Specifikace výzkumného směru katedry
Směr výzkumu:
Integrované přístupy a nástroje pro podporu rozhodovacích a kognitivních procesů prostřednictvím algoritmizace, datové vědy, kvantitativních metod a ICT
Anotace:
Současná věda a pokročilé technologie vyžadují multioborové a integrované přístupy k řešení složitých reálných problémů prostřednictvím algoritmizace, datové analýzy a kvantitativních metod. Tento směr výzkumu předpokládá interdisciplinární spolupráci. Zaměřuje se na uplatnění pokročilých algoritmů, analytických nástrojů a metod umělé inteligence při řešení úloh s praktickým využitím. Důležité oblasti zahrnují zpracování a analýzu dat, modelování, problematiku lokalizace a podporu rozhodování pomocí inovativních ICT nástrojů. Nedílnou součástí řešení s praktickými výstupy je problematika bezpečnosti a anonymizace dat, aby bylo zajištěno etické a bezpečné využití informačních technologií.
Idea integrovaných přístupů spočívá v kombinaci tradičních a inovativních metodik, které jsou aplikovány na různorodé aplikační oblasti, od ekonomické analýzy, přes oblast vzdělávání, sociální a společenskou problematiku, až po umělou inteligenci. Tento přístup vyžaduje mezioborová řešení a pokročilé matematické, statistické a informatické metody pro optimalizaci procesů a řešení komplexních úloh.
V oblasti algoritmizace je kladen důraz na vývoj a testování takových algoritmů, které reagují na potřeby konkrétních aplikačních oblastí a různých typů dat. Patří sem zpracování velkých dat (například obrazových dat nebo dat v časových řadách), numerické řešení matematických problémů, pravděpodobnostní simulace a metody pro indoor lokalizaci. Takto navržené postupy staví na pevných základech ICT technologií, které usnadňují jejich praktické nasazení v reálných podmínkách.
V oblasti datové vědy se uplatňují statistické a matematické modely umožňující hlubší porozumění dynamice systémů a procesů v nejrůznějších aplikačních oblastech. Patří sem například modelování časových řad, filtrování dat a využití metod diskrétní a numerické matematiky či optimalizace v ekonomických, manažerských, dopravních nebo dalších kontextech. Výsledná řešení jsou inspirována reálnými daty z externích spoluprací a otevírají prostor i pro aplikace umělé inteligence, včetně strojového učení, počítačového vidění a zpracování přirozeného jazyka, čímž se rozšiřují možnosti interpretace a využití velkých dat v digitální společnosti.
Dílčí podtémata:
- Algoritmizace
- Vývoj a testování původních algoritmů reagujících na potřeby externích řešení.
- Zpracování dat, obrazů a časových řad s důrazem na anonymizaci a bezpečnost dat.
- Pravděpodobnostní simulace a numerické metody řešení matematických problémů.
- Data Science a analýza dat
- ICT nástroje pro analýzu dat s důrazem na ekonometrické modely a modelování časových řad.
- Projekty zaměřené na praktické využití (např. vodní hospodářství, dopravní systémy, smart parking).
- Metodiky datových skladů a Data Lakes.
- Kvantitativní metody v oblasti AI
- Strojové učení a neuronové sítě (klasifikace, detekce, zpracování přirozeného jazyka).
- Pokročilé metody grafiky, počítačového vidění a extrakce informací z vizuálních dat.
- Kognitivní procesy a ICT
- Podpora kognitivních procesů pomocí ICT.
- Projekty spojené s udržitelnou ekonomikou a interdisciplinární spoluprací.
- Podpora ICT v moderních metodách vzdělávání (gamifikace, AI, vizualizace obsahu apod.)
- Smart technologie a indoor lokalizace
- Smart přístupy k lokalizaci, analýze dat a podpoře mobilních uživatelů.
- Metody zpřesňování lokalizace uvnitř budov prostřednictvím kombinace fingerprint dat a kontextových informací.
- Vývoj chytrých systémů využívajících polohová data, kontextové informace a mobilní zařízení pro zlepšení služeb a rozhodovacích procesů.
