Kvalifikační práce
Vypracování kvalifikační práce - závěrečné bakalářské nebo diplomové práce - se řídí těmito předpisy:
Směrnice děkana FIM doplňující Studijní a zkušební řád UHK
Metodické pokyny pro vypracování závěrečných prací na FIM
Řád pro nakládání s bakalářskými, diplomovými, rigorózními, dizertačními a habilitačními pracemi na UHK
Harmonogram akademického roku - obsahuje závazné termíny
Souhrnná státní závěrečná zkouška se skládá z prezentace a obhajoby závěrečné práce a ze zkoušení dílčích státnicových předmětů daných pro příslušný studijní obor/program. Závěrečná práce má písemnou formu. Vypracování závěrečné práce je součástí studijního plánu studenta (v IS/STAG označeno §OBH). Zvolené téma závěrečné práce musí být v souladu se studijním oborem/programem studenta.
- VÝBĚR TÉMATU A VEDOUCÍHO PRÁCE
Téma bakalářské práce si student volí ve druhém roce studia (na začátku 4. semestru). Katedry uveřejní nejpozději do konce ledna nabídku témat prací včetně jmen vedoucích prací v IS/STAG - Moje studium - Témata VŠKP. Téma své práce si může student navrhnout i sám (navržené téma konzultuje s vyučujícím, který by dle svého odborného zaměření mohl danou práci vést).
Přihlašování témat závěrečných prací je uvedeno v tomto NÁVODU. Konečný termín pro přihlášení tématu je zpravidla začátkem března - přesný termín je uveden v harmonogramu příslušného akademického roku.
Přidělení tématu a určení vedoucího práce je předpokladem pro absolvování a splnění povinných předmětů, které se váží k bakalářské práci. Tyto předměty má student předepsané ve svém studijním plánu. Pokud student nebude mít řádně přidělené téma bakalářské práce a vedoucího práce, nemohou mu být uznány předměty MES (Metodologický seminář), PJKT (Seminář k bakalářské práci I), PJKT2 (Seminář k bakalářské práci II).
Studentovi, který nebude mít řádně přihlášené téma bakalářské práce v IS/STAG nemůže být v budoucnu stanoven termín SZZ!
- PRŮBĚH ZPRACOVÁNÍ BAKALÁŘSKÉ PRÁCE
Ve druhém roce studia v letním semestru student absolvuje povinný předmět MES (Metodologický seminář), jehož splněním student získá základní informace a kompetence k sepsání bakalářské práce. Studenti programu Management cestovního ruchu mají Metodologický seminář označený zkratkou MET nasazený již v prvním roce studia.
Součástí bakalářské práce je vypracovaný podklad pro zadání bakalářské práce, který obsahuje přesný název práce v českém a anglickém jazyce, stručnou charakteristiku problematiky úkolů, kterých má být dosaženo, cíl práce, konkrétní obsah ve formě osnovy práce, základní literaturu. Podklad pro zadání projedná student s vedoucím práce ve třetím roce studia začátkem zimního semestru, zpravidla do poloviny října - přesný termín je uveden v harmonogramu příslušného akademického roku. V odůvodněných případech může vedoucí práce po dohodě se studentem termín pro projednání zadání práce prodloužit.
Ve třetím roce studia odevzdá student první ucelenou verzi práce svému vedoucímu práce do 31. ledna příslušného akademického roku. Toto je nutnou podmínkou pro udělení zápočtu z předmětu PJKT (Seminář k bakalářské práci I) za zimní semestr. Zápočet z předmětu PJKT2 (Seminář k bakalářské práci II) za letní semestr je udělován po odevzdání práce na katedru.
- ODEVZDÁNÍ BAKALÁŘSKÉ PRÁCE NA KATEDRU
Přesný termín pro odevzdání konečné verze bakalářské práce k obhajobě je uveden v harmonogramu studia - termín se odvíjí od zkušebního období SZZ, ve kterém bude student obhajobu konat.
