UHK Věda a výzkum, Aktuálně, Zahraničí, Konference a přednášky 20. 5. 2024

Členové Mezinárodní poradní komise navštívili Univerzitu Hradec Králové

Autor: Lenka Karalová, Matyáš Strnad

Ve dnech 14. až 17. května 2024 hostila Univerzita Hradec Králové (UHK) velmi očekávané prezenční setkání své Mezinárodní poradní komise (MPK). Tato vážená komise, poradní orgán rektora UHK, je složena z pěti významných akademiků z renomovaných světových univerzit.

MPK poskytuje nezávislé, objektivní a odborné hodnocení naplňování mise UHK, její tvůrčí a pedagogické činnosti, konzistence vnitřní strategie, životaschopnosti, společenské relevance a transferu znalostí. Jejich poznatky jsou klíčové pro přizpůsobení UHK mezinárodním standardům, identifikaci silných a slabých stránek a navrhování cest pro další rozvoj.

Současnými členy MPK jsou:

John Anchor
  • Prof. John R. Anchor, PhD – proděkan pro internacionalizaci na Huddersfield Business School, University of Huddersfield, Velká Británie (předseda komise)
Teresita Maria Sevilla Peñuela
Ali Bin Selamat
Hamido Fujita
Enrique Herrera-Viedma
  • Prof. Enrique Herrera-Viedma, PhD – prorektor pro výzkum a transfer znalostí, University of Granada, Španělsko

Toto setkání bylo první prezenčním setkáním MPK v jeho novém složení, které pracuje od 1. ledna 2023. Program začal v úterý uvítací večeří za účasti vedení univerzity. Středeční program představil vize a reflexe významných výzev, kterým čelí univerzity po celém světě, z perspektivy členů komise. Diskutována byla témata jako jsou imigrační politika, modely financování, dopad výzkumu, umělá inteligence, duševní zdraví, transformace pracovních podmínek a další.

IABČtvrteční program umožnil členům komise virtuální “nahlédnutí” do jednotlivých oblastí spravovaných členy kolegia rektora a do každodenního “života” na fakultách UHK prostřednictvím prezentací jednotlivých zástupců. Každá část programu byla následována sekcí otázek a odpovědí, což podnítilo hlubokou diskuzi o různých aspektech činnosti univerzity. Den byl zakončen shrnutím celého setkání, při kterém MPK nabídla řadu inspirativních doporučení pro další rozvoj UHK.

V pátek členové MPK pokračovali podle svých individuálních programů, které zahrnovaly setkání zaměřená na prohlubování mezinárodních partnerství, spolupráci na výzkumných projektech a vývoj studijních programů. Intenzivní pracovní program byl vyvážen neformálními aktivitami, projížďkou lodí po Labi a kulturním vystoupením talentovaných studujících Hudební katedry Pedagogické fakulty pod vedením doc. Michala Chrobáka.

IAB2Mezinárodní poradní komise přináší naší univerzitě neocenitelný vhled a expertízu, které nám pomáhají udržet krok s globálními akademickými standardy a inovacemi. Jejich nezávislé hodnocení a doporučení jsou pro nás klíčové při plánování strategického rozvoje a zlepšování našich vzdělávacích a výzkumných aktivit. Rád bych poděkoval všem členům komise za jejich cenné přispění a také všem, kteří se podíleli na organizaci tohoto setkání. Těším se na pokračování naší spolupráce, která bude jistě nadále přispívat k rozvoji a zlepšování našeho akademického prostředí,“ dodává Kamil Kuča, rektor UHK.

Další setkání MPK, tentokrát online, proběhne v příštím kalendářním roce.

Mezinárodní poradní komise UHK