Bohatou nabídku Knižního veletrhu umocnilo setkání s charismatickým hercem, scénáristou a doktorem honoris causa UHK Zdeňkem Svěrákem
Ve čtvrtek 10. října 2024 se uskutečnil již devátý ročník Knižního veletrhu UHK jako součást XXVIII. ročníku celostátní akce Týden knihoven. Novinky knižní produkce přijeli představit zástupci více než tří desítek vydavatelství ze všech koutů ČR. Univerzitní knihovna rozšířila své fondy o 98 zbrusu nových titulů a darem získala od Nakladatelství ALTER, s.r.o. dalších 125 titulů, převážně učebnic.
Knižní veletrh UHK se specializuje především na odbornou literaturu, avšak své místo zde mají rovněž všechny další žánry, literatura faktu, beletrie, sci-fi i detektivní žánr. Návštěvníci zahrnuli i letos veletrh návštěvnickou přízní. Příležitost potěšit se knižními novinkami a setkáním s hlavním hostem i vycházejícími hvězdami literární scény využilo v letošním roce stovky návštěvníků.
Jaké bylo ústřední téma?
Ústřední téma roku 2024 „Mediální gramotnost a jak čelit přesycení informacemi.“ zaměřuje pozornost na práci s informacemi. Jednou z cest, jak se vymanit z datového smogu je osvěžení četbou, filmem, prožitky ze setkání s autory děl. A právě to sledovala letošní nabídka veletrhu včetně doporučení, jak si z nepřeberné nabídky informačních zdrojů dokázat vybrat přiměřené množství relevantních zdrojů.
Které publikace získaly ocenění Knižního veletrhu?
Během slavnostního zahájení byly oceněny a představeny publikace vydané buď zcela nebo částečně na domácí půdě. Za zvuku fanfár tak do pomyslné síně slávy vstoupily publikace dr. Jana Bílka a dr. Jarmily Schreiberové Pátečníci na fotografiích Karla Čapka, výstup projektu ve dvou dílech, jejichž editorem je doc. Zdeněk Beran Interkulturní výuka humanitních a sociálních věd, (Gaudeamus, 2024), oceněna byla dále publikace tří autorek prof. Dany Musilové, dr. Marie Bahenské a doc. Libuše Heczkové Ženám žádný obor vědecký od přírody není uzavřen (Akademia, 2023) a publikace dr. Martina Decarli Wyclif, Páleč a nominalisté na pražské univerzitě v pozdním středověku (Nakladatelství LN, 2024).
Jaké překvapení čekalo návštěvníky veletrhu?
Jedinečné překvapení přineslo podrobné představení publikace Pátečníci na fotografiích Karla Čapka, autoři totiž pozvali návštěvníky do příjemného prvorepublikového salonu s vůní kávy a sladkostí, kde nám dr. Jan Bílek a dr. Jarmila Schreiberová poodhalili příběhy ze života „pátečníků“, díky získaným fotografiím, studiu korespondence a vzácných archivních materiálů přiblížili jejich životní příběhy, záliby, ale také tragické události, které provázely jejich životy.
V letošním roce mohli poprvé představovat autoři své publikace po celý den v Kavárně Hyde Parku a získat nejen více informací, ale také autogram. Návštěvníci uvítali příležitost setkat se s překladatelkou a autorkou řady publikací Jindřiškou Kracíkovou, která představila nedávno dokončenou novelu plnou napětí a dramatických zvratů Nechoď tam! Hostem Knižního veletrhu byla také Mgr. Pavla Hájičková, absolventka UHK, která představila svoji první knihu Kabinet pro hosta ze školního prostředí.
Který publikační projekt náležel v celorepublikovém kontextu k nejstěžejnějším?
Vzácným hostem Knižního veletrhu byla také editorka rozsáhlé trojdílné výpravné publikace dr. Helena Dáňová z Ústavu dějin umění AV ČR, která představila ve své prezentaci slovem i obrazem kulturní poklady období gotiky a rané renesance ve východních Čechách 1250 – 1550. Návštěvníci mohli poprvé spatřit třídílnou výpravnou publikaci, vydanou v nakladatelstvím Artefactum, čítající neuvěřitelných 2702 stran, na které se podílelo na 60 autorů, odborníků na danou problematiku.
Jaká byla atmosféra setkání s hlavním hostem Knižního veletrhu UHK?
Všemi návštěvníky dlouho očekávaným okamžikem bylo setkání s hlavním hostem veletrhu. Moderování se s nevšední noblesou zhostil kancléř Mgr. Jakub Novák. Zájem o setkání s hercem, scénáristou a držitelem řady prestižních literárních, filmových a divadelních ocenění doktorem honoris causa Zdeňkem Svěrákem byl opravdu mimořádný. Aula téměř „praskala ve švech“, návštěvníci všech věkových kategorií upřednostnili osobní setkání a možnost zapojit se do diskuse. Po krátkém představení našeho hosta byl dán prostor pro dotazy, které se týkaly snad všech kapitol života našeho hosta. Mnohokrát byly během tohoto setkání odpovědi odměněny spontánním potleskem a zaznělo, jak cennou komoditou je humor jeho filmů. Téměř nekončící byla řada zájemců o získání podpisu pana Zdeňka Svěráka. Návštěvníci odcházeli obohaceni velmi příjemným, láskyplným a optimismem a humorem naplněným setkáním.
Atmosféra knižního veletrhu byla i v letošním roce velmi živá, málokdo odolal příležitosti vybrat si pro sebe, přátele nebo pracoviště některou z vystavených knih. Nejúspěšnější účastníci kvízu získali nádherné publikace, které věnovalo Muzeum východních Čech v Hradci Králové, které je po celou dobu konání Knižního veletrhu našim velmi blízkým partnerem.
Knižní veletrh pořádaný v rámci celostátní akce Týden knihoven v Hradci Králové se konal za plné podpory Univerzity Hradec Králové a za finanční podpory Královéhradeckého kraje a ve spolupráci se všemi kulturními institucemi města Hradce Králové.
Galerie
Nabídka sekce: Univerzitní knihovna