UHK Aktuálně, Konference a přednášky 28. 6. 2021

Konference Mezinárodní poradní komise Univerzity Hradec Králové

UHK uspořádala ve dnech 17. – 18. června 2021 dvoudenní online konferenci s členy Mezinárodní poradní komise (MPK). Komise se skládá z pěti významných a uznávaných odborníků z univerzit z celého světa. Jejich hlavním úkolem je sdílet zkušenosti a navrhovat možnosti dalšího rozvoje UHK.

Mezinárodní poradní komise je poradním orgánem rektora Univerzity Hradec Králové.

Umožňuje nezávislé, objektivní a vysoce profesionální hodnocení univerzity v oblasti plnění jejího poslání, jejích tvůrčích a pedagogických aktivit, udržování konzistence a dynamiky vnitřní strategie, životaschopnosti, společenské relevance a přenosu znalostí. Nabízí příležitosti aplikovat mezinárodní standardy na současnou situaci na UHK. Pomáhá identifikovat silné a slabé stránky UHK, potenciál a příležitosti a navrhuje cestu ke změnám.

MPK poskytuje poradenství v šesti oblastech, toto setkání bylo zaměřeno na tři z nich:

• Nastavení funkčního systému interního hodnocení výzkumné organizace (terénní specifika hodnocení, srovnání s mezinárodními nebo národními standardy v příslušné oblasti; systematické interinstitucionální a mezifakultní srovnání, které by zvýšilo úsilí o internacionalizaci a jejich výsledky).
  • Softwarové nástroje pro provádění hodnocení jednotlivých pracovišť za účelem jejich srovnání.
  • Hodnocení mezinárodní dimenze – účast v mezinárodních týmech, sítě, granty, zaměstnávání zahraničních vědců.

Dvoudenní konference se účastnilo vedení UHK, děkani a proděkani pro vědu a výzkum a pro zahraniční vztahy.

Setkání MPK zahájil prof. Ing. Ondřej Krejcar, prorektor pro vědu a tvůrčí činnost. Zrekapituloval inspiraci a doporučení pro UHK z posledního zasedání MPK. Jedním z úvodních témat byly formy komunikace s potenciálními studenty a úspěšné umístění v QS World University Rankings.

Diskuse na téma „Jak přistupujete k žebříčkům srovnávajícím univerzity?“ byla zařazena mezi další témata setkání.

Univerzita Hradec Králové je v QS World University Rankings vůbec poprvé. UHK se umístila na 801–1 000 pozici z 1300 hodnocených institucí,“ uvedla prorektorka Leona Stašová.

Prorektor Krejcar doplnil: „Není snadné dosáhnout tohoto žebříčku. Nehodnotí jen citace a publikace které mají u jiných žebříčků vyšší váhu. Citace jsou zde pouze 20 %, ale jelikož nám počet citací značně stoupá, je dobrá šance udržet tuto pozici, případně se mírně zlepšit.

Prorektorka Pavlína Springerová poté představila členům komise Strategický plán UHK 21+. Prezentace zahrnovala mise UHK, vize, hodnoty a samozřejmě hlavní priority, cíle a opatření, která mají být přijata v nadcházejících letech. Na tuto prezentaci navázala prorektorka Leona Stašová, která se podrobně věnovala univerzitní strategii internacionalizace.

Následující panel se věnoval nastavení funkčního systému interního hodnocení výzkumné organizace. Prorektor Ondřej Krejcar představil oborová specifika hodnocení, srovnání s mezinárodními či národními standardy v příslušné oblasti; systematické interinstitucionální a mezifakultní srovnání, které by zvýšilo úsilí o internacionalizaci a její výsledky.

Prorektor Ondřej Krejcar rovněž otevřel téma softwarových nástrojů, které lze využít jako srovnání pracovišť na vysokých školách. Členové MPK poskytli několik nápadů a sdíleli zkušenosti ze svých domovských institucí. Poté proběhla další diskuze o hodnocení vědců a o platformách pro hodnocení.

Prorektorka Leona Stašová představila v závěrečné sekci aktuální otázky v oblasti hodnocení mezinárodní dimenze – účast v mezinárodních týmech, sítích, grantových soutěžích a zaměstnávání zahraničních výzkumných pracovníků.

Po skončení intenzivního dvoudenního jednání prof. Hudák jako předseda MPK poděkoval všem členům a vyjádřil spokojenost nad diskutovanými tématy.

UHK děkuje za podporu členům MPK a těší se na další setkání, které bude pravděpodobně na přelomu listopadu a prosince roku 2021.