UHK Aktuálně 27. 4. 2016

Rektorský sportovní den – ve znamení deště, potu a radosti z pohybu

Tradice pořádání Rektorského sportovního dne na Univerzitě Hradec Králové byla zahájena ve středu 27. dubna 2016.

Ani dopolední nepřízeň počasí neodradila poslední dubnovou středu 515 akademických pracovníků a studentů Univerzity Hradec Králové od účasti na Rektorském sportovním dnu UHK. Skutečným projevem houževnatosti byla jejich aktivní účast i v takových disciplínách, jakými byl cyklovýlet nebo sjezd Orlice na lodích, potkat jste je mohli také při nordic walkingu.

Každý, kdo využil rektorského volna k účasti na této akci, si mohl vybrat. Buď se stal fanouškem a podporovatelem kolegů a kamarádů, nebo sám aktivně změřil síly a probudil své svaly v pestrém výběru sportovních disciplín, např. při volejbale, pilates, cvičení na velkých míčích, turnaji ve stolním tenise, ale také při lezení na umělé stěně, šplhu, veslování nanečisto, TRX-Bosu a dalších.

Koordinací a přípravou celého dne se, se sobě vlastním sportovním nasazením, úspěšně zhostila prorektorka Monika Žumárová, která také vyběhla společně s rektorem Josefem Hynkem v první řadě nejpopulárnější disciplíny – běhu na 2,2 km s názvem „Akademik run“. Zdatnější sportovci z řad akademiků si vybrali trať dlouhou 5 km. O oblibě běžeckého sportu svědčí fakt, že se na startovní listině objevili i zástupci hradecké Lékařské a Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy i Masarykovy univerzity Brno. Při běhu však rozhodně nešlo jen o čas, ale i o účast. Putovní pohár pro fakultu s nejsilnějším zastoupením běžců právem získali reprezentanti FIM UHK, jichž se sešlo celých třiašedesát. Gratulujeme!

Rektorský sportovní den je sice o sportování všeho druhu, o soutěživosti, ale také o radosti z pohybu, a především o vzájemné sportovní sounáležitosti. Husarské kousky například při basketbalových exhibičních ukázkách předvedl tým vozíčkářů WBS Pardubice. Mezi handicapovanými hráči byl s dvacítkou na triku reprezentant České republiky v basketbalu vozíčkářů a účastník Mistrovství Evropy 2014 Tomáš Nevěčný z Hradce Králové. Ve spolupráci s nadací Emil byla pro něj vyhlášena sbírka, jejíž výtěžek by alespoň z části mohl pomoci pokrýt jeho zvýšené náklady na sportovní přípravu. Po celý den vkládali účastníci rektorského sportovního dne své dobrovolné příspěvky do speciální kasičky, ke sbírce se navíc připočetlo i padesát procent ze startovného běžeckého podniku „Akademik run“. Hráč české reprezentace Tomáš Nevěčný si na závěr sportovního dne převzal z rukou rektora Josefa Hynka šek na 8.575,- Kč.

Tradici sportovního dne určeného všem akademikům a studentům se na naší univerzitě podařilo obnovit téměř po 30 letech. Poslední akce s podobným zaměřením se pod názvem „Děkanský sportovní den“ konala na Pedagogické fakultě v roce 1989. Již tehdy bylo všem známo, že se na vysoké škole mají lidé nejen vzdělávat, ale také hýbat. Těšíme se na další ročník Rektorského sportovního dne v roce 2017!

Výsledkové listiny a další informace o Rektorském sportovním dni najdete zde.
Galerie fotografií je vystavena na facebookové stránce UHK.

Ing. Zuzana Boučková
tisková mluvčí UHK