Student s potvrzeným termínem SZZ na katedře má za povinnost odevzdat vypracovanou bakalářskou práci na příslušnou katedru. Do stanoveného termínu musí student provést oba způsoby odevzdání práce:
- Před fyzickým odevzdáním jednoho výtisku na katedru musí shodnou elektronickou verzi práce nahrát do systému eVŠKP (elektronická VysokoŠkolská Kvalifikační Práce).
- Odevzdat jeden vytištěný exemplář bakalářské práce referentce katedry. Tištěný exemplář bude obsahovat podpis studenta v části "Prohlášení". Tento exemplář vyhotovení práce bude studentovi vrácen po obhajobě. (V ojedinělých případech je možné hotovou závěrečnou práci odevzdat, aniž by byl student na SZZ přihlášený. Jde o případy, kdy má student práci připravenou v předstihu a chce ji už odevzdat, i když přihlašování na SZZ pro jeho vybrané zkušební období ještě neproběhlo.)
Referentka katedry provede validaci elektronické verze práce v eVŠKP (za podmínky, že má od studenta také vytištěný exemplář) a doplní oponenta (oponent může být doplněn už před odevzdáním práce). Vedoucí práce a oponent jsou referentkou katedry informováni o nejzazším termínu pro odevzdání vypracovaných posudků k obhajobě. Oba posudky musí být studentovi k dispozici nejpozději 5 dnů před datem obhajoby. Dostupné jsou v systému eVŠKP a elektronický odkaz na posudky obdrží student také na školní e-mail. Je povinností studenta se s těmito posudky seznámit.
- OBHAJOBA BAKALÁŘSKÉ PRÁCE
Student zpravidla nejprve přednese stručný referát o své práci v maximální délce 10 minut (referát je doplněn prezentací např. MS PowerPoint). Uvede v něm, proč si zvolil dané téma, jak postupoval při jeho zpracování, k jakým dospěl výsledkům a s jakými problémy se při přípravě své práce setkal. Poté jsou prezentovány zásadní části posudků oponenta a vedoucího práce včetně jejich výsledného hodnocení. Student následně reaguje na případné připomínky, uvedené v obou posudcích. Následuje diskuse se studentem, vycházející z otázek oponenta a vedoucího práce a následně také z otázek členů zkušební komise. Účelem této rozpravy je zjistit, jak student ovládá odborné problémy své práce a jak dovede odpovědět na nastolená témata. V rámci závěrečné zkoušky se hodnotí nejen práce, ale i její obhajoba, obojí se zahrnuje do klasifikace. Významnou součástí obhajoby je prokázání, že student/ka zpracoval/a závěrečnou práci samostatně.
- VÝBĚR TÉMATU A VEDOUCÍHO PRÁCE
Téma diplomové práce si student volí v prvním roce studia (na začátku 2. semestru). Katedry uveřejní nejpozději do konce ledna nabídku témat prací včetně jmen vedoucích prací v IS/STAG - Moje studium - Témata VŠKP. Téma své práce si může student navrhnout i sám (navržené téma konzultuje s vyučujícím, který by dle svého odborného zaměření mohl danou práci vést).
Přihlašování témat závěrečných prací je uvedeno v tomto NÁVODU. Konečný termín pro přihlášení tématu je zpravidla začátkem března - přesný termín je uveden v harmonogramu příslušného akademického roku.
Přidělení tématu a určení vedoucího práce je předpokladem pro absolvování a splnění povinných předmětů, které se váží k diplomové práci. Tyto předměty má student předepsané ve svém studijním plánu. Pokud student nebude mít řádně přidělené téma diplomové práce a vedoucího práce, nemohou mu být uznány předměty DIPL1 (Diplomová práce I) a DIPL2 (Diplomová práce II).
Studentovi, který nebude mít řádně přihlášené téma diplomové práce v IS/STAG nemůže být v budoucnu stanoven termín SZZ!
