UHK Studenti, Aktuálně, Zaměstnanci 17. 9. 2024

MATLAB – nová celouniverzitní licence pro Univerzitu Hradec Králové

Na UHK je nově k dispozici celouniverzitní akademická licence systému MATLAB – Campus-Wide licence. V jejím rámci mohou všichni studenti i zaměstnanci UHK využívat MATLAB a prakticky všechny jeho knihovny. Nově tak mohou rozsáhlé možnosti tohoto výpočetního systému a další služby obsažené v licenci pohodlně používat pro potřeby výuky, studia i nekomerčního akademického výzkumu

Co je MATLAB

MATLAB® je integrované prostředí pro vědecko-technické výpočty, modelování a simulace. Použít jej lze k vizualizacím, zpracování a analýze dat, ke zpracování signálů, obrazů a videosekvencí, k modelování fyzikálních soustav, k optimalizaci procesů a řešení řady dalších úloh. Obsahuje množství funkcí zahrnující mj. metody strojového učení a umělé inteligence včetně hlubokých neuronových sítí. Má nástroje pro zpracování velkých objemů dat (Big Data), 3D snímků, umožňuje generování kódu pro různé platformy, práci v reálném čase a další. Jeho možnosti vizualizace dat jsou velmi propracované a přitom jednoduché k použití. MATLAB obsahuje vlastní programovací jazyk, ale současně také umožňuje využívat celou řadu grafických uživatelských rozhraní. Jeho aplikace sahají od technických přes přírodovědné až k odvětvím společenských věd. MATLAB je používán nejen v univerzitním prostředí, ale i v průmyslové a komerční sféře. Velkou předností MATLABu je jeho podrobná dokumentace a spousta připravených úloh, z nichž řadu je možné použít při výuce už na středních i základních školách.

Co obsahuje MATLAB Campus-Wide licence

Pro využití MATLAB Campus-Wide licence je třeba se s ní nejprve propojit s využitím univerzitní emailové adresy a MATLAB Portálu UHK:

• Pak je možno začít používat např. individuální licenci, která zahrnuje MATLAB a prakticky všechny jeho knihovny a kterou si stáhne prostřednictvím Portálu kdokoli z UHK samoobslužně. Instalace individuální licence je možná i na soukromých osobních domácích počítačích všech zaměstnanců i studentů.
  • Součástí licence je také přístup k hezkým interaktivním online kurzům pro všechny zaměstnance a studenty UHK. V nabídce tzv. Online Training Suite jsou různá témata: Od krátkých úvodních přibližně dvouhodinových kurzů až po rozsáhlé odborné kurzy věnované např. strojovému učení, statistice a dalším. Je možno začít s kurzem MATLAB Onramp nebo si vybrat některý z doporučených průchodů kurzy – tzv. Learning Paths. Každý kurz je zakončen osvědčením o jeho absolvování.
  • V licenci jsou obsaženy také cloudové služby: MATLAB Online – tj. MATLAB ve webovém prohlížeči bez nutnosti instalace, MATLAB Drive – diskový prostor 20 GB pro každého uživatele s možností sdílení, a MATLAB Mobile – pro využití MATLABu prostřednictvím mobilního zařízení a to s přímým přístupem k senzorům mobilu.
  • Příznivce řešení výpočetně náročných úloh potěší možnost správy neomezeného počtu paralelně běžících procesů při využití MATLAB Parallel Serveru.
  • Pro učitele i studenty bude zajímavá služba MATLAB Grader, která umožňuje automatizovaně hodnotit studentské úlohy řešené v MATLABu.

Kde se dozvím více

Podrobné české návody a přehled všech služeb v licenci jsou k dispozici na stránkách OIT UHK. Chcete-li se o systému MATLAB dozvědět více, může se kdokoli z libovolné fakulty UHK (zaměstnanec i student) zúčastnit semináře v češtině, který se bude věnovat představení systému MATLAB, jeho Campus-Wide licenci a možnostem jejího využití ve výuce i vědecké práci. Na semináři budou prezentovány i praktické ukázky (a to třeba i z méně tradičních aplikačních oblastí) a budete mít také možnost klást dotazy inženýrům ze spol. Humusoft. Tato společnost je výhradním zástupcem firmy MathWorks® pro podporu systému MATLAB v ČR.

Seminář se uskuteční dne 25. 9.2024 od 13:15 v posluchárně J3.

Humusoftu MathWorks