PdF Aktuálně, Zahraničí 23. 5. 2024

MODERNÍ MĚŘÍCÍ METODY a 3D KRÁTKODOBÝ INTENZÍVNÍ PROGRAM ERASMUS+ NA PEDAGOGICKÉ FAKULTĚ:

Autor: Petra Nosková

Ve dnech 13-17.května 2024 hostil tým Katedry techniky, za podpory Referátu internacionalizace Pedagogické fakulty, zahraniční účastníky krátkodobého intenzívního programu v rámci Erasmus+ na téma: „Modern Measurement Methods and 3D“.

Programu se účastnilo 11 studentů a 3 akademičtí pracovníci z Univerzity Mateja Bela v Banské Bystrici a z Prešovské univerzity.

Na programu se aktivně podíleli akademičtí pracovníci Katedry techniky Mgr. Štěpán Major, Ph.D. a doc. Mgr. et Mgr. Marie Hubálovská, Ph.D. a skupina studentů oboru Učitelství s aprobací Základy techniky, jmenovitě Aneta Hubálovská, Katarína Lehocká, Anna Vitvarová a Marek Zítka.

Obsahem programu bylo seznámení s různými moderními měřícími metodami a přístroji, a rovněž jejich praktické vyzkoušení a tvorba a měření výrobků na nich.

Studenti a studentky se seznámili s metodami, jako např. stereofotogrammetrie, chromatická aberace a přístroji jako např. 3D měřící stroj Crysta, nebo Microprof 100.

Prakticky si vyzkoušeli např. skenování mince v různých barevných variacích, práci s kalibrační koulí, rekonstrukci 3D objektu, apod.

Součástí programu byly i mimoškolní volnočasové aktivity. Zahraniční hosté si prohlídli pamětihodnosti Hradce Králové, pobavili se v Laser game centru, navštívili Divadlo Drak s komentovanou prohlídkou zákulisí, udělali si společný piknik v Jiráskových sadech s našimi studenty, absolvovali návštěvu výrobny a muzea Merkuru v Polici nad Metují a objevili krásy Broumovského kláštera a okolí.

Program byl uspořádán v konceptu „BIP“. Jeho součástí tak byla i virtuální část-online setkání.  V pátek 3.května proběhlo úvodní online setkání a základní seznámení s tématem a metodami. Ve středu 22.května proběhlo online zakončení a reflexe programu.

Program byl úspěšný, oboustranně kvitovaný a účastníky obohatil o nové poznatky, inspiraci i zajímavou zkušenost. Přispěl k otevření a rozšíření vzájemné spolupráce mezi institucemi, včetně programu mobilit pro studenty i akademické pracovníky. A stal se odrazovým můstkem pro konání podobné aktivity v dalších letech.

Za Referát internacionalizace PdF děkujeme týmu akademických pracovníků a studentů, kteří se na programu aktivně podíleli a přispěli k jeho hladkému průběhu a celkové spokojenosti.

Typ Název Datum Velikost

BIP 2024 SCHEDULE