O ústavu
Ústav primární, preprimární a speciální pedagogiky patří mezi největší pracoviště na PdF UHK. Dlouhodobě zajišťuje výuku v prezenční i kombinované formě v následujících programech:
- Učitelství pro mateřské školy (Bc.),
- Speciální pedagogika (Bc.),
- Pedagogika předškolního věku se zaměřením na děti se speciálními potřebami (navazující Mgr.),
- Early Childhood Education with a Focus on Children with Special Needs (navazující Mgr. v anglickém jazyce),
- Učitelství pro 1. stupeň základních škol (s volitelnými specializačními moduly; souvislé pětileté Mgr. studium),
- Digitální technologie v primárním a preprimárním vzdělávání (čtyřleté doktorské studium; Ph.D.).
V rámci pregraduální přípravy získají studující potřebné profesní kompetence pro výuku na příslušném typu školy a pro výkon profese učitele (MŠ, 1. stupeň ZŠ, speciální školy), vychovatele, asistenta pedagoga nebo sociálního pracovníka. V doktorském studiu se studující zaměřují zejména na rozvoj odborných kompetencí a rozvoj aktivit v rámci vědy a výzkumu.
Důraz je ve všech případech kladen na pedagogické, speciálně-pedagogické a psychologické disciplíny a na praxi v příslušném oboru. V případě učitelských oborů také na jazykovou, matematickou, přírodovědnou, kulturně-historickou i informačně-technologickou přípravu, a dále na rozvoj kreativity a dovedností potřebných pro praktickou činnost hudební, výtvarnou, tělesnou, technickou apod.
Vedle teoretické a akademické průpravy tvoří nedílnou součást přípravy pedagogická praxe, která je zařazena ve všech ročnících studia. Ústav dlouhodobě spolupracuje s širokým spektrem mateřských a základních škol (včetně speciálních) a dále se zařízeními sociálních služeb (zejména pro osoby se zdravotním postižením), s pedagogicko-psychologickými poradnami, speciálně-pedagogickými centry, Českou školní inspekcí a dalšími.
V rámci celoživotního vzdělávání nabízí Ústav studium v programu Speciální pedagogika (studium je určeno pro učitele) a program Speciální pedagogika pro vychovatele, učitele odborného výcviku a praktického vyučování. Dále realizujeme Studium pro ředitele škol a školských zařízení (pro splnění kvalifikačních požadavků pro pozici ředitele).
Na ÚPPSP pracuje 19 akademických pracovníků (pedagogů, psychologů, speciálních pedagogů), na výuce se podílí pracovníci dalších kateder PdF a PřF a také externí spolupracovníci z praxe (učitelé, ředitelé, psychoterapeuti nebo zdravotničtí a sociální pracovníci).
V souvislosti s vědecko-výzkumnými aktivitami se pracoviště zaměřuje na základní i aplikovaný výzkum v oblasti výchovy a vzdělávání dětí předškolního a mladšího školního věku a speciální pedagogiky. Členové Ústavu jsou autory řady odborných publikací, které vychází v prestižních nakladatelstvích v České republice i v zahraničí.
Významnou součástí činnosti Ústavu je mezinárodní spolupráce. Každoročně využívá možnosti studia nebo praktických stáží v zahraničí množství studentů všech programů garantovaných Ústavem. Studující mají možnost získávat poznatky a praktické zkušenosti v mnoha evropských (např. Norsko, Nizozemsko, Německo, Španělsko, Slovinsko, Polsko …) i mimoevropských zemích (např. USA, Vietnam, Kambodža, Indonésie …). Zároveň mohou absolvovat v v průběhu studia předměty v anglickém jazyce spolu s přijíždějícími zahraničními studenty. Neméně důležitou činností v oblasti internacionalizace je výměna akademických pracovníků, která zajišťuje využívání nejnovějších poznatků při pregraduální přípravě studentů.
Nabídka sekce: Ústav primární, preprimární a speciální pedagogiky