UHK Studenti, Aktuálně 29. 9. 2020

Prorektorka UHK pro studium Petra Marešová: „Prezenční výuku chceme udržet alespoň pro prváky, ale situace je nevyzpytatelná“

Autor: Jakub Novák

Petra Marešová, docentka z Katedry ekonomie Fakulty informatiky a managementu UHK, je součástí nového prorektorského týmu od července tohoto roku. Jako prorektorka zodpovědná za studijní agendu a spolupráci s praxí řeší prioritně situaci studentů a studentek UHK vzhledem k pandemii onemocnění covid-19. Další šíření nového druhu koronaviru se podle ní dotkne i začátku nového akademického roku. Otázkou zůstává, do jaké míry.

Paní prorektorko, většina vysokých škol v Česku již přešla do on-line forem výuky. U nás semestr začíná v tomto týdnu standardně prezenčně? Nebo nějak kombinovaně?

Ano, k dnešnímu dni (rozhovor vznikl 29. září 2020, pozn. red.) předpokládáme začátek semestru částečně s využitím kombinovaných forem výuky. Každá fakulta má svá specifika a výuka je nastavena právě dle těchto fakultních potřeb. Každopádně my bychom byli rádi, aby se alespoň částečně prezenční výuku podařilo udržet u prvních ročníků studia, pokud dojde k omezování prezenčních forem výuky ve větší míře. Zároveň jsme si vědomi toho, že už zítra může být situace zcela odlišná.

Co mám jako student dělat pro to, abych měl to nejaktuálnější info vzhledem k výuce?

Všichni studenti a zaměstnanci mají povinnost sledovat speciální záložku webu UHK Koronavirus, kde jsou obecně platná pravidla a zároveň zde studenti i pracovníci naleznou všechna podstatná fakultní rozhodnutí s ohledem na realizaci výuky.

Co se musí stát, aby i UHK přešla úplně na systém on-line výuky?

Vzhledem ke specifikům programů, u kterých on-line výuka nemůže svou povahou být srovnatelně kvalitní náhradou, by to bylo za podmínek nařízení vnějšího subjektu (např. rozhodnutí hygieniků, ministerstva apod.). Každopádně platí, že snahou Univerzity Hradec Králové je zvolit takovou kombinaci distančních a prezenčních forem, aby byla studentům poskytnuta adekvátní náhrada standardních forem studia.

Jaká zvláštní opatření na UHK aktuálně vzhledem k pandemii jsou?

Opatření na UHK vzhledem k pandemii je celá řada. Nastavení výuky, informace o zahraničních cestách, ubytování na kolejích či technická a didaktická doporučení jsou uvedena v rámci zvláštní záložky webu UHK Koronavirus. Zde se studenti dozví celouniverzitně platná nastavení a také je prostřednictvím těchto stránek zajištěn přístup k informacím na úrovních fakult, protože to se může právě na úrovni součástí lišit, což je velmi důležité říct.

Z hlediska vzdělávání byl vytvořen tzv. Rámec pravidel pro distanční vzdělávání na Univerzitě Hradec Králové v akademickém roce 2020/2021. To znamená, že se řídíme univerzitním semaforem, který v reakci na aktuální epidemickou situaci určuje, jaká pravidla a omezení platí. Zatím jsme zelení. Semestr tedy začínáme standardně prezenčně, resp. kombinovaně, protože některé fakulty přednášky rovnou nabízí v on-line podobě.

S každým stupněm rizika pak souvisí sada opatření, která zasahují pořádání akcí, právě organizaci výuky a v nejextrémnějším případě i uzavření školy.

Je evidentní, že do nějaké míry se on-line výuce v tomto období prostě nevyhneme. Jak bude probíhat?

