Společenský večer Univerzity Hradec Králové
Více než tisícovka hostů si 11. listopadu 2015 připomněla na Společenském večeru Univerzity Hradec Králové (UHK) Den boje za svobodu a demokracii.
Společenský večer UHK je každoročně příležitostí připomenout si význam 17. listopadů 1939 a 1989, a zejména úlohu studentů při protestech proti tehdejším vládnoucím totalitním režimům. Při této příležitosti byli tradičně oceněni studenti, kteří svou prací, ať už na poli akademickém či sportovními výkony, nejvíce přispěli k šíření dobrého jména naší univerzity a České republiky. Závěr slavnostního večera potom patřil Evě Holubové a divadelnímu představení původní české komedie Hvězda.
Seznam oceněných studentů:
Bc. Daniela Barochová je čerstvou absolventkou bakalářského studijního oboru Textilní tvorba na Pedagogické fakultě. Tato nadaná návrhářka získala letos prestižní cenu Grand prix Mobitex ve studentské sekci – ocenění Národního centra nábytkového designu za návrh textilního předělu. V loňském roce se stala absolutní vítězkou studentské kategorie na 16. Mezinárodní výstavě textilní miniatury, což na letošním ročníku této soutěžní výstavy v Bratislavě zúročila vyžádanou autorskou prezentací, a to v konkurenci téměř dvaceti účastníků ze třiceti zemí. Její díla bylo možno začátkem tohoto roku spatřit i na výstavě její domovské katedry v královéhradecké galerii Na Hradě.
Alice Bedrošová je studentka bakalářského studijního oboru Uměleckořemeslné textilní disciplíny na Pedagogické fakultě. Také ona byla oceněna za vynikající reprezentaci školy v umělecké oblasti, a to v oboru paličkování. Alice získala mezinárodní cenu Zlatá palička za cyklus paličkovaných miniatur s názvem Brouci. Také ona vystavuje svá díla v řadě galerií, v letošním roce to byla například Galerie Univerzity Pardubice, královéhradecká Galerie T a již zmíněná výstava v Galerii na Hradě.
Mgr. et Mgr. Rafael Doležal, Ph.D. je studentem doktorského studijního oboru Aplikovaná informatika na Fakultě informatiky a managementu. Vystudovaný učitel chemie, magistr teologie a doktor v oboru farmacie, hovořící pěti cizími jazyky byl oceněn za svou publikační činnost v oboru informatiky. Je autorem řady impaktovaných publikací a naposled získal cenu za nejlepší příspěvek na 7. mezinárodní konferenci o výpočetní kolektivní inteligenci v technologiích a aplikacích v Madridu. Sborník bude vydán v prestižní nakladatelské řadě Springer.
Veronika Florianová je nadějnou mladou vědkyní, která studuje bakalářský studijní obor Chemie a matematika se zaměřením na vzdělávání na Přírodovědecké fakultě. Oceněna byla za spoluautorství vědeckého článku v impaktovaném časopise Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis, jenž patří mezi přední světové časopisy v oblasti analytické chemie. V článku, který souvisí s její bakalářskou prací, zpracovala novou metodiku pro testování fyzikálně chemických vlastnosti malých molekul, jež jsou připravovány v laboratořích PřF UHK.
Adéla Ježková je studentkou magisterského oboru učitelství pro první stupeň základní školy na Pedagogické fakultě a byla u této příležitosti vyznamenána již potřetí. V loňském roce byla oceněna za titul mistryně světa a Evropy, její sportovní kariéra však úspěšně pokračuje dál. Letos získala ocenění za titul Vicemistryně světa v kategorii Fitness step senior z roku 2014 a titul Vicemistryně Evropy v seniorské kategorii Sportovní aerobik párů z letošního šampionátu v Holandsku. Momentálně se připravuje na letošní mistrovství světa v Karibiku.
Bc. Rudolf Khol je čerstvým absolventem bakalářského studijního oboru Archivnictví-historie na Filozofické fakultě. Ve svém volném čase působí jako předseda Společnosti ochránců památek ve východních Čechách. Tato dobrovolnická organizace se velmi aktivně věnuje záchraně nemovitých kulturních památek v kraji, a to jak vlastní terénní prací, tak v oblasti jednání se soukromými vlastníky a hledání cest k uchování našeho kulturního dědictví. Svou činností například dlouhodobě usiluje o záchranu novogotického letohrádku v Rohoznici na pomezí Královéhradecka a Pardubicka.
Bc. Lukáš Khýn je studentem navazujícího magisterského studijního oboru Sociální práce v univerzitním Ústavu sociální práce. Oceněn byl za svou neutuchající sociální práci, kterou věnuje osobám se zdravotním postižením a osobám bez domova. Pracuje jako dobrovolník-asistent lidí se zdravotním postižením z Ústavu sociální péče Snědovice na jejich mimoústavních pobytech. V zahraničí pak působil jako dobrovolník v rámci Open Minds in Granollers, což je dobrovolnická služba zaměřená na práci s vězni ve věku 18 - 23 let. Mimo to pracuje jako výkonný redaktor studentského odborného časopisu Inkluze, ve kterém taktéž publikuje a dále působí při organizaci širokého spektra odborných aktivit a konferencí Ústavu sociální práce.
