Výzkum a projekty
Vedle výuky se katedra dále věnuje výzkumu především v oblasti hodnocení inovací a jejich prostředí. Inovační aktivita je klíčový faktor pro růst ekonomiky a její odolnost vůči změnám. Výzkum inovací, jejich efektivnosti a prostředí, ve kterém vznikají, představuje klíčový faktor zlepšení inovační aktivity v pohledu případovém i systémovém. Případové zaměření výzkumu uplatníme v oblasti zdravotnictví, která čelí adverzní změně demografie a Wagnerovu zákonu. Po ekonomické stránce tak nabývá stále větší důležitosti efektivita zkoumaná skrze hodnocení nákladů na vývoj a použití konkrétních zdravotnických prostředků, predikce jejich přínosů nebo tvorba ekonometrických modelů pro odhad dostupnosti a kvality zdravotní péče. Konkrétněji se jedná např. o analýzu dopadu nových technologií využívajících konceptu z průmyslu 4.0 (IoT, digital twin, AI) na kvalitu života a snížení nákladů (přímých i nepřímých) spojených s péčí o populaci nebo o specifické skupiny, jako jsou senioři a osoby s chronickými nemocemi. Ekonometrické modely pro takto specifické situace zpracované prostřednictvím interaktivních nástrojů mohou být užity k podpoře rozhodování o alokaci rozpočtových prostředků a relevantnosti dané inovace.
Vedle užšího případového zaměření je u inovací důležitý také systémový pohled na inovace. Inovační aktivita totiž vychází z prostředí, ve kterém inovace vznikají. V rámci výzkumu inovačního prostředí probíhá kvantifikace role institucionální stability a komplexity, resp. jejich negativní a pozitivní vliv. Konkrétním příkladem může být vliv regulace Medical Device Regulation (EU2017/745) na inovační aktivitu firem vyvíjející zdravotnické prostředky jako celek. Dále výzkum inovačního prostředí řeší otázku intelektuální ochrany a spolupráce. Konkrétně v tranzitivních ekonomikách hrají prokazatelnou roli přínos zahraničního know-how, technologií, a členství v obchodních asociacích pro posílení regionální inovační kapacity. Akcentovaný prvek udržitelnosti do inovačního prostředí vnáší doplnění průmyslu 4.0. Toto doplnění, známé jako průmysl 5.0., se nově orientuje na udržitelnost a vliv průmyslu 4.0 na společnost i jednotlivce. Např. v prostředí zdravotnictví se jedná při aplikaci konceptů průmyslu 4.0 0 nositelná IoT zařízení monitorující pacientův stav, odesílající data do jeho digitálního dvojčete v cloud pro predikci možných komplikací. Průmysl 5.0 pak doplňuje výzkum přijetí této technologie, otázku cirkulární ekonomiky a minimalizaci dopadů na životní prostředí ve formě uhlíkové stopy a užití neobnovitelných zdrojů.
Při řešení prostředí pro inovace nelze opomenout vznik inovativních firem a jejich financování. Pro novou nebo mladou firmu bývá dostupnost kapitálu problém, který lze řešit alternativními možnostmi financování jako crowdfunding. Zde je trh ČR stále nezralý a významně zaostává pohledem prostředků v rámci investičního crowdfundingu per capita za vyspělými ekonomikami (Japonskem, USA, Velkou Británií, Francií), ale i za Pobaltím a Polskem. Přitom alternativní způsoby financování, jako je crowdfunding nebo venture capital, mohou významně zrychlit tvorbu inovací. Výzkum v oblasti inovačního prostředí zaměřený na kvantifikaci vztahů a návrh nových opatření pro jejich podporu pak znovu míří k cíli se stát nástrojem k podpoře rozhodování o alokaci a nastavení ekonomického systému.
Realizované grantové projekty:
- GAČR, GA17-03037S, Investiční hodnocení vývoje zdravotnických prostředků,
- GAČR, GA21-22276S, Modelování dostupnosti pro seniory, percepce dostupnosti a determinanty jejich prostorové mobility,
- EHP, EHP-CZ-ICP-2-006 Transfer technologií a znalostí založen na norsko-české spolupráci
- TAČR ETA, TL02000066, Efektivní řízení přenosu znalostí,
- TAČR ETA, TL01000300, Léčba a péče o osoby s Alzheimerovou chorobou - ekonomická zátěž v kontextu vývoje nových léků,
- TAČR ETA, TL01000302, Vývoj zdravotnických prostředků jako efektivní investice pro veřejné i soukromé subjekty,
- COST Action, CA16226, Zlepšení vnitřního životního prostoru: Smart Habitat pro seniory,
- OP VVV, CZ.02.1.01/0.0/0.0/18_069/0010054, IT4Neuro,
Mezinárodní spolupráce:
- Oslo Metropolitan University,
- Technical University of Kosice,
- Universitad de Granada,
- Universiteit Maastricht,
- Universidade de Santiago de Compostela,
- Žilinská univerzita.
Ukázková témata v doktorském studiu:
- Model pro ocenění IP/firmy zaměřené na komercionalizaci nového zdravotnického prostředku/ léčivého přípravku
- Vyhodnocení nákladové efektivity a rozpočtových dopadů vybraného zdravotnického prostředku/ léčivého přípravku
- Přijetí technologie uživatelem/pacientem.
- Problém signalizace a zkreslení v crowdfundingových kampaních.
- Faktory inovační výkonnosti podniků.
Nabídka sekce: Katedra ekonomie