UHK Aktuálně, Zaměstnanci 26. 11. 2019

Slavnostní inauguraci děkanů Přírodovědecké a Filozofické fakulty UHK navštívily téměř čtyři desítky osobností českého vysokého školství

Autor: Jakub Novák, tiskový mluvčí UHK

V úterý 26. listopadu byli do svých úřadů slavnostně uvedeni hned dva ze čtyř děkanů Univerzity Hradec Králové. Inaugurováni byli děkan Přírodovědecké fakulty Jan Kříž a děkan Filozofické fakulty Jan Prouza.

Účast hostů na slavnostním inauguračním aktu byla opravdu vysoká. Příbuzné a přátele inaugurovaných doplnily téměř čtyři desítky zástupců českých vysokých škol, a to včetně rektorů, prorektorů a v tomto případě zejména děkanů a proděkanů filozofických a přírodovědeckých fakult. „Ta velmi důstojná účast mě moc těší. Oba Honzové si to zaslouží. Jejich práci dobře znám a vím, že v nich mají fakulty záruku kvalitního vedení doplněného o lidský přístup,“ řekl po inauguraci rektor Univerzity Hradec Králové Kamil Kuča, který inauguraci předsedal.

Vedle zástupkyň a zástupců spřátelených vysokých škol se UHK těšila i z návštěvy zástupců statutárního města Hradec Králové. To reprezentoval primátor Alexandr Hrabálek a jeho náměstek Jiří Bláha. Římskokatolickou církev svou přítomností zastoupil biskupský vikář pro školství a ředitel Diecézního teologického institutu při Biskupství královéhradeckém Prokop Brož. Inaugurace se zúčastnili i zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy – náměstek ministra pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Pavel Doleček a ředitelka Odboru vysokých škol téhož ministerstva Karolína Gondková.

Od 1. března tohoto roku je ve své funkci doc. RNDr. Jan Kříž, Ph.D. „Jsem přesvědčen o tom, že naše mladičká fakulta je vzhledem ke svému věku ve velmi dobré kondici. Jaké jsou tedy úkoly nového děkana? Nabízí se odpověď – nezkazit to, co dobře funguje. Jak snadné! Teď ale vážně, nesmíme usnout na vavřínech. Je třeba dále rozvíjet to, co se daří, což je evidentní třeba na poli vědy, a to je zejména potěšující a zároveň zapracovat na tom, kde ještě cítíme rezervy. Čeká nás spousta úkolů, budeme čelit dalším výzvám, upřímně se na ně ale těším,“ pronesl ve své řeči matematický fyzik Jan Kříž.

V čele Filozofické fakulty stojí od 1. července Mgr. Jan Prouza, Ph.D. „Heslem mé volební kampaně, jestli se tomu tak dá říkat, bylo ‚evoluce místo revoluce'. Tohoto hesla bych se chtěl ve svém mandátu držet. Jsem rád, že se přitom mohu opřít o skvěle fungující děkanát, vynikající kolegy, kvalitní studenty a o oporu mé úžasné rodiny,“ začal svůj projev děkan Jan Prouza. „Chtěl bych také poděkovat předchozí děkance doktorce Pavlíně Springerová za to, v jakém stavu mi fakultu předala – i když bych ji vlastně za to mohl i ve skrytu duše proklínat, protože je velmi těžké nastoupit do pozice děkana po někom, kdo nastavil laťku tak vysoko a učinil z naší fakulty v mnoha ohledech jednu z nejlepších filozofických fakult v Česku,“ narážel děkan Prouza na fakt, že FF UHK je jednou z nejvíc internacionalizovaných fakult tohoto zaměření v tuzemsku.

Slavnostní atmosféru celého slavnostního setkání doplnilo hudebním doprovodem Královéhradecké kvarteto pod vedením Jaromíra Křováčka z Pedagogické fakulty UHK.