Co přinesl Knižní veletrh 2023 v Hradci Králové, na němž si srdce návštěvníků získala Alena Mornštajnová
Již po osmé proběhl v rámci celostátní akce Týden knihoven další ročník Knižního veletrhu v Hradci Králové, uskutečnil se ve čtvrtek 5. října 2023 v budově Objektu společné výuky kampusu Univerzity Hradec Králové. Zájem návštěvníků o knihy, přednášky a setkání s autory byl opět mimořádný. Obě podlaží dvorany zaplnily stánky více než dvou desítek vystavovatelů s exkluzivní nabídkou lákavých titulů, na první pohled bylo zřejmé, že Češi jsou národem, který miluje četbu, ani tentokrát nikdo neodcházel z veletrhu s prázdnou. Zastoupena byla například tato nakladatelství a distributoři: Artefaktum, Oeconomica, Historický ústav AV ČR, Luxor, Kosmas, Pavel Mervart, Fortna, Národní technické muzeum, Národní památkový ústav, Národní pedagogické muzeum a mnoho dalších.
Ústřední téma roku 2023 „Literatura bez hranic“ rozhodlo mimo jiné o volbě hlavního hosta. Samo téma může být chápáno v mnoha rovinách a mnoha kontextech, z nichž nás zaujal fakt, že současní autoři svými díly překračují fyzické i kulturní hranice své země a věrné čtenáře získávají doma, ale také za hranicemi. To bezezbytku platí pro autorku nejčtenějších a nejprodávanějších děl u nás, Alenu Mornštajnovou.
Její obdivovatelé zaplnili téměř do posledního místa aulu budovy A. Spontánně si získala přízeň publika, když na sebe prozradila, že trochu zariskovala, když v padesáti letech opustila svoji původní profesi a rozhodla se být spisovatelkou na plný úvazek. Spousta dotazů se vázala k tomu, co odstartovalo její popularitu a který román se stal přelomovým bodem v její dosavadní spisovatelské kariéře. Díky překladům románů Hana, Listopád, Tiché roky a Les v domě, kterých je bezmála šedesátka, získala Alena Mornštajnová nejen česká prestižních literárních ocenění, ale byla navržena také na mezinárodní ocenění. Dotazy se vázaly také k umění udržovat napětí a přesvědčivě vykreslit charaktery postav i příběhů. Mnoho dotazů se týkalo soukromí, zázemí, rodiny a inspiračních zdrojů včetně práva nechat se v oblasti literatury svobodně inspirovat čímkoli. Své záměry pro další tvorbu však úspěšná spisovatelka takticky prozradit nechtěla. Téměř nekončící řada návštěvníků veletrhu pak využila příležitost nechat si podepsat publikace přímo autorkou.
Netrpělivě očekávaným okamžikem je představení publikací, které vznikly na půdě UHK a právem si zaslouží mimořádnou pozornost. V letošním roce bylo vybráno celkem šest titulů z několika oborů. Návštěvníci se dozvěděli o pozoruhodné publikaci dr. Miloše Zapletala Leoš Janáček a pozdní obrození na Moravě: Recepce, reprezentace a identity, která pojednává o utváření vůdčí osobnosti české hudební kultury Leoše Janáčka. Dr. Marek Meško představil anglicky psanou publikaci Alexios Komnenos in the Balcans 1081- 1095, v níž se zabývá přínosem byzantského císaře Alexia Komnena I., a to včetně popsání nástrah, kterým čelila byzantská říše v 11. století.
Dr. Vlastimil Havlík seznámil za autorský tým s výsledkem mnohaletého projektu Průmysl a umění, jehož výsledkem je výpravná unikátní monografie Hvězdné nebe. Sochorovi. Fr. Kysela. Publikace ve svém titulu skrývá název monumentálního díla výtvarníka, profesora a rektora Uměleckoprůmyslové školy v Praze, Františka Kysely, který za tuto tapiserii určenou pro světovou výstavu v Paříží v roce 1937 získal nejvyšší ocenění- zlatou medaili. Dr. Jan Bílek představil zbrusu novou publikaci Světová premiéra RUR. Čapkovo drama v Hradci Králové. Díky unikátnímu dlouhodobému projektu, který společně řeší katedra archeologie FF UHK a Muzeum východních Čech v Hradci Králové vznikla pozoruhodná publikace Archeologie konfliktů autorů dr. Petra Hejhala, dr. Pavla Drnovského a Mgr. Ladislava Rytíře.
Dr. Matouš Holas představil publikaci Svědectví válečné krajiny a seznámil s výsledky interdisciplinárního archeologického a historického výzkumu bojišť z prusko-rakouské války roku 1866. Hold publikacím vzdali kromě návštěvníků a zástupců fakult také členové Historik kvartetu Václava Krpaty. Publikace představili autoři nejen během slavnostního zahájení, ale také samostatnou prezentací. Velký zájem získalo také seznámení s monografií, která vznikla jako výsledek průzkumu Nejstarší měšťanské domy východních Čech, autorů Ing. Jiřího Slavíka a Ing. arch. Elišky Saifertové Rackové, kteří přinesli sumarizaci poznatků k nejstarším etapám vývoje měšťanských domů východních Čech. Jednotlivé kapitoly obsahují vedle lokálního vývoje také detailní rozbor vybraných prvků dobře dochovaných domů, zejména detaily průčelí s profilovanými ostěními portálů a oken či unikátní dochované klenby domů.
V Galerii T bylo možné si prohlédnout klenoty fondů Biskupské knihovny a díky dr. Zdeňku Zahradníkovi a dr Ladislavu Holoubkovi získat konkrétní představu, jak byly využity pro badatelské účely a které publikace nebo závěrečné práce díky tomuto fondu vznikly.
XXVII. ročník Týdne knihoven ozvláštnilo hostování Knihovny a tiskárny pro nevidomé K. E. Macana v Praze. Ředitelka této specializované instituce dr. Briana Čechová spolu s Michalem Sudíkem vysvětlili, jak vlastně knihy pro nevidomé vznikají, jak se čte Braillovo písmo a jak vzniká plastická výzdoba těchto knih a zvukové nahrávky na půdě této instituce. Velmi nás překvapilo do kolika zemí světa jsou díky tisku v esperantu knihy v Braillově písmě uživatelům poskytovány.
Den otevřených dveří probíhal také v Univerzitní knihovně, Mgr. Ivan Pivec provedl návštěvníky knihovnou a seznámil je s nabídkou veškerých služeb, které Univerzitní knihovna UHK svým uživatelům poskytuje, velký zájem vzbudila prezentace Mgr. Luďka Škrabala, který ukázal, jak vyhledávat v Národní digitální knihovně a ve volně dostupných online zdrojích.
Velkou radost přineslo vyhodnocení kvízu a předání knižních cen pěti nejúspěšnějším účastníkům. Knižní veletrh byl pořádán za všestranné podpory Univerzity a Hradec Králové a za finanční podpory Královéhradeckého kraje. Univerzitní knihovna díky dotaci KHK obohatila fondy o 120 nových titulů, z nichž tipy na zakoupení mohli navrhnout sami účastníci knižního veletrhu.
I v letošním roce nás velmi mile překvapil zájem návštěvníků o knihy našich vystavovatelů, stejně tak jako o setkání s autory publikací i charismatickou spisovatelkou Alenou Mornštajnovou. Věříme, že si návštěvníci nenechají ujít další ročník Knižního veletrhu, který se uskuteční na počátku října 2024.