Aktuality
Mikrocertifikáty
V souladu se stanoviskem a doporučením Evropské komise k mikrocertifikátům plánujeme vytvářet a realizovat některé programy celoživotního vzdělávání tak, aby poskytly možnost rekvalifikace (reskilling) či prohloubení dosavadní kvalifikace (upskilling) v kratším čase a flexibilnější formou.
Mikrocertifikáty (micro-credentials) jsou definovány jako doklad o výsledcích studia, které student dosáhl po krátké formě transparentně posouzeného vzdělání. Jsou udělovány po dokončení krátkých samostatných kurzů (nebo modulů) realizovaných v prezenční formě nebo online (případně v kombinované formě).
Mikrocertifikáty tak umožní doložení výsledků drobných studijních zkušeností uzpůsobených na míru. Vzdělávací kurzy krátkodobějšího charakteru budou reagovat na aktuální a budoucí potřeby trhu práce, budou orientované na výkon povolání, zaměřené na reskilling a upskilling a budou „přenositelné“. Mikrocertifikáty bude vlastnit studující, který je může jednoduše uchovávat a sdílet ve své zemi i mimo ni. Nabídnou tak flexibilní a cílený způsob, jak pomoci širšímu okruhu účastníků vzdělávání rozvíjet znalosti, dovednosti a kompetence, které potřebují pro svůj osobní a profesní rozvoj. Současně by měly pomoci s rozvinutím a zlepšením prostupnosti stávajícího systému vzdělávacích programů.
Národní plán obnovy 2022-2024
Zlepšením prostupnosti vzdělávání na úrovni vysokých škol se zabývá také Národní plán obnovy roky 2022-2024, který řeší mikrocertifikáty ve specifickém cíli C1. Do projektu se zapojilo 26 veřejných vysokých škol, které chtějí zajistit jednotné řešení v oblasti mikrocertifikátů a digitalizace souvisejících činností.
Projekt se zabývá analýzou současného stavu v oblasti různých typů dokladů na národní úrovni i analýzou zahranničních zkušeností. Za cíl si klade rovněž vytvoření metodiky pro uznávání stávajícího vzdělávání v kurzech, které mohou naplňovat požadavky kladené na mikrocertifikáty, návrh jednotné podoby mikrocertifikátu a sjednocení výstupů jednotlivých forem krátkodobého vzdělávání pomocí kreditového systému ECTS.
Digitalizace řešené oblasti bude spočívat ve vzniku společného on-line katalogu kurzů veřejných vysokých škol, které naplňují požadavky na mikrocertifikáty a vznik jednotného systému určeného pro ověřování výsledků menších forem vzdělávání na vysokých školách včetně repozitáře.
Nabídka sekce: Celoživotní vzdělávání