Michal Hubálek z Filozofické fakulty UHK je novým laureátem Ceny primátora za studentskou a tvůrčí práci za rok 2021
Oceněna byla jeho publikační činnost v renomovaných vědeckých časopisech. Medaili města z rukou primátora za svou činnost dále převzali Radomír Jůza z PřF UHK, Ivana Nuttová z FIM UHK a Veronika Peldová z PdF UHK. Gratulujeme!
Bc. Veronika Peldová
Veronika Peldová, studentka Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové dosáhla mimořádného výsledku na soutěži Grafika roku 2020 se svou prací Labyrint.
Grafika roku je výstavním projektem s dlouholetou tradicí a je v České republice zcela jedinečnou akcí zaměřující se na představení a zprostředkování současné grafické tvorby širokého spektra českých umělců - grafiků. Jedná se o každoročně vyhlašovanou celostátní soutěžní výstavu určenou současné umělecké tvorbě v oblasti grafiky pořádanou již od roku 1994. Zastoupeny jsou všechny klasické techniky — serigrafie, litografie, hlubotisky, tisky z výšky, počítačová grafika i originální autorské techniky a autorská kniha.
Soutěže se každý rok účastní stovky renomovaných českých autorů i studentů, výstava se stává platformou pro navázání mezigeneračních uměleckých vztahů, umožňuje teoretikům i samotným umělcům každoročně zhodnotit posun a trendy ve volné grafické tvorbě.
V rámci Grafiky roku bylo vybráno na 449 grafických děl a autorských knih. V Císařské konírně Pražského hradu byla vystavena necelá polovina děl dle výběru odborných porot z celé republiky a kurátorů výstavy Hany Larvově a Zdeňka Freislebena. Porotci udělili 15 cen v hlavních kategoriích (dospělí autoři, studenti) a ceny za grafické techniky. Dílo studentky bylo vystaveno v rámci výstavy Grafika roku 2020 v 16. 3. - 25. 4. 2021 v Císařské konírně v Praze i v následujícím výběru nejlepších děl v Plzni v Galerii Ladislava Sutnara 114. 7. - 14. 8. 2021. Nominace na ceny „Grafiky roku“ uděluje Nadace Hollar.
Ing. Ivana Nuttová
Ivana Nuttová, nyní již úspěšná absolventka oborů finanční a posléze informační management Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové. Ivana se aktivně účastnila studentské vědecké soutěže ve Zlíně a na cizí půdě mezi početným zastoupením místních kandidátů ukořistila pomyslný nejcennější kov se svou diplomovou prací, zabývající se aktuálním tématem – „Vliv pandemie nemoci COVID-19 na retailové investice ve vybrané společnosti“ - které na základě teoretických znalostí úspěšně zpracovala a zároveň výstižně odvodila závěry a hodnoty z této problematiky plynoucí.
Ivana dané téma plánuje více rozvést a připravuje vědecký článek, který bude ve spolupráci s univerzitou zaslán do impaktovaného časopisu European Journal of Finance.
Za dobu svého studia Ivana pravidelně reprezentovala svou alma mater během dnů otevřených dveří a dalších akcí. Svůj potenciál ukazovala i v zahraničí, kdy se v rámci studia na UHK vydala čerpat jak edukační, tak kulturní zkušenosti ve Španělsku a na Taiwanu. Při obou těchto výjezdech si osvojila základy místní mluvy a byla to právě nemoc COVID-19, jež zmařila rozšíření tohoto portfolia o asijskou metropoli Hong Kong.
Aby pandemie COVID-19 nebylo málo, když byla Ivana nominována na diskusní fórum od ČNB na sklonku roku 2021 a byla již připravena svým výstupem oslnit i guvernéra ČNB, byla akce několik desítek hodin před zahájením zrušena.
Mgr. Michal Hubálek
Mgr. Michal Hubálek, student doktorského studijního programu Filozofie na Katedře filozofie a společenských věd FF UHK, publikoval v roce 2021 dva důležité články. Článek „A Brief (Hi)story of Just-So Stories in Evolutionary Science“ byl publikován v americkém časopise Philosophy of the Social Sciences. Článek se věnuje konceptu “just-so story”, který je populární v rámci evolučních diskusí nejenom o člověku. Analýzou dějin pojmu článek ukazuje, jakým způsobem evoluční věda vytváří své teorie a jaký je vztah těchto teorií k ostatním vědám, jako je antropologie, sociologie nebo psychologie.
Druhý článek „Experimentální studie akceptace pravidel přirozené dedukce v českém jazyce“ byl publikován v časopise Slovo a slovesnost. Článek je pokusem experimentálně ověřit, do jaké míry určitá deskriptivní logická pravidla (pravidla přirozené dedukce) zrcadlí naši běžnou řeč. Metodologicky postupuje tak, že testuje způsob, jakým běžní mluvčí českého jazyka posuzují vyplývání jedné věty z druhé při čtení běžných českých vět.
Michal je velmi aktivním doktorandem a vědeckým pracovníkem. V loňském roce s kolegy organizoval studentský workshop na téma „Příroda – poznání – post-pozitivismus“. Workshop byl první akcí nové platformy pro začínající badatele, kteří se věnují problémům spojeným s porozuměním lidské přirozenosti, společnosti, kultury a historie. Podílí se každoročně také na organizaci Letní filozofické školy v Broumově. Jako doklad jeho společenské aktivity je třeba uvést fakt, že se podílí na dobrovolnickém doučování češtiny pro žáky základních škol.
Mgr. Radomír Jůza
Mgr. Radomír Jůza je absolventem Přírodovědecké fakulty Univerzita Karlovy, obor Medicinální chemie a nyní je studentem 5. ročníku doktorského studia na Přírodovědecké fakultě UHK, obor Aplikovaná biologie a ekologie. V rámci svého studia se věnuje výzkumu malých molekul, které jsou cíleny na dopaminové nebo serotoninové receptory a v budoucnu mohou pomoci např. při léčbě neuropsychiatrických onemocnění.
Výsledky své práce aktivně prezentoval na zahraničních konferencích a dosud publikoval 4 impaktované publikace. Je také prvním autorem práce v časopisu Medicinal Research Reviews, kdy tato práce byla vybrána na titulní stranu tohoto vysoce hodnoceného odborného časopisu. Byl spoluřešitelem 3 projektů specifického výzkumu a aktivně se také podílí na popularizačních akcích PřF UHK pro širokou veřejnost, které přibližuje vědecké poznatky ve svém oboru. Za svou vědeckou činnost obdržel cenu rektora UHK za rok 2020.
Hlavním důvodem pro nominaci Mgr. Jůzy na Cenu primátora za studentskou tvůrčí práci jsou vynikající výsledky vědy a výzkumu, které jednoznačně přispívají k přínosu poznání i potřebám společnosti zejména u základního výzkumu neuropsychiatrických onemocnění.
Večerem provázel tiskový mluvčí Univerzity Hradec Králové Jakub Novák a autorem fotografií je Jakub Misík.