PdF Tiskové zprávy, Konference a přednášky 29. 5. 2024

Němčina v interdisciplinárním kontextu: Prestižní setkání germanistů na Univerzitě Hradec Králové

Katedra německého jazyka a literatury (Pedagogická fakulta, Univerzita Hradec Králové) spolupořádala prestižní konferenci Svazu germanistů České republiky, která se konala na Univerzitě Hradec Králové 22. - 24. května 2024. Konference nesla název ,,Němčina v interdisciplinárním kontextu“. Cílem této akce bylo podpořit výměnu zkušeností a poznatků mezi germanistkami a germanisty a ukázat způsoby, jakými se mohou různé vědní disciplíny vzájemně ovlivňovat a společně přispívat k lepšímu porozumění. Konference se zabývala aktuálním vývojem a výzkumem z oblasti germanistiky, konkrétně lingvistiky, literární vědy a didaktiky. Důležitým bodem konference a následného zasedání Svazu germanistů České republiky byla diskuze k procesu rozhodování o postavení dalšího cizího jazyka v systému základního vzdělávání.

Nad konferencí převzali záštitu primátorka Hradce Králové Mgr. et Mgr. Pavlína Springerová, Ph.D. a rektor Univerzity Hradec Králové prof. Ing. Kamil Kuča, Ph.D. Konference se zúčastnilo několik desítek akademiček a akademiků z tuzemska i zahraničí, např. Německa, Rakouska, Turecka nebo Řecka. Byli jsme velice rádi, že jsme mohli přivítat vzácné hosty, mimo jiné vedoucího pobočky Německé akademické výměnné služby DAAD pana Martina Krispina, dále zástupce Goethe-Institutu v Praze pana Philemona Brauna a vedoucího Rakouského institutu v Brně pana Roberta Jodlbauera. Svou návštěvou nás poctil také zástupce Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy pan Václav Velčovský, dále pak zástupce velvyslanectví Rakouské republiky Stephan Rutkowski.

Za zmínku stojí doprovodný program, který byl účastnicemi a účastníky velmi pozitivně hodnocen. U příležitosti konference představil významný německý spisovatel Bernhard Setzwein v Hradci Králové svůj nejnovější román ,,Kafkas Reise durch die Bucklige Welt (Kafkova cesta hrbolatým světem)“. Román vyšel v březnu 2024, tedy v roce, kdy uplynulo sto let od Kafkovy smrti. Návštěvníci si měli také možnost prohlédnout firmu Petrof, spol. s.r.o a dozvědět se mnohé zajímavosti o historii této firmy a výrobě klavírů. Děkujeme všem sponzorům (DAAD - Německá akademická výměnná služba, Česko-německý fond budoucnosti, Magistrát města Hradce Králové, dále firmy ŠKODA AUTO a.s., Petrof, spol. s.r.o., Matějovský a.s., BEAMS CZ) za jejich podporu a také všem pořadatelům této akce za výbornou organizaci, která umožnila vytvořit jak vynikající odborné prostředí, tak i příjemnou a vřelou atmosféru.