Bc. Martina Kluková studuje na Přírodovědecké a Pedagogické fakultě navazující magisterský studijní obor Učitelství biologie a učitelství tělesné výchovy pro střední školy. Martina je nadaná atletka a úřadující juniorskou mistryní České republiky v hodu kladivem. Ve stejné disciplíně získala zlatou medaili i na Českých akademických hrách.
Lukáš Koblása je studentem bakalářského studijního oboru Hra na nástroj a sólový zpěv se zaměřením na vzdělávání - Hudební kultura se zaměřením na vzdělávání na Pedagogické fakultě. Lukáš hraje na varhany a sbírá ocenění nejen po celé České republice, ale i v Evropě. Aktuálně získal první místo na mezinárodní interpretační soutěži na Slovensku a v létě se stal jednou z hvězd koncertu v rámci Festivalul Barocul in Ipostaze Contemporane v Temešváru, kde vystupoval s tamější filharmonií.
Bc. Andrea Košvancová je studentkou navazujícího magisterského studijního oboru Učitelství biologie a chemie pro střední školy na Přírodovědecké fakultě. Oceněna byla za vynikající výsledky, kterých dosáhla při přípravě své experimentální bakalářské práce a v rámci výzkumného projektu MŠMT LH13009 s názvem “Výzkum modifikovaných reaktivátorů cholinesteras pro léčbu intoxikací organofosforovými pesticidy”. Vzorky jsou odeslány k dalšímu testování v USA. Studentka se tak podílí na výzkumu Přírodovědecké fakulty, jehož výsledky mohou vést k záchraně lidských životů.
Mgr. Pavla Plachá studuje doktorský studijní obor České a československé dějiny na Filozofické fakultě a je přední českou odbornicí na osudy českých vězeňkyň v nacistických koncentračních táborech, zejména v koncentračním táboře v Ravensbrücku. Za českou stranu se podílela na přípravě výstavy a odborné mezinárodní konference k tomuto tématu, jež e konala v loňském roce v Praze. Dlouhodobě aktivně spolupracuje s Památníkem Ravensbrück na pokračování výzkumu nacistického teroru v tomto koncentračním táboře. Své výzkumy fruktifikovala v publikacích v recenzovaných odborných časopisech národního i mezinárodního formátu. Svou činností přispívá k objasnění některých bílých míst v našich dějinách a výborně reprezentuje Univerzitu Hradec Králové.
Mgr. et Mgr. Michal Rigel je studentem doktorského studijního oboru Filozofie na Filozofické fakultě a je specialistou na etické otázky války, zvláště pak na koncept spravedlivé války, což je téma velmi aktuální jak pro oblast dějin, tak, bohužel, i pro současný svět. K jeho odbornému růstu přispěl i jeho studijní pobyt v Oxford Bodleian Library. Své příspěvky na téma spravedlivé války přednesl na zahraničních konferencích ve Wroclawi a Burse a publikoval v odborných recenzovaných časopisech a sbornících, vč. sborníků zařazených do databáze Scopus. Jeho objev významných děl polských myslitelů 15. století Stanisława ze Skarbimierza a Paweła Włodkowic vedl k tomu, že Michalu Rigelovi bylo uděleno prestižní badatelské stipendium pro pobyt na Jagellonské univerzitě v Krakově.
Johanka Šimková je studentkou bakalářského studijního oboru Management cestovního ruchu se zaměřením na anglický jazyk na Fakultě informatiky a managementu. Při studiu dosahuje vynikajících výsledků a současně je i excelentní sportovkyní – reprezentantkou České republiky v lyžařském orientačním běhu. V tomto odvětví je úřadující mistryní České republiky pro rok 2015. Na mistrovství světa vybojovala v letošním roce 5. místo v závodě štafet žen.
Mgr. Radima Špilka studuje doktorský studijní obor Informační a komunikační technologie ve vzdělávání na Pedagogické fakultě. Při své práci se zabývá oblastí vzdělávacích metod s využitím nástrojů informačních a komunikačních technologií. Oceněn byl za svou bohatou publikační činnost v recenzovaných i indexovaných odborných časopisech. Na základě jeho publikační činnosti jsou se školitelkou součástí mezinárodního vědeckého projektu Flip IT - Flipped Classroom in the European Vocational Education, kde koordinující organizací je iTStudy – Maďarské vzdělávací a vědeckovýzkumné centrum pro informační technologie a spoluřešiteli jsou vědeckovýzkumné a akademické instituce ze Španělska a Irska.
Fotografie z akce si prohlédněte v přiložené galerii a na facebookovém profilu UHK.