UHK Aktuálně 11. 11. 2021

Republika dvou národů | Příběh první evropské ústavy

Datum konání: 22. 11. 2021 14:00–29. 11. 2021, Místo: Studentský park v univerzitním kampusu Na Soutoku

V dobách, kdy v Evropě převládal absolutismus, se Polsko-litevská unie odlišovala svým důrazem na občanskou svobodu a participaci. Výsledkem téměř čtyř století evoluce této velké raně novověké republiky byla první moderní ústava v Evropě, schválená 3. května 1791 ve Varšavě.

Venkovní výstava, která vznikla k 230. výročí této historické události, přibližuje příběh republiky dvou národů. Ukazuje ji jako významnou součást svébytné identity tohoto regionu, kterou nedokázala narušit ani následující dvě století cizího útlaku. Zároveň je výstava i pozváním na místa, jež jsou s její historií spjata.

Venkovní panelovou výstavu je v kampusu UHK Na Soutoku možné zhlédnout od 22. do 29. listopadu 2021. K slavnostnímu otevření jsou přizváni i další organizátoři včetně významných osobností jako je například Laimonas Talat-Kelpša, velvyslanec Litevské republiky, Antoni Wręga, chargé d’affaires ad interim Polské republiky a Maciej Ruczaj, ředitel Polského institutu v Praze. Podrobnosti k připravovanému programu a případným změnám budou k dispozici na FB události.

Autorem koncepce je PhDr. Jan Květina, Ph.D. působící na Historickém ústavu FF UHK, mimo jiné také na Historickém ústavu AV ČR.

Organizátoři: