UHK Aktuálně, Zaměstnanci 15. 10. 2024

Univerzita Hradec Králové spustí dotazníkové šetření: Zpětná vazba navíc podpoří charitativní projekty

Autor: Tereza Makovská, OPaK UHK

V říjnu letošního roku proběhne na Univerzitě Hradec Králové (UHK) rozsáhlé dotazníkové šetření, které bude mapovat spokojenost zaměstnanců, zaměstnankyň a studujících doktorských programů na UHK, přičemž zahraniční respondenti budou mít možnost dotazník vyplnit také v angličtině. Sběr dat začne 21. října a bude pokračovat až do 8. listopadu.

Toto šetření navazuje na obdobné šetření z roku 2020. Otázky dotazníku se budou zaměřovat na několik klíčových oblastí, včetně hodnocení UHK jako zaměstnavatele, etických aspektů, profesního rozvoje, finančního ohodnocení a benefitů. Speciální verze dotazníku pro Ph.D. pro studující v doktorském studiu se zaměří na hodnocení univerzity a jejich studijního programu.

Na přípravě a realizaci šetření spolupracují Katedra sociologie Filozofické fakulty UHK, HR odděleníOddělení informačních technologií.

Tajemnice Katedry sociologie FF UHK, RNDr. Mgr. Lucie Vítková, Ph.D. popisuje tvorbu dotazníku následovně: Vycházeli jsme ze zadaných cílů a z výsledků předchozího šetření v roce 2020. Bylo nutné zachovat některé otázky pro jejich komparativní vyhodnocení. Jiné naopak byly vyřazeny či přeformulovány, ale také nově doplněny. Naším úkolem bude zpracovat získaná data a představit závěry, které bude možné zúročit na úrovni vedení univerzity či fakult. Je pro nás zcela zásadní, že se přidržujeme etických zásad pro sociologický výzkum a věříme, že anonymní dotazník vyplní co největší počet respondentů, vysoká návratnost přispívá k validitě výzkumu. Budeme rádi, když respondenti věnují svůj čas kompletnímu vyplnění dotazníku včetně otázek, které budou sloužit ke statistické analýze dat podle různých kategorií zaměstnanců.

Odpovědi zaměstnankyň, zaměstnanců a studujících v doktorských studijních programech nám umožní vyhodnotit řadu důležitých poznatků, nejen v oblasti vědy, výzkumu a tvůrčí práce, ale také UHK jako zaměstnavatele, spolupráci mezi součástmi, hodnocení charakteru práce (nebo studia), etických aspektů, profesního rozvoje, mezd a interpersonálních vztahů.

Ing. Petra Holoubková

HR manažerka

Charitativní rozměr šetření

Univerzita Hradec Králové se v rámci šetření rozhodla podpořit charitativní projekty. Za každý vyplněný dotazník bude věnován příspěvek 30 Kč, přičemž účastníci budou moci rozhodnout, kam příspěvek směřovat. Na výběr budou dva projekty:

Pomocné tlapky

Obecně prospěšná společnost Pomocné tlapky se již od svého založení v únoru 2001 zabývá chovem, předvýchovou a výcvikem asistenčních psů. Vycvičené psy předávají zdarma do dlouhodobého užívání tělesně postiženým, zejména těm, kteří jsou zcela nebo částečně upoutáni na invalidní vozík, ale i lidem nevidomým, pacientům se záchvatovými onemocněními, lidem s kombinovaným onemocněním nebo dětem s ADHD či autismem.

Nadace pro transplantace kostní dřeně

Nadace pro transplantace kostní dřeně pomáhá již od roku 1992 po celé České republice nemocným s onkologickým onemocněním krve, zejména s leukémiemi a lymfomy, ale i s dalšími život ohrožujícími krevními chorobami. Hlavní oblastí naší podpory jsou dárcovství a transplantace krvetvorných buněk. Podporují také zlepšování vybavení hemato-onkologických center a laboratoří, přispívají na vzdělávání, rozvoj vědy a výzkumu v oblasti hemato-onkologie a transplantační medicíny. Podporují také pacienty, kteří se díky své nemoci dostali do tíživé životní situace.

Jedním z mých programových cílů v rámci volby rektora bylo pečovat o nastupující i stávající zaměstnance a zaměstnankyně. To není klišé, ale realita doby, kdy je stále složitější udržet kvalitní a kvalifikované kolegy a kolegyně v rámci vysokoškolského segmentu, v rámci kterého svádíme každodenní debaty o možnosti navyšování mzdových prostředků a podpory univerzity ze strany MŠMT. I proto je třeba pravidelně zjišťovat, co jsou další střípky mozaiky, která ve svém celku vytváří ten ideální obraz práce na UHK.

Jan Kříž

rektor UHK

Rektor UHK doc. RNDr. Jan Kříž, Ph.D. dále zdůrazňuje význam šetření: Zajímá nás, co naše lidi trápí, co je naopak baví, motivuje a inspiruje. Se zjištěními na obou stranách je třeba pracovat, což taky budeme dělat. Není to výzkum, který skončí v šuplíku nebo bude zameten pod koberec. Je to naopak zrcadlo, které je třeba nastavit a s obrazem z něj vzešlým následně pracovat. Za zapojení se co možná největšího počtu zaměstnanců a zaměstnankyň UHK do šetření budu vděčný, zjištění budeme transparentně prezentovat, stejně jako opatření, která z nich budou plynout.“

Kvestor UHK, Ing. Aleš Klicnar dodává: „Na UHK máme s obdobným sběrem informací velmi pozitivní zkušenosti, například v oblasti zlepšování úrovně ubytovacích služeb na Palachových kolejích. Zde provádíme pravidelné průzkumy spokojenosti studentů ubytovaných v kapacitách kolejí a provádíme podle jejich výsledků konkrétní kroky pro zlepšení komfortu studentského života.“

Dlouhodobě se nám ukazuje, že vzájemná informovanost jejímž prostředníkem může být právě dotazníkové šetření, motivuje UHK ke změnám, zlepšování a rozvoji univerzitního o prostředí a správné alokaci investic či provozních prostředků.

Aleš Klicnar

kvestor UHK

Zapojte se a podpořte dobrou věc!

Dotazníkové šetření přináší nejen příležitost přispět k rozvoji UHK jako zaměstnavatele, ale také podpořit charitativní projekty. Každý vyplněný dotazník má smysl. Děkujeme všem, kteří se do šetření zapojí.