Knihovníci ze šesti evropských zemí se sešli na půdě Univerzitní knihovny
Ve dnech 19. a 21. dubna prožívala Univerzitní knihovna Univerzity Hradec Králové mimořádnou událost. V rámci projektu Erasmus Staff Week hostovala na půdě Univerzitní knihovny skupina osmi ředitelů a knihovníků ze šesti evropských univerzitních knihoven.
Pro účastníky byl připraven blok tří prezentací věnovaných vzdělávací roli knihoven, spolupráci univerzitní knihovny se Střediskem Augustin a představení nejvýznamnějších českých knihoven. „Pro naše kolegy jsme vytvořili atraktivní program, který vhodně obohatil nabídku jejich pobytu v Hradci Králové. Po krátkém představení jsme si společně důkladně prohlédli univerzitní knihovnu a zodpověděli na řadu odborných dotazů, naše hosty zajímal každý detail,“ prozradila k nevšednímu setkání ředitelka Univerzitní knihovny dr. Marie Otavová. Pozornost velmi upoutal dokument a vyprávění o největší rukopisné knize světa Codexu gigas, jež byl kdysi součástí sbírky rarit císaře Rudolfa II. Kniha vznikla na počátku 13. století nedaleko Hradce Králové, v benediktinském klášteře v Podlažicích na Chrudimsku a byla považována za „osmý div světa“. Během třicetileté války byla ale jako válečná kořist trvale odvezena do Švédska, kde dodnes vévodí sbírkám Královské knihovny ve Stockholmu.
„V odpoledním programu jsme se díky prezentacím našich zahraničních kolegů přenesli na půdu šesti univerzitních knihoven – Katholische Universitat Eichstät (Německo), University of Jyväskylä (Finsko), Gdansk Management College (Polsko), Universitat Autonoma de Madrid, La Salle (Španělsko), Latvia University of Aggriculture (Lotyšsko) a Savonia University of Applied Science SF Kuopios (Finsko). Bylo velmi zajímavé dozvědět se blíže o specifických podmínkách práce těchto odborných institucí, virtuálně si prohlédnout budovy i vybavení jejich knihoven a seznámit se s uživateli služeb,“ přiblížila ředitelka dr. Otavová.
Závěrečný den navštívili zahraniční hosté i Knihovnu lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, výstavu českého malíře Jana Dinga a seznámili se i se specialitami české gastronomie. „Jsme vděčni, že jsme mohli spolupracovat na tak významném mezinárodním projektu, osobně poznat kolegy a specifiku knihovnické práce jednotlivých zemí a věříme, že se nám následně podaří zrealizovat výměnu oborově zaměřených publikací,“ uzavírá dr. Otavová.