- PRŮBĚH ZPRACOVÁNÍ DIPLOMOVÉ PRÁCE
Součástí diplomové práce je vypracovaný podklad pro zadání diplomové práce, který obsahuje přesný název práce v českém a anglickém jazyce, stručnou charakteristiku problematiky úkolů, kterých má být dosaženo, cíl práce, konkrétní obsah ve formě osnovy práce, základní literaturu. Podklad pro zadání projedná student s vedoucím práce ve druhém roce studia začátkem zimního semestru, zpravidla do poloviny října - přesný termín je uveden v harmonogramu příslušného akademického roku. V odůvodněných případech může vedoucí práce po dohodě se studentem termín pro projednání zadání práce prodloužit.
Ve druhém roce studia odevzdá student první ucelenou verzi práce svému vedoucímu práce do 31. ledna příslušného akademického roku. Toto je nutnou podmínkou pro udělení zápočtu z předmětu DIPL1 (Diplomový seminář I) za zimní semestr. Zápočet z předmětu DIPL2 (Diplomový seminář II) za letní semestr je udělován po odevzdání práce na katedru.
- ODEVZDÁNÍ DIPLOMOVÉ PRÁCE NA KATEDRU
Přesný termín pro odevzdání konečné verze diplomové práce k obhajobě je uveden v harmonogramu studia - termín se odvíjí od zkušebního období SZZ, ve kterém bude student obhajobu konat.
Student s potvrzeným termínem SZZ na katedře má za povinnost odevzdat vypracovanou diplomovou práci na příslušnou katedru. Do stanoveného termínu musí student provést oba způsoby odevzdání práce:
- Před fyzickým odevzdáním jednoho výtisku na katedru musí shodnou elektronickou verzi práce nahrát do systému eVŠKP (elektronická VysokoŠkolská Kvalifikační Práce).
- Odevzdat jeden vytištěný exemplář diplomové práce referentce katedry. Tištěný exemplář bude obsahovat podpis studenta v části "Prohlášení". Tento exemplář vyhotovení práce bude studentovi vrácen po obhajobě. (V ojedinělých případech je možné hotovou závěrečnou práci odevzdat, aniž by byl student na SZZ přihlášený. Jde o případy, kdy má student práci připravenou v předstihu a chce ji už odevzdat, i když přihlašování na SZZ pro jeho vybrané zkušební období ještě neproběhlo.)
Referentka katedry provede validaci elektronické verze práce v eVŠKP (za podmínky, že má od studenta také vytištěný exemplář) a doplní oponenta (oponent může být doplněn už před odevzdáním práce). Vedoucí práce a oponent jsou referentkou katedry informováni o nejzazším termínu pro odevzdání vypracovaných posudků k obhajobě. Oba posudky musí být studentovi k dispozici nejpozději 5 dnů před datem obhajoby. Dostupné jsou v systému eVŠKP a elektronický odkaz na posudky obdrží student také na školní e-mail. Je povinností studenta se s těmito posudky seznámit.
- OBHAJOBA DIPLOMOVÉ PRÁCE
Student zpravidla nejprve přednese stručný referát o své práci v maximální délce 10 minut (referát je doplněn prezentací např. MS PowerPoint). Uvede v něm, proč si zvolil dané téma, jak postupoval při jeho zpracování, k jakým dospěl výsledkům a s jakými problémy se při přípravě své práce setkal. Poté jsou prezentovány zásadní části posudků oponenta a vedoucího práce včetně jejich výsledného hodnocení. Student následně reaguje na případné připomínky, uvedené v obou posudcích. Následuje diskuse se studentem, vycházející z otázek oponenta a vedoucího práce a následně také z otázek členů zkušební komise. Účelem této rozpravy je zjistit, jak student ovládá odborné problémy své práce a jak dovede odpovědět na nastolená témata. V rámci závěrečné zkoušky se hodnotí nejen práce, ale i její obhajoba, obojí se zahrnuje do klasifikace. Významnou součástí obhajoby je prokázání, že student/ka zpracoval/a závěrečnou práci samostatně.