Data Management Plan
Data Management Plan (dále jen „DMP“) specifikuje, jaká data a jakým způsobem budou během výzkumu vytvářena a obsahuje informace o jejich dostupnosti a možnostech využití. DMP je třeba pravidelně aktualizovat tak, aby odpovídal tomu, co se s daty ve skutečnosti dělo.
Proč vytvářet DMP?
- Předvídání potenciálních problémů,
- snížení rizika duplicitní práce, ztráty dat a narušení bezpečnosti,
- zajištění, že data jsou přesná, úplná a spolehlivá,
- zajištění kontinuity a konzistence dlouhodobých projektů,
- ušetření času a energie (např. při znovuvyhledávání dat, obnově),
- pomoc při sdílení dat,
- splnění podmínek poskytovatelů financí.
Není nikde striktně definováno, v jaké formě má být DMP zpracován. Každá instituce nebo poskytovatel finanční podpory může uvést své priority na různé procesní oblasti správy dat. Poskytovatelé finanční podpory v rámci grantových projektů mohou mít specifické požadavky, které by měly být respektovány v rámci tvorby DMP.
Obsahová část DMP se odráží od typu sebraných dat a charakteru výzkumu. Různé oblasti výzkumu mohou vyžadovat různé požadavkové priority jako jsou oblasti týkající se citlivých dat, etiky a zpracování osobních údajů, práce s velkými datovými objemy, způsobu datového uložení a následné zálohy dat.
Pro zajímavost jsou na odkazech níže uvedeny příklady DMP.
- DMPonline (dostupné plány)
- Digital Curation Centre (řazení dle poskytovatelů)
- LIBER (katalog spravovaný asociací LIBER)
Hlavní body DMP
1. Administrativní data
Uveďte základní informace, které poskytnou kontext k danému DMP — základní informace o výzkumu (např. název projektu, jméno, kontaktní údaje a ID hlavního řešitele, poskytovatel financí, partneři projektu), krátký popis výzkumu, ke kterému se data vztahují (abstrakt), nařízení, opatření nebo směrnice, které upravují uchovávání dat.
2. Sběr dat
Definujte, jaká data budou vytvářena a jakým způsobem — typ a objem dat, využití již existujících dat, užití standardů a metodik, formát dat, použitý software, kontrola kvality dat, pojmenování a struktura dat/souborů, verzování.
3. Dokumentace a metadata
Poskytněte informace, které jsou potřeba pro čtení a interpretaci dat v budoucnosti — příloha s metadaty a dokumentací, metadatové standardy, informace o použité metodologii, použité perzistentní identifikátory např. DOI, kontrola kvality dat.
4. Etické a právní otázky
Zvažte etické a právní záležitosti — souhlas pro uchovávání a sdílení dat, citlivá data, anonymizace/pseudonymizace dat, licence dat, existující embargo, sdílení dat.
5. Skladování a zálohování dat
Zvažte, kde budou data ukládána a jak budou zálohována, včetně přístupu k nim a zajištění bezpečnosti — dostatek místa pro ukládání dat (datový repozitář), náklady na úložné prostory, objem dat, určení zodpovědnosti za zálohování a obnovení dat, potenciální riziko pro zabezpečení dat včetně řešení, bezpečný přístup spoluřešitelů k datům.
6. Dlouhodobá ochrana
Určete, která data jsou vhodná pro dlouhodobou ochranu