UHK Studenti, Aktuálně, Zaměstnanci, Absolventi 1. 4. 2020

Univerzita Hradec Králové pomáhá

Autor: Jakub Novák, tiskový mluvčí UHK

I když pandemie nového typu koronaviru běžný chod Univerzity Hradec Králové dost ochromila a náměstí Václava Havla uprostřed kampusu aktuálně zeje prázdnotou, rozhodně to neznamená, že UHK spí. Opak je pravdou a Univerzita Hradec Králové pomáhá, kde to jen trošku jde.

Od samého začátku vypuknutí pandemie začala Univerzita Hradec Králové prostřednictvím webového formuláře koordinovat síť dobrovolníků z řad svých studentů. „Jsem na naše studenty opravdu hrdý. Během prvních pár dní po naší výzvě se zaregistrovala stovka dobrovolníků. Další studenti se nám ozývají a chtějí pomáhat. Jsem rád, že v krizi je UHK v regionu výrazným pomocníkem,“ chválí aktivitu dobrovolníků z UHK rektor Kamil Kuča.

 

Péče o děti zdravotníků a pomoc v domovech pro seniory

 

Kontakt mezi dobrovolníky a jednotlivými potřebnými institucemi má na starosti Zdeňka Kulhánková, vedoucí Informačně-poradenského a kariérního centra UHK, která říká: „První jednotky dobrovolníků jsme využili v rámci hlídání dětí zdravotníků a dalšího personálu ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Tato služba je velmi důležitá pro lidi pracující ve zdravotnictví, o to spíš, když teď vzhledem k nouzovému stavu nesmí ani čerpat dovolené.“ To, že jde opravdu o odlehčení pro zdravotníky, potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice HK Vladimír Palička: „V této dramatické době, kdy potřebujeme každou „zdravotnickou“ ruku nám velmi pomohlo, že jsme mohli zařídit hlídaní dětí našich zaměstnanců. Ti proto mohli zůstat v práci a nemuseli mít obavy, že o jejich děti není postaráno. Studenti UHK byli velmi vítanou posilou.“ Rozhovor s jedním z dobrovolníků UHK, studentem Pedagogické fakulty Martinem Řehákem, si můžete přečíst v jednom z dalších článků tohoto newsletteru.

Druhou úrovní pomoci univerzitních dobrovolníků je jejich nasazení v zařízeních s výkonem přímé péče, většinou pak v domovech pro seniory. „Jde primárně o skupinu našich studentů zaměřených na studijní oblasti sociální práce a speciální pedagogika. Těm může být v rámci nouzového stavu uložena tzv. pracovní povinnost, naši studenti se hlásí ale i sami bez ohledu na tuto povinnost,“ vysvětluje univerzitní kancléřka Soňa Došková s tím, že k dispozici předala seznam zhruba tří set studentů, kterých by se toto nařízení mohlo týkat. „Víme, že naši studenti takto působí v domovech pro seniory nejen v Hradci Králové, ale třeba i v Lamperticích nebo Úpici. Další pomáhají například v neziskové organizaci Skok do života,“ dodává kancléřka. I v tomto případě přinášíme rozhovor s jednou ze zapojených studentek Ústavu sociální práce FF UHK, Lenkou Haklovou, který najdete dál v newsletteru.

 

Testování respirátoru a školení zdravotníků

 

Aktivně se do pomoci zapojila díky svému zaměření také Přírodovědecká fakulta, a to hned v několika ohledech. V první fázi namíchali kolegyně a kolegové z Katedry chemie pro potřeby našich vysokoškolských kolejí a zaměstnanců technicko-hospodářského úseku desinfekční prostředky na ruce a dále se PřF UHK zapojila v rámci iniciativy Covid-19 CZ do testování nového typu respirátoru. Na elektronovém mikroskopu tu došlo k testování filtrů a dalších potřebných materiálů. "V budoucnu počítáme s tím, že se některé komponenty budou vyrábět pomocí 3D tisku," popisuje Michal Sláma, jeden z dobrovolníků zapojených do projektu a absolvent UHK.

Doktorka Alena Myslivcová Fučíková z Katedry biologie zase spolu s doktorkou Klárou Kubelkovou z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany vyrazily do Oblastní nemocnice Trutnov, kde vzniklo odběrové místo pro pacienty s podezřením na COVID-19. S tamním personálem probíraly, jak se nejlépe chránit s dostupnými ochrannými prostředky, a prakticky ukázaly, na co si dát pozor, když si na oblečení teprve zvykají: „Obě jsme absolvovaly poměrně unikátní kurz Training school for BSL-3/4 scientists and staff a obě v ochranných oblecích nutných pro úroveň BSL3 běžně pracujeme,“ přibližuje trutnovské působení dr. Myslivcová Fučíková. „Po diskuzi se zdravotníky musíme říct, že jsou na situaci velmi dobře připraveni a stačilo předat jen pár fíglů z praxe, aby se jim pohodlně pracovalo. Také jsme jim zapůjčily filtroventilační jednotku, kterou například dobře znají naši studenti z předmětu Práce s vysoce rizikovými agens, který s dr. Kubelkovou společně na PřF UHK vyučujeme,“ dodává ještě Alena Myslivcová Fučíková, která se s kolegyní z FVZ UO dále účastnila podobného školení v rámci Ústavu molekulární genetiky AV ČR a BIOCEVu.

