Sociální patologie a edukace v neziskovém sektoru
- Typ studia: Bakalářské
- Forma studia: Prezenční
- Doba studia: 3 roky
- Vyučovací jazyk: Čeština
Na stránce najdete
Popis studia
Chtěli byste pracovat jako vzdělavatelé v neziskovém sektoru se zaměřením na integraci a edukaci jedinců, kteří se dostávají do těžkých životních situací a potřebují si osvojit kompetence pro zvládání problémů ve svém životním stylu? Nebo také jako další vzdělavatelé pedagogických i nepedagogických pracovníků v nejrůznějších sociálně zaměřených tématech? Můžete být také realizátorem nebo lektorem primární prevence, případně pracovníkem v dalších oblastech neziskového sektoru (např. v nízkoprahových centrech, sociálně aktivizačních službách pro rodiny s dětmi, azylových domech, domech na půl cesty, kontaktních a komunitních centrech, občanských poradnách). Zajímá vás edukační stránka sociálně výchovných programu a činností jak pro klienty, tak zaměstnance neziskových organizací? Pojďte studovat Sociální patologii a edukaci v neziskovém sektoru.
Profil uchazeče
Absolvent střední školy s maturitou se zájmem o problematiku sociálně patologických jevů, neziskového sektoru a vzdělávání v sociálních oblastech. Osobnostní znaky uchazeče by měly odpovídat požadavkům na pomáhající profese.
Profil absolventa
Absolventa studijního oboru charakterizují kompetence potřebné pro kvalifikovanou působnost v oblasti prevence a terapie sociálně patologických jevů:
Absolvent má ucelené znalosti širšího společensko-vědního základu (filozofie, sociologie, psychologie, pedagogika), zná právní a etické normy, které tvoří rámec profesního jednání v oblasti bezpečnosti, prevence i řešení všech sociálně patologických jevů, má ucelené znalosti práva ústavního, trestního, správního, občanského, práva v pomáhajících profesí, zná postupy a metody práce s lidmi, kteří potřebují pomoc a ochranu i kteří jednají deviantně, má potřebné znalosti a dovednosti pro stimulování a koordinaci programů rizikového chování, má potřebné pedagogické a psychologické znalosti k tomu, aby se mohl podílet na vzdělávání v oblasti neziskového sektoru, prevence sociálně patologických jevů a dalších témat vztahujících se ke vzdělávání v sociálních a pedagogických oblastech.
Absolvent studijního oboru je připraven pro výkon těchto profesí:
- Pracovníci v oblasti sociální patologie se zaměřením na rizikové skupiny společnosti, jejich integraci a rozvoj pomocí edukačních postupů.
- Vzdělavatelé zaměření na další vzdělávání pedagogických i nepedagogických pracovníků i pracovníků v sociální sféře v oblasti prevence a řešení sociálně patologických jevů, zejména v subjektech neziskového sektoru.
- Pracovníci v široce pojatém neziskovém sektoru (včetně oblasti penitenciární, škol a školských zařízení), kteří se zabývají přípravou edukačně zaměřených sociálně výchovných programů jak pro klienty, tak pro zaměstnance.
- Pracovníci v neziskových organizacích zaměřených na prevenci a intervenci sociálně patologických jevů včetně realizátorů primární prevence a lektorů primární prevence a dalších pracovníků v neziskovém sektoru (např. v nízkoprahových centrech, sociálně aktivizačních službách pro rodiny s dětmi, azylových domech, domech na půl cesty, kontaktních a komunitních centrech, občanských poradnách).
Navazující studia
Na Univerzitě Hradec Králové lze pokračovat ve studiu dvouletého navazujícího magisterského studia v programu Sociální pedagogika (na PdF UHK).
Přijímací řízení
Rozsah a obsah přijímací zkoušky:
Podmínkou pro přijetí je středoškolské vzdělání ukončené maturitní zkouškou a úspěšné absolvování přijímací zkoušky. Přijímací zkouška má formu písemného vědomostního testu s hranicí úspěšnosti 50 %.
Podle výsledku dosaženého v písemném testu je sestaveno pořadí uchazečů. Přijati jsou ti uchazeči, kteří dosáhli takového umístění v pořadí úspěšných uchazečů, které nepřesáhne předpokládaný počet přijímaných ke studiu.
Písemná část:
Písemný vědomostní test obsahuje 50 úkolů (s výběrem správné odpovědi z nabídky) ze základů společenských věd (zejména psychologie, sociologie, filozofie, pedagogiky atd.) v rozsahu středoškolského (gymnaziálního) učiva podle Rámcového vzdělávacího programu pro gymnázia a ze všeobecného kulturně-historicko-politického přehledu (včetně historie, umění, českého jazyka a literatury). Hranice úspěšnosti je stanovena na 50 %.
Minimální hranice úspěšnosti
100Maximální celkové hodnocení
200Možnost prominutí zkoušky
Možnost prominutí přijímací zkoušky nebo její části není poskytována.
Doporučená literatura
- DVOŘÁK, J. et al. Odmaturuj! ze společenských věd. Brno: Didaktis, 2015.
- HARTL, P. Stručný psychologický slovník. Praha: Portál, 2004.
- HELUS, Z. Úvod do psychologie: učebnice pro střední školy a bakalářská studia na VŠ. Praha: Grada, 2011.
- KASAL, J., MALÍŘOVÁ, H. Sociální vědy v otázkách a odpovědích. Hradec Králové: Gaudeamus, 2014.
- URBAN, L. Sociologie: klíčová témata a pojmy. Praha: Grada, 2017.
- ZUBÍKOVÁ, Z., DRÁBOVÁ, R. Společenské vědy v kostce: pro střední školy. Havlíčkův Brod: Fragment, 2007.
Předpokládaný počet přijímaných
20
Kontakt
Ústav sociálních studií PdF UHK:
- Bc. Helena Malířová, e-mail: helena.malirova@uhk.cz,telefon: 493 331 365
- doc. PhDr. Václav Bělík, Ph.D., e-mail: vaclav.belik@uhk.cz, telefon: 493 331 316
Nabídka sekce: Přijímací zkoušky