Výzkumné centrum Univerzity Hradec Králové cílí na špičkový archeologický výzkum. Na provoz si CETA vydělá smluvním výzkumem
Centrum terénní archeologie (CETA) funguje při Filozofické fakultě Univerzity Hradec Králové (FF UHK) už od roku 2018. Mladé výzkumné centrum si již svými aktivitami připsalo několik významných úspěchů a etablovalo se jako výrazné české archeologické pracoviště. To 23. června tohoto roku zahájí provoz v nových zrekonstruovaných laboratořích v Hradci Králové, které zaměstnají dvě desítky odborníků.
„CETA je významným hráčem na poli archeologické památkové péče nejen ve východních Čechách a důstojné prostory v podobě nového zázemí, jehož rekonstrukce v ulici Víta Nejedlého nás vyšla zhruba na 11 milionů korun, si zkrátka zasloužilo,“ říká děkan FF UHK Jan Prouza s tím, že provoz centra je a nadále bude plně financován ze smluvního výzkumu. A jeho nabídka je skutečně rozmanitá.
V současné době v CETA pracuje dvacet odborníků a odbornic rozdělených do tří oddělení. Součástí nových laboratoří budou přístroje pro pokročilé archeologické analýzy, například RTG, CT, magnetometr, zařízení pro optickou a 3D mikroskopii nebo pro geochemické analýzy,“ navazuje vedoucí centra, archeolog Ladislav Rytíř a pokračuje: „V České republice se jedná o jedno z mála takto koncepčně pojatých pracovišť.
Činnost Centra terénní archeologie při FF UHK lze vnímat hned ve třech rovinách. První rovinou je koncepční propojení teoretické výuky metod archeologického výzkumu a praktických dovedností, které by si studující během svého studia měli osvojit. Pracoviště dává možnost zapojit studující do praxe a současné reality archeologických výzkumů (záchranných i badatelských). Druhou rovinou je zajištění podmínek pro badatelské aktivity právě Katedry archeologie FF UHK. CETA poskytuje zázemí pro řešení vědeckých otázek a úkolů v rámci jedné instituce. A konečně třetí rovinou je posílení sítě archeologických pracovišť, která provádějí záchranné archeologické výzkumy v regionu na bázi kooperace s územně příslušnými muzei. CETA tak spolupracuje na zajištění archeologické památkové péče v regionu východních Čech. „Takto jsme se v Královéhradeckém kraji ročně zapojili v terénu hned do několika záchranných výzkumů. V současnosti se například podílíme na rozsáhlém průzkumu v trase budoucí dálnice D35 mezi Sadovou a Hořicemi,“ uzavírá archeolog Ladislav Rytíř z UHK.