Přírodovědecká fakulta zároveň zapůjčila až do konce května do trutnovské nemocnice přístroj RT-PCR, a to za účelem testování vzorků vzhledem k šíření nemoci COVID-19. „Jde o výpomoc a zapůjčení přístroje pro polymerázovou řetězovou reakci (Polymerase chain reaction, PCR). Ten se používá vlastně standardně v nemocnicích k identifikaci RNA viru,“ přispívá proděkan PřF UHK pro zahraniční vztahy Kamil Musílek.

 

3D tisk chrání zdravotníky a sociální pracovníky

 

Výrazným zapojením Univerzity Hradec Králové byla ve dnech 23. března až 6. dubna bezpochyby koordinace tisku ochranných obličejových štítů pro lékaře, zdravotníky nebo třeba pro pracovníky v sociálních službách. Produkt, na jehož výrobě se podílelo hned šest institucí, nesl název „Hradecký štít“. V době vydání tohoto newsletteru se podařilo na relevantní místa distribuovat 3 600. Denně jich 3D tiskárny vyrobily přes 300. „Snažili jsme se dostat k lidem výrobky co nejrychleji, takže jsme zvolili postup 3D tisku ve firmě Trilab a kompletaci ve firmě Deeplab, jelikož obě firmy sídlí v královéhradeckém TECHNOLOGICKÉM CENTRU. Tiskli jsme na 25 tiskárnách držáky pro štít z materiálu PETG (polyethylentereftalát glykol), který je dostatečně odolný a houževnatý,“ popisuje výrobní proces doktor Richard Cimler, zakladatel společnosti Deeplab zároveň působící i na Přírodovědecké fakultě UHK. „Opět nám nezbývá, než být pyšní na studenty Univerzity Hradec Králové. To je totiž ta zásadní složka, která 24 hodin denně štíty kompletovala v několikasměnném provozu,“ chválí aktivitu studentů rektor Kamil Kuča. Z dalších součástí univerzity pak na tisku štítů participoval například Institut moderních informačních technologií FIM UHK a své 3D tiskárny k využití nabídla i Katedra výtvarné kultury a textilní tvorby PdF UHK. Finančně celý projekt výrazně podpořil Královéhradecký kraj. Bližší informace o „Hradeckém štítu“ naleznete  v článku na našem webu. 

Protože poptávka po ochranných štítech byla opravdu enormní, navázala Univerzita Hradec Králové na tuto společnou iniciativu dalším projektem a v současné době vyrábí nové UHK štíty, a to v množství po tisících kusech denně. Ty mohou organizace poptávat na nově vzniklém webu www.stity.uhk.cz . Bližší informace o projektu UHK štíty se dočtete v dalším článku tohoto newsletteru. 

Energie operátorům ZZS KHK a roušky z dílny prorektora

 

Zástupci Univerzity Hradec Králové předali Zdravotnické záchranné službě Královéhradeckého kraje 250 univerzitních energy drinků s motivem našeho mozečku. Ty běžně slouží středoškolákům v rámci uchazečské kampaně, v tomto případě ale pomohou jinde a potřebnějším. "Práce záchranářů si hluboce vážíme. Minimum, které pro ně můžeme udělat, je dodat jim alespoň trochu energie a to se nám myslím podařilo," říká prorektorka UHK Pavlína Springerová, která mluvčímu ZZS KHK Ivo Novákovi energy drinky předala. Drinky poputují z velké části operátorkám a operátorům tísňových linek, kteří vedle záchrany lidských životů musí denně reagovat na zbytečné a špatným směrem mířené dotazy volajících ohledně koronaviru. Nevyužívejte linku 155 a 112, pokud nejde o život! Vzhledem ke koronavirové pandemii je zřízená speciální bezplatná informační linka 1212.

Na Univerzitě Hradec Králové se opravdu do pomoci zapojil každý, kdo mohl. Překvapivým dárkem „na rozloučenou“ byla dodávka dvou set kusů roušek z dílny rodiny prorektora UHK pro zahraniční vztahy Zdeňka Berana. „Ten k 1. dubnu nastupuje na Filozofickou fakultu jako ředitel Historického ústavu. Jeho pozici tak přebírá prorektorka UHK pro tvůrčí činnost Leona Stašová, která od 1. července povede právě už jen zahraniční agendu. Vedení univerzitní tvůrčí činnosti tak v létě čeká personální proměna,“ uzavírá rektor Kuča.