PdF Studenti, Tiskové zprávy, Aktuálně 26. 6. 2024

Studentka Pedagogické fakulty v časopise EDUCA

Díky programu Erasmus měla možnost Tereza Švachová, studentka českého jazyka a ZSV, vycestovat do Madridu, kde se věnovala výuce českého jazyka pro bilingvní děti. O svém pobytu v zahraničí a pracovní náplni se rozpovídala pro časopis EDUCA.

„Začalo to učením plyšáků v mém dětském pokoji, následovala výuka mých prarodičů, a potom už bylo jen na mně, jestli si dokážu splnit svůj se o pedagogické dráze,“ říká Tereza Švachová o svém rozhodnutí nastoupit po gymnáziu na Pedagogickou fakultu UHK.

Učit češtinu a literaturu v zemi, kde je minoritním jazykem španělština, bylo pro studentku velkou výzvou. Výuce českého jazyka, literatury a reálií se v Madridu věnovala pravidelně soboty ve dvou blocích po hodině a půl. Velkým přínosem pro začínající učitele byla možnost si vyzkoušet i praktické činnosti jako jsou třídnictví, komunikace s rodiči nebo organizace velkých akcí. Ve svém volném čase pak cestovala a poznávala novou kulturu.

„Stáž pro mě byla příležitostí, ze které ještě budu dlouho těžit. Všem studentům moc doporučuji během studia vycestovat,“ uvedla na závěr svého povídání.

Program Erasmus na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové umožňuje studentům vyjet do zahraničí za studiem nebo praktickou stáží. Díky výměnným pobytům, které mohou trvat jeden semestr nebo celý akademický rok, mají studenti možnost rozšířit své obzory a získat nové perspektivy ve svém oboru. Účastníci programu mají nejen příležitost zdokonalit své jazykové dovednosti, ale také navázat cenné mezinárodní kontakty, které mohou být přínosné pro jejich budoucí kariéru. Erasmus na PdF UHK tak přispívá k osobnímu a profesionálnímu růstu studentů, kteří se vracejí s novými znalostmi a zkušenostmi, jež mohou využít ve svém dalším studiu i pracovním životě.