Realizované projekty:
- Název projektu: Výzkum a vývoj nasazení AI při plánování výroby
Číslo projektu: CZ.01.01.01/01/22_002/0001106, Výzva: MPO ČR – Aplikace I., Zadavatel: RDD, s.r.o., Období: 01/2024 - 03/2026 (FIM zapojena od 11/2024), Řešitel za FIM: prof. RNDr. Antonín Slabý, CSc.
- Název projektu: Aktualizace strategických materiálů v oblasti podpory KKO v Královéhradeckém kraji
Číslo projektu: MK 75969/2023 OUKKO, Garant: Královéhradecký kraj, Odbor kultury, Období: 11/2023 - 05/2025, Za FIM zapojeni: Ing. Tereza Otčenášková, BA, Ph.D., doc. RNDr. Pavel Pražák, Ph.D., tým studentů FIM UHK
- Název projektu: Automatická identifikace klíčových pojmů
Číslo projektu: CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_358/0028191, Zadavatel: Near Future s.r.o. / Inovační voucher/ VI, Období: 04/2023 - 07/2023, Řešitelé: Ing. Tereza Otčenášková, BA, Ph.D., Mgr. Jiří Haviger, Ph.D., Ing. Michal Dobrovolný, Ing. Martin Konvička, Bc. Michael Bartoš.
- Název projektu: Smart Parking & Charging
Číslo projektu: CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_321/0024477, Výzva: MPO ČR, OP Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost – program Aplikace, výzva VIII, Zadavatel: Vigour Alfa spol. s r.o., Období: 1/2021 - 5/2023, Spoluřešitelka za FIM: prof. RNDr. Petra Poulová, Ph.D.
- Název projektu: Inovace systémů řízení subjektů cestovního ruchu pomocí nástrojů procesního řízení
Číslo projektu: TL01000191, Zadavatel: TAČR ÉTA, Období: 03/2018 - 03/2021, Řešitel: doc. Ing. Zdeněk Ulrych, Ph.D. - Západočeská univerzita v Plzni, Spoluřešitel za FIM: doc. RNDr. Petra Poulová, Ph.D.
- Název projektu: Vývoj unikátní specializované databáze pro e-commerce řešení
Číslo projektu: CZ.01.1.02/0.0/0.0/19_262/0020308, Výzva: MPO ČR, OP Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, program Aplikace, Zadavatel: FG Forrest, a.s., Období: 07/2020 - 06/2021, Řešitel: doc. RNDr. Petra Poulová, Ph.D.
Mezinárodní spolupráce:
- Univerzity of Zilina, Slovensko
- Wroclaw University of Technology, Polsko
- Academia Sinica, Taipei, Taiwan
- Constantine the Philosopher University in Nitra, Slovensko
- Hong Kong Metropolitan University, Hong Kong
Nabízená témata v doktorském studiu:
- Algoritmická řešení pro bezpečnost a anonymizaci dat v chytrých systémech
- Zaměření na vývoj a optimalizaci algoritmů zajišťujících ochranu dat a soukromí v prostředí chytrých technologií
- Pokročilé metody strojového učení a analýzy dynamických dat
- Výzkum nových technik strojového učení aplikovaných na rozsáhlé datové sady, s cílem zlepšit predikce a optimalizovat rozhodovací procesy
- Smart technologie pro indoor lokalizaci a personalizované služby
- Vývoj metod zpřesnění lokalizace uvnitř budov, integrace fingerprint dat a kontextových informací, s aplikací na personalizované služby a smart aplikace
- Optimalizace datové infrastruktury pro podporu interdisciplinárního výzkumu
- Výzkum efektivních metod pro správu a analýzu velkých datových souborů, s důrazem na jejich využití v aplikačním výzkumu
- Kombinace umělé inteligence a grafových algoritmů pro analýzu komplexních systémů
- Zkoumání inovativních metod propojujících grafové algoritmy a AI, s aplikacemi na analýzu komplexních sítí, jako jsou dopravní systémy, vodohospodářství nebo socio-ekonomické sítě
Nabídka sekce: Katedra informatiky a kvantitativních metod