UHK Aktuálně 5. 10. 2020

Knižní veletrh a jeho stěžejní aktivity letos proběhnou online

Autor: Marie Otavová

Letošní Knižní veletrh, pořádaný v rámci XXIV. ročníku celorepublikové akce Týden knihoven, bude z důvodu současné epidemiologické situace realizován v jiné podobě, nežli byli naši návštěvníci zvyklí. Organizátoři byli nuceni najít nové řešení, které počítá s využitím virtuálního prostředí.

S našimi hlavními hosty Knižního veletrhu doc. Marií Mackovou a dr. Michalem Jarešem se letos budeme věnovat detektivnímu žánru, který je bezesporu nejoblíbenějším literárním žánrem českých čtenářů. Jakub Novák pozve naše hosty ke kulatému stolu a záznam tohoto setkání si budou moci naši „návštěvníci veletrhu“ prohlédnout ze záznamu uloženého na webových stránkách UHK od 6. října. Doc. Marie Macková představí svoji poslední novinku z oblasti historicko-detektivního žánru Příběh falešného copudr. Michal Jareš seznámí s publikací Dějiny české detektivky, kterou napsal spolu s Pavlem Mandysem.

Český rozhlas podpoří letošní virtuální podobu Knižního veletrhu pozváním Mgr. Pavla Blatníka do studia jako hlavního hosta ranního vysílání dne 9. října od 8:35. Milovníci historie a obdivovatelé železniční dopravy se mohou těšit na jeho vyprávění o nedávno vydané publikaci Počátky lokální železniční dopravy Českého ráje a Královéhradecka.

V letošním roce jako vůbec poprvé nebudou instalovány jednotlivé stánky vystavovatelů, ale naši studenti i akademičtí pracovníci o nové publikace rozhodně nepřijdou. Od 20. září do 10. října budou moci podat návrh na zakoupení literatury, kterou by si přáli obohatit fondy Univerzitní knihovny, a to prostřednictvím formuláře umístěného na webových stránkách knihovny. Díky finanční podpoře Královéhradeckého kraje a Univerzity Hradec Králové budou rovněž do trvalé akvizice přednostně zakoupeny publikace přihlášených vystavovatelů.

Našim záměrem je rovněž umožnit shlédnout pozoruhodný dokument Klášterní knihovna v Broumově vstává z popela, který vznikl v rámci projektu FF UHK „Brána moudrosti otevřená“ a díky hlavní garantce projektu Mgr. Martině Bolom -Kotari, Ph.D.

V Univerzitní knihovně bude do konce října 2020 ke shlédnutí malá výstava z fondů UK věnovaná 600. výročí narození českého krále Jiřího z Poděbrad.

Věříme, že některou z nabídek využijete a že rok 2021 nám umožní realizovat tento projekt živě a v plném rozsahu. Rádi připomínáme, že akce se koná za finanční podpory Královéhradeckého kraje a Univerzity Hradec Králové.

Typ Název Datum Velikost

Týden knihoven - původní programová nabídka 2020