Od detekce nádorů po sledování satelitů: Přehlídka mladých talentů na Festivalu vědy AMAVET
V krajském kole V. ročníku Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež, který organizuje Asociace pro mládež, vědu a techniku (AMAVET), se předvedlo celkem 42 projektů mladých badatelek a badatelů.
Ačkoli bylo v kategorii Středoškolák do národního finále EXPO SCIENCE AMAVET v Praze vybráno 11 studentů s 8 projekty, a v kategorii Junior byla účastí na zahraniční studijní cestě ve Francii oceněna jedna výherkyně mezi 13 soutěžícími, všech 52 mladých vědkyň a vědců si zaslouží náš obrovský obdiv. Odborná komise, která projekty posuzovala, se skládala ze zástupců a zástupkyň AMAVET, všech fakult Univerzity Hradec Králové, Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové a Střední školy informatiky a ekonomie DELTA v Pardubicích.
Seznam všech výherkyň a výherců je dostupný na webových stránkách AMAVET. Mezi nejzajímavější projekty bezpochyby patřila například Detekce mozkového nádoru pomocí Ramanovy spektroskopie, kterou představil Nikolas Pippal z Gymnázia Olomouc – Hejčín. Nikolasovi se podařilo skrz matematicko-statistické zpracování dat a strojové učení vytvořit v programovacím jazyce Python model spolehlivé intraoperační identifikace nádorové tkáně v mozku.
“Ve zkratce jsem analyzoval spektra zdravé a nádorové tkáně. Každé spektrum bylo doplněno informací od patologa, která označovala, zda se jedná o spektrum zdravého mozku či nádoru. Prvním krokem bylo transformovat data pro optimální přizpůsobení klasifikaci. K tomu jsem využil metody jako Savitzky-Golay filtr, baseline correction a další. Po úspěšné úpravě dat jsem vytvořil klasifikátor, jehož přesnost je 89 %,” říká o svém projektu sám nadějný mladý vědec.
Zástupci fakult UHK ocenili další neméně inovativní projekty. První tři zvláštní ceny získali studenti Prvního soukromého jazykového gymnázia Hradec Králové. Judita Maisnerová byla oceněna pedagogickou fakultou. Její výzkum Postojů adolescentů k elektronickým cigaretám zjistil, že i když jsou i elektronické cigarety vnímány jako škodlivé či velmi škodlivé, adolescenti je preferují před klasickými cigaretami primárně proto, že nezapáchají.
Cenu fakulty informatiky a managementu získal Vojtěch Vít. Jeho Robot hledající světlo se díky testovaným algoritmům dokázal v označeném prostoru orientovat dle intenzity osvětlení. I když sám Vojtěch uvádí, že pro zlepšení prostorové orientace by musely být doplněny další, například ultrazvukové, senzory, uznání si jistě zaslouží.
Trojci oceněných studentů z Prvního soukromého jazykového gymnázia Hradec Králové doplňuje Ema Borkowska, která si za svůj projekt Česko-polské turistické průsečíky odnesla cenu filozofické fakulty. Výsledkem její práce je turistický průvodce česko-polským pohraničím, který umě mapuje jak teritoriální, tak historické vztahy obou národů.
A v neposlední řadě přírodovědecká fakulta vyhodnotila jako nejlepší projekt studentů SŠ a VOŠ aplikované kybernetiky HK, Jana Pavloviče a Tomáše Moravce. Díky jejich projektu Satellite tracking se podařilo vytvořit levné a jednoduché zařízení, které má možnost pomocí veřejných dat sledovat satelity na zemské orbitě. Díky sledování satelitů můžeme stahovat jejich data, např. o počasí.
Ještě jednou všem výhercům i účastníkům gratulujeme a těšíme se na další ročník skvělé soutěže, která propojuje mladé vědce s akademickou sférou.