UHK Studenti, Aktuálně, Zaměstnanci 4. 12. 2019

Akademický senát UHK začal pracovat v novém složení

Autor: Jakub Novák, tiskový mluvčí UHK

Ustavujícím zasedáním ze středečního odpoledne začalo novému složení Akademického senátu Univerzity Hradec Králové funkční období. Na své první schůzi si zároveň zvolil nové vedení a obsadil důležité komise. Senát tvořený akademickou a studentskou komorou bude svůj mandát vykonávat v letech 2019–2022.

Po nezbytných formalitách a složení slibu senátorek a senátorů v úvodu volili členové AS UHK své vedení. Jedinou kandidátkou na předsedkyni Akademického senátu byla doc. Ing. Hana Tomášková, Ph.D., která tak bude funkci vykonávat potřetí v řadě. „Největší výzvou současného složení senátu bude bezpochyby blížící se volba kandidátů na funkci rektora. Tradičně sledované je ale samozřejmě také jednání o rozpočtu univerzity,“ říká „staronová“ předsedkyně Akademického senátu UHK z Fakulty informatiky a managementu a pokračuje: „V řadách kolegyň a kolegů vidím mnoho nových členů a jsem moc zvědavá a těším se na to, jak si s novou rolí a pozicí v AS UHK poradí. Zásadní je především vypořádat se s tím hlavním dilematem, tedy jednat a hlasovat tak, aby to bylo nejlepší jak pro Univerzitu Hradec Králové, tak pro příslušnou fakultu, kterou zastupují. Kolegyním senátorkám a kolegům senátorům tak přeji, aby si udrželi nadhled a vydrželi.“

Následovala volba místopředsedy AS UHK za komoru akademických pracovníků, na jehož pozici byl  stejně jako v případě předchozího hlasování nominován jediný kandidát. Novým místopředsedou se tak stal Mgr. Karel Kouba, Ph.D., M.A. z Filozofické fakulty. „Akademický senát UHK chápu jako kontrolní orgán vedení Univerzity Hradec Králové, který by měl tuto roli důsledně plnit. Zároveň má být ale důvěryhodným a odpovědným partnerem vedení univerzity. Cítím, že někdy je tyto dvě role obtížné sladit a já se budu rozhodně snažit o to, aby se nám to dařilo,“ komentuje funkce AS UHK politolog Karel Kouba, který dlouhodobě upozorňuje například na malou účast studentů a akademiků ve volbách do senátu.

I studenti ze svého středu velmi konsenzuálně vybrali jediného kandidáta na pozici místopředsedy za studentskou komoru AS UHK, kterým zvolili Dominika ŠípošePedagogické fakulty. „Naši úlohu spatřuji v hájení zájmu studentů všech fakult naší univerzity. Kdybych měl nastínit nějaká témata, kterými se v rámci studentských senátorů chceme zabývat, bude to rozhodně diskuze o změně volebního řádu a také aktivizace a větší zapojení studentů UHK do života univerzity,“ prozradil po svém zvolení nový místopředseda za studentskou komoru  Dominik Šípoš, který zároveň působí jako zástupce Univerzity Hradec Králové ve Studentské komoře Rady vysokých škol. „Z kolegyň studentských senátorek a studentských senátorů mám velmi dobrý pocit, myslím, že se nám bude pracovat dobře a doufám, že se nám podaří využít potenciál a měnit věci k lepšímu. Všechny karty v ruce na to máme,“ uzavírá Šípoš, jenž byl hlavním studentským organizátorem rekonstrukce stavby zdi z papírových krabic na Ulrichově náměstí, kterou si Univerzita Hradec Králové v listopadu připomínala sametové události z roku 1989.

Zastoupení všech součástí univerzity v orgánech AS UHK završila volba předsedy volební komise pro volby kandidátů na funkci rektora Univerzity Hradec Králové, kterým byl opět zcela konsenzuálně zvolen RNDr. Jiří Lipovský, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty. Ten zároveň přítomné seznámil se svým záměrem moderováním diskuze s kandidáty na funkci rektora v rámci Akademické obce pověřit emeritního prorektora UHK Karla Koubu.

Do čela Ekonomické komise AS UHK zvolili členové ekonomku doc. Ing. Mgr. Petru Marešovou, Ph.D. z Fakulty informatiky a managementu a zatím tříčlenné Legislativní komisi AS UHK bude předsedat tajemník Katedry chemie Přírodovědecké fakulty PharmDr. Adam Skarka, Ph.D.

Harmonogram volby kandidátů na funkci rektora

Senátorky a senátoři přiblížili také harmonogram volby kandidátů na funkci rektora v příštím roce s tím, že s největší pravděpodobností dojde 10. února k představení kandidátů na funkci rektora. Volební senát by pak poprvé v rámci zasedání akademické obce hlasoval o den později, tedy 11. února 2020.

Ustavující zasedání navštívil také rektor Kamil Kuča v doprovodu kvestora Aleše Klicnara a prorektorky UHK pro strategii a rozvoj Pavlíny Springerové a prorektora pro zahraniční vztahy Zdeňka Berana. I rektor Kuča v úvodu novým členkám a členům AS UHK popřál hodně sil a konstruktivní tvůrčí náladu.