Na systémy transferu nových poznatků VaVaI do praxe získala Univerzita Hradec Králové téměř 15 milionů
Univerzitě Hradec Králové se podařilo získat finanční podporu ve výši téměř patnácti milionů korun od Technologické agentury ČR (TA ČR) pro projekt GAMA 2, jehož cílem je podpořit systémy transferu nových poznatků VaVaI financovaných z veřejných zdrojů ve výzkumných organizacích a jejich úspěšné uplatnění v praxi.
„Je to skvělá zpráva, protože tato podpora umožní pokračování v zatím velmi úspěšném rozjezdu ‚Proof of Concept‘ projektů na podporu zvýšení aplikačního potenciálu výsledků výzkumu a vývoje, které byly řešeny na UHK od roku 2015,“ vysvětluje úspěch prorektorka pro tvůrčí činnost Leona Stašová.
Předchozí Proof of Concept projekty byly na Univerzitě Hradec Králové řešeny vždy v rámci projektu GAMA 1 stejné agentury. „Připomeňme třeba hned dva projekty doktora Filipa Studničky z Přírodovědecké fakulty. Tomu se podařilo řešit a vyvinout Podpůrné řešení pro diagnostiku CHOPN – chronické plicní nemoci nebo Zařízení pro autodiagnostiku progrese artrózy a rozvoje femoroacetabulárního impingement syndromu (FAI) u rizikových skupin,“ přibližuje minulé úspěšné univerzitní projekty prorektorka Stašová. Zpracování obrazu metodou postupného gradientu jasu či Návrh a realizace Smart Furniture řešení pro seniory a osoby s respiračními omezeními do oblastí se zhoršenými rozptylovými podmínkami jsou zase výsledky práce profesora Ondřeje Krejcara z Fakulty informatiky a managementu UHK. Mezi další zajímavé aplikace Univerzity Hradec Králové, které ve společnosti nacházejí čím dál větší uplatnění a jsou nabízeny pro komerční využití, patří také další vývoj chytrého nábytku v rámci projektu SMART FURNITURE, v tomto případě doktora Richarda Cimlera z Přírodovědecké fakulty UHK.
Oddělení tvůrčí činnosti a transferu znalostí Univerzity Hradec Králové proto vyhlásilo 1. listopadu 2019 první výzvu interních projektů UHK na podporu zvýšení aplikačního potenciálu výsledků výzkumu a vývoje – Proof of Concept v rámci projektu Programu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací GAMA 2.
„Cílem výzvy je zhodnotit a ověřit předpokládaný aplikační potenciál výsledků výzkumu a vývoje na UHK prostřednictvím dílčích projektů, které budou na základě této výzvy realizovány. Doporučená délka trvání podpořených dílčích projektů je v rozmezí 6 - 24 měsíců, maximální roční výše podpory jednoho dílčího projektu je 700 000 Kč, minimální částka naopak 100 000 Kč. ,“ upřesňuje podmínky prorektorka Leona Stašová.
„Projekty Proof of Concept jsou výbornou příležitostí, jak dostat vědecké výsledky do reálné praxe,“ míní k interní výzvě univerzity rektor Kamil Kuča a dál doplňuje: „Vždyť kromě finanční podpory a individuálního plánu komercializace získají řešitelé také konzultace odborníků na transfer technologií a samozřejmostí je také podpora Oddělení tvůrčí činnosti a transferu znalostí Univerzity Hradec Králové.“
vytvořeno v rámci projektu programu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací GAMA 2, podprogramu 1 – Proof of Concept projektu TP01010032 Oddělení tvůrčí činnosti a transferu znalostí Univerzity Hradec Králové