace, identity. Kniha je hlavním výsledkem postdoktorského projektu realizovaného v letech 2021–2023 na Pedagogické fakultě UHK
Kniha se snaží odpovědět na základní otázku: Jak se stal Janáček Janáčkem? Přesněji řečeno: jak se z LEO Janáčka, talentovaného, avšak neznámého fundatisty starobrněnského kláštera, stal onen LEV Janáček, vůdčí postava české kultury na Moravě?
Odpověď na tuto otázku hledá autor především na základě zkoumání recepce Janáčkových rozličných uměleckých aktivit v letech 1872–1888. Kombinace poznatků a metod hudebního i kulturního dějepisectví, literární teorie a antropologie umožňuje sledovat mladého Janáčka nejen jako objekt různě se střetávajících a míjejících vyprávění, „řečových her“, praktik a performancí, ale také jako jejich aktéra.
Zapletal celou problematiku vysvětluje především s ohledem na emancipační snahy českého národa a česko-německé vztahy v Brně 19. století. Kniha tak rovněž nabízí nový pohled na fenomén národního obrození na Moravě.
Galerie
Nabídka sekce: Hudební katedra