UHK Studenti, Věda a výzkum, Aktuálně, Zahraničí, Zaměstnanci 2. 7. 2024

Evropské projekty pod vedením prof. Kamila Musílka: Iniciativa pro boj s chemickými hrozbami a výzkum civilizačních chorob

Autor: Matyáš Strnad, OPaK UHK

Univerzita Hradec Králové zaznamenává významné úspěchy na poli evropského vědeckého výzkumu. Profesor Kamil Musílek z Přírodovědecké fakulty UHK, přední odborník v oblasti medicinální chemie, získal prestižní evropský projekt v rámci Horizon Europe, konkrétně prostřednictvím European Defence Fund. Profesor Musílek také supervizuje práci doktorandky Irene Castellino, která je na UHK díky dalšímu projektu Evropské komise v programu Marie Skłodowska-Curie Actions.

European Defence Fund – RESILIENCE 

"Naše univerzita byla díky dlouhodobé spolupráci oslovena zahraničními kolegy s nabídkou účasti na Horizon Europe projektu. Přijali jsme a v roce 2023 bylo konsorcium Resilience schváleno Evropskou komisí. V rámci tohoto konsorcia, které čítá 92 subjektů20 zemí EU, vznikají jednotlivé subprojekty. Naše univerzita se soustředí na výzkum a testování reaktivátorů cholinesteráz," uvádí profesor Musílek. 

Projekt RESILIENCE, jehož cílem je vyvíjet a testovat nová protiopatření proti chemickým, biologickým, radiologickým a jaderným hrozbám, zahrnuje spolupráci s mezinárodními partnery z Francie, Španělska, Rakouska, Německa, Belgie, Itálie, Chorvatska, Portugalska, Řecka, Slovinska, Lotyšska, Nizozemska, Maďarska, Finska, Dánska, Švédska, Norska, Irska a Polska. "Naše úloha spočívá v přípravě a testování účinných látek. Partneři nám budou posílat vzorky, které budeme testovat jednotnou metodikou, abychom vybrali ty nejvhodnější pro další vývoj v rámci EU," vysvětluje profesor Musílek. Kamil Musílek

Jedinečnost a význam tohoto projektu spočívá v jeho komplexnosti a mezinárodní spolupráci. "Jedná se o jediný schválený projekt svého druhu, ve kterém jsou instituce z České republiky, a jen dvě univerzity, UHK a Univerzita obrany. To svědčí o naší excelenci v oboru." 

Zapojení do mezinárodní vědecké komunity je pro úspěch v takových projektech klíčové.

Bez našich dlouholetých kontaktů a spolupráce se zahraničními kolegy, publikací a předchozích projektů bychom součástí tohoto konsorcia nebyli. Taky jistě pomohlo i to, že se v tomto odvětví pohybuji prakticky 17 let. Ale není to jen moje zásluha, musím vyzdvihnout i práci všech mých kolegyň a kolegů.

Prof. Musílek se chemii věnuje již od střední školy, kdy se účastnil různých chemických soutěží. "Nechtěl jsem se soustředit jen na chemii, ale také na její biologické účinky chemických látek. To mě přivedlo k tomu, čemu se věnuji dnes," vzpomíná. Kamil Musílek 2

Projekt je naplánován na tři roky, s oficiálním začátkem na podzim roku 2024, jakmile budou dokončeny všechny administrativní náležitosti s Evropskou komisí. "Tento výzkum je skutečně špičkový a jsme hrdí na to, že nám zahraniční pracoviště poskytují své vzorky k testování. Bez naší odbornosti bychom takovou důvěru nezískali. Myslím si, že je pro nás velmi přínosné se do obdobných projektů zapojovat, viz i naše role v projektu v rámci Horizon Europe." uzavřel profesor Musílek. 

Horizon Europe Marie Skłodowska-Curie Doctoral Networks – TClock4AD

Profesor Musílek stojí také za dalším významným evropským výzkumným projektem financovaným z grantového schématu Marie Skłodowska-Curie Actions Evropské komise. Tento ambiciózní projekt se zaměřuje na hledání nových molekul, které mohou působit na cirkadiánní rytmus s cílem možné léčby Alzheimerovy choroby. Na tomto projektu se podílí 17 doktorandů z celého světa, včetně naší PhD studentky Irene Castellino z Itálie. 

Projekt Targeting Circadian Clock Dysfunction in Alzheimer’s Disease (TClock4AD) je vlastně doktorský program financovaný v rámci Horizon Europe Marie Skłodowska-Curie Doctoral Networks. Jeho cílem je vzdělávat doktorandy prostřednictvím mezinárodního konsorcia univerzit, výzkumných institucí, malých a středních podniků, nemocnic, asociací pacientů a dalších socio-ekonomických institucí z různých zemí Evropy i mimo ni,” popisuje profesor Musílek. 

 

Irene CastellinoTClock4AD je multidisciplinárnímezinárodní projekt propojující neurobiologii, medicinální chemii, farmaceutickou nanotechnologii, neuroimunologii, práci s velkými daty nebo bioinformatiku. TClock4AD spojuje organizace po celé EU, Velké Británii, Izraeli, USA a Číně. Díky tomuto programu dostanou studenti double-degree titul, získají také rozsáhlé znalosti a dovednosti, široký rozhled a budou schopni propojovat svět vědy a společensky přínosného podnikání. 

"Cílem naší práce je nalézt nové molekuly, které mohou ovlivnit cirkadiánní rytmus a tím potenciálně léčit Alzheimerovu chorobu," říká Irene Castellino, která se zaměřuje na biochemii a jejím úkolem je zlepšit testování nových molekul, analyzovat jejich aktivitu, vlastnosti a toxicitu. "Je to fascinující práce, která může přinést důležité kroky k nalezení účinné léčby," doplňuje Irene. Irene Castellino 2

Tým doktorandů se pravidelně setkává, ať už osobně nebo online, aby diskutoval pokroky ve výzkumu a sdílel své poznatky. Každý doktorand má dva supervizory, což zajišťuje vysokou kvalitu vedení a podpory. Irene má jednoho supervizora zde na UHK, profesora Kamila Musílka, a druhého na Univerzitě v Bologni. 

Irene Castellino si zvolila tento projekt nejen kvůli jeho vědecké náročnosti, ale i pro jeho potenciální přínos pro budoucnost. "Alzheimerova choroba je zatím neléčitelná, ale výzkum cirkadiánního rytmu nám může nabídnout nové strategie, jak tuto nemoc léčit," vysvětluje Irene.  

Každý malý krok vpřed může být klíčový pro budoucí léčbu.

Pro Irene je práce v laboratoři nejen profesní výzvou, ale i osobní vášní. "Ráda pracuji v laboratoři, každý den se učím něco nového. Navíc laboratoře na Přírodovědecké fakultě UHK jsou špičkově vybavené," dodává. Její nadšení a odhodlání jsou příkladem toho, jak věda může být zábavná a zároveň přinášet důležité poznatky. 

RESILIENCE TClock4AD 

Katedra chemie, Přírodovědecká fakulta UHK