 

 

 

 

Pokud vážně dojde ke zhoršení epidemické situace, pak v případě studijních programů/oborů, či předmětů, které nebude možné absolvovat zcela v režimu on-line výuky, fakulta poskytne studentovi informaci o způsobu a zajistí absolvování předmětu v pozdějším termínu. Mnohé přednášky budou prezentovány přes různé platformy (např. MS Team) v reálném čase, v některých případech budou předtočeny a nasídleny studentům dopředu, a vyučující bude k dispozici v čase přednášek on-line. Cvičení, pokud nebudou probíhat prezenčně (což kombinovaná forma výuky, kterou začíná tento semestr, stále umožňuje) budou probíhat on-line, studenti se budou moci v daném čase přihlásit do odpovídající platformy a komunikovat a vyučujícím. Studijní materiály budou ukládány v odpovídajícím prostředí pro distanční výuku Moodle či Blackboard. Obecně ale musí on-line výuka probíhat tak, aby měli studenti na konci semestru stejné znalosti a dovednosti, jako kdyby probíhala výuka prezenční.

O způsobu zajištění on-line výuky v jednotlivých předmětech rozhoduje garant předmětu se souhlasem garanta studijního programu, tedy toto nastavení probíhá opět na fakultní úrovni. Studenti budou o všem informováni jak v rámci obecných nastavení fakulty, tak pak i samotnými vyučujícími.

Jsou předměty, kde on-line výuka nestačí – například v případě experimentů či výzkumu v laboratořích. Jak se bude řešit taková situace?

Řeší se v zásadě ve vazbě na epidemickou situaci a nákazu v kraji. Ve chvíli, kdy není nutné, aby byla univerzita uzavřena, je snahou rozdělit studenty do malých skupin tak, aby se studenti ve skupinách nemísili, byly zachovány odpovídající rozestupy a další aktuálně platná opatření a výuka mohla proběhnout prezenčně. Nastavení výuky pro různé varianty scénářů možného vývoje jsou předmětem diskuzí na celé univerzitě. Mohu ubezpečit studenty, že snahou všech je, aby i přes všechny komplikace bylo studium na Univerzitě Hradec Králové stejně kvalitní a „studentsky“ vstřícné, jako před pandemickým stavem.

Některé univerzity se poměrně ostře ohradily proti rozhodnutí orgánů, jako jsou například krajské hygienické stanice, a to vzhledem k zásahům do forem výuky. Učinila v této věci UHK nějaké kroky?

 

Protože v Pardubicích s tímto rozhodnutím přišel krajský krizový štáb, na úrovni vedení naší univerzity jsme připravili dokument, který jsme adresovali hejtmanovi Královéhradeckého kraje Jiřímu Štěpánovi, který krizovému štábu kraje předsedá. V něm ho vedle možnosti udržení prezenční výuky minimálně pro studenty prvních ročníků vyzýváme k udržení vstřícnějšího režimu vzhledem k výuce na UHK. Rádi bychom, aby i v případě uzavření školy mohly probíhat individuální konzultace a také výuka v praktických a uměleckých předmětech ve skupině do 20 lidí. Zároveň chceme zachovat chod knihovny, center služeb nebo třeba poradenského a kariérního centra. Stejně tak zkoušení studentů v počtu do 10 lidí nám přijde jako přijatelný požadavek. Co do různých opatření jsme aktuálně připraveni na udržení výuky, i o tom jsme ho v dopise ujišťovali.

Chcete něco závěrem vzkázat studentům?

Určitě. Chtěla bych studentům vzkázat, že všichni na Univerzitě Hradec Králové se snaží, abychom tuto zvláštní dobu překonali v co nejlepší kondici tak, aby to pro naše studenty bylo co nejméně diskomfortní, i když vzhledem k okolnostem to samozřejmě není snadné. Vyučující a další zaměstnanci univerzity dělají pro všechny scénáře možného vývoje maximum, za to jim chci upřímně poděkovat. Věřím, že společně to, stejně jako na jaře tohoto roku, opět zvládneme.