UHK Tiskové zprávy, Aktuálně, Absolventi 2. 10. 2019

Šetrný přístup k planetě přilákal do univerzitního kampusu dvě tisícovky lidí

Autor: Anna Marie Nešpůrková, Politologický klub

Noc vědců je celorepubliková vědecko-popularizační akce, která zapojuje děti i dospělé do inspirujícího prostředí vědy. Návštěvníci měli možnost seznámit se s vědou na UHK, letos navíc s podtitulem Šetrně k planetě, pomocí přednášek či praktických pokusů, například na téma Elektromobilita a ekologie, Domácí vermikompostování či Bezobalové nakupování. Tradiční událost se odehrávala v univerzitním kampusu Na Soutoku v pátek 27. září a přilákala dva tisíce lidí.

Za tuto akci jsem velice rád. Nejvíce se mi líbilo, že mohu předávat znalosti někam dál, jelikož v tomto tématu je potřeba udělat velkou osvětu. To, že nevidím zhoršující se stav planety, neznamená, že se mě tento problém netýká,“ okomentoval celou akci doktorand Martin Král, který na programu participoval.

Moc se nám tu líbí, děti tu vydržely celé hodiny, nejvíce nás zaujalo stanoviště Futuro Cube nebo virtuální realita,“ uvedli návštěvníci z Hradce Králové, kteří se na Noc vědců do kampusu vrací každý rok.

Tato akce má na UHK již několikaletou tradici. Fakulty nabídly workshopy desítky světových jazyků, pokusy s roboty, deskové hry a hlavolamy a dobrodružnou poznávací cestu pro nejmenší. V posledních letech jste si také mohli díky Informačně-poradenskému a kariérnímu centru vyzkoušet život hendikepovaných.

Spotřebitel má volbu, jestli si koupí plastové láhve nebo sklo. Každopádně se řídím heslem, že nejlepší odpad je ten, který nevznikne. Lidé pořád čekají, až jim dá někdo nějaký povel, ale takhle to dál nejde. Každý by měl začít sám u sebe. Já osobně se snažím chovat šetrně k planetě tím, že létám minimálně, po městě jezdím na kole, mám svou textilní tašku na nákup, třídím odpad anebo kupuji lokální výrobky, protože tím ušetříte energii potřebnou na přepravu a peníze se vrátí do lokální ekonomiky,“ řekla po svém programu doktorka Alena Myslivcová Fučíková, odbornice na odpadové hospodářství.

Program Noci vědců letos rozšířili vedle fakult UHK také Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové, Lesy ČR, Elektrárny Opatovice a Dopravní podnik města Hradec Králové. Pravidelným partnerem akce je Česká spořitelna, se kterou jste si mohli prohlédnout pomocí virtuální reality „zelené“ prvky poboček ČS. Univerzita Hradec Králové jako regionální garant festivalu pro tento ročník navíc udělila záštitu programu na Gymnáziu Františka Martina Pecla v Rychnově nad Kněžnou.

Na Noc vědců se přišel podívat i rektor UHK, Kamil Kuča, který ocenil hlavně aktivní zapojení absolventů do programu. „Obzvlášť velikou radost mám z toho, že na programu se letos přímo podíleli i naši absolventi, kteří jsou s námi ve spojení díky Absolventskému klubu UHK. Jsem hrdý na to, že se k nám rádi vracejí a v tom co dělají, což jsem si mohl během Noci vědců prohlédnout, jim moc fandím. Věřím, že příští rok už bude výraznější část programu postavená právě na našich úspěšných absolventech.“