UHK Studenti, Aktuálně 12. 5. 2021

Společné prohlášení rektora UHK a děkanů UHK vzhledem k letošním promocím

Vážené kolegyně, vážení kolegové,
milé absolventky, milí absolventi,

rozkvetlé sakury v kampusu UHK Na Soutoku přímo vybízejí k procházce, hezké fotografii či setkávání se – toho se nebojte a v přátelském kruhu směle prostor před UHK v Hradecké ulici využívejte, jste srdečně vítáni! I když se ale epidemická situace v celé České republice naštěstí lepší a jsme svědky rozvolňování na celém území, k aktivitám hromadného charakteru je stále potřeba přistupovat maximálně opatrně a obezřetně.

Jsme moc hrdí na všechny naše absolventky a absolventy a neskutečně nás těší setkávání se s nimi a jejich rodinami u příležitosti promocí. Na tomto místě je ale třeba jasně říct, že jejich zdraví a zdraví našich zaměstnanců je přednější, i když jarní až vyletněné počasí se zasluněným nám. Václava Havla svádí k tomu zapomenout na (snad již) doznívající pandemii koronaviru.

Rozhodnutí neuskutečnit v následujícím (červnovém) období na UHK promoce a otevřít toto téma s ohledem na epidemickou situaci až v rámci podzimních termínů činíme s těžkým srdcem, nicméně vědomi si společenské odpovědnosti, kterou Univerzita Hradec Králové nese a musí jí dostávat. Nasazením dobrovolníků a pomocí na různých úrovních UHK přispěla ke zmírnění dopadů pandemie nejen v našem regionu, ale v celé České republice. Nechceme proto nasazení našich kolegů a kolegyň, kteří pomáhali, promarnit organizací akce, u jejíž příležitosti se nás sejdou stovky, a to včetně prarodičů a dalších ohrožených skupin.

Studium na vysoké škole vás mimo jiné učilo trpělivosti, solidárnosti, porozumění a pochopení. Žádáme vás proto o pochopení a trpělivost ve vztahu k návratu života do univerzitního kampusu. Pojďme ještě, byť už s maximálním vypětím sil, dobojovat tento nerovný boj se zákeřnou nemocí, která nás, bohužel, připravila i o naše blízké kolegy a kolegyně na Univerzitě Hradec Králové. Pojďme vzít promoce v příznivějším čase nejen jako oslavu úspěšného zakončení vašeho studia, ale i jako oslavu bohatého života univerzity, do které se postupně vrací studenti a dobrá nálada. Pojďme je chápat jako připomenutí života těch, o které jsme přišli kvůli nemoci covid-19. Věříme, že v takové, snad již podzimní atmosféře, se u příležitosti slavnostních promocí setkáme mnohem raději.

S díky za pochopení, omluvou a přáním pevného zdraví vám a vašim blízkým

prof. Ing. Kamil Kuča, Ph.D., rektor UHK
doc. PhDr. MgA. František Vaníček, Ph.D., děkan PdF UHK