UHK Aktuálně 21. 4. 2016

Knihovníci ze šesti evropských zemí se sešli na půdě Univerzitní knihovny

Ve dnech 19. a 21. dubna prožívala Univerzitní knihovna Univerzity Hradec Králové mimořádnou událost. V rámci projektu Erasmus Staff Week hostovala na půdě Univerzitní knihovny skupina osmi ředitelů a knihovníků ze šesti evropských univerzitních knihoven.

Pro účastníky byl připraven blok tří prezentací věnovaných vzdělávací roli knihoven, spolupráci univerzitní knihovny se Střediskem Augustin a představení nejvýznamnějších českých knihoven. „Pro naše kolegy jsme vytvořili atraktivní program, který vhodně obohatil nabídku jejich pobytu v Hradci Králové. Po krátkém představení jsme si společně důkladně prohlédli univerzitní knihovnu a zodpověděli na řadu odborných dotazů, naše hosty zajímal každý detail,“ prozradila k nevšednímu setkání ředitelka Univerzitní knihovny dr. Marie Otavová. Pozornost velmi upoutal dokument a vyprávění o největší rukopisné knize světa Codexu gigas, jež byl kdysi součástí sbírky rarit císaře Rudolfa II. Kniha vznikla na počátku 13. století nedaleko Hradce Králové, v benediktinském klášteře v Podlažicích na Chrudimsku a byla považována za „osmý div světa“. Během třicetileté války byla ale jako válečná kořist trvale odvezena do Švédska, kde dodnes vévodí sbírkám Královské knihovny ve Stockholmu.

V odpoledním programu jsme se díky prezentacím našich zahraničních kolegů přenesli na půdu šesti univerzitních knihoven – Katholische Universitat Eichstät (Německo), University of Jyväskylä (Finsko), Gdansk Management College (Polsko), Universitat Autonoma de Madrid, La Salle (Španělsko), Latvia University of Aggriculture (Lotyšsko) a Savonia University of Applied Science SF Kuopios (Finsko). Bylo velmi zajímavé dozvědět se blíže o specifických podmínkách práce těchto odborných institucí, virtuálně si prohlédnout budovy i vybavení jejich knihoven a seznámit se s uživateli služeb,“ přiblížila ředitelka dr. Otavová.

Závěrečný den navštívili zahraniční hosté i Knihovnu lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, výstavu českého malíře Jana Dinga a seznámili se i se specialitami české gastronomie. „Jsme vděčni, že jsme mohli spolupracovat na tak významném mezinárodním projektu, osobně poznat kolegy a specifiku knihovnické práce jednotlivých zemí a věříme, že se nám následně podaří zrealizovat výměnu oborově zaměřených publikací,“ uzavírá dr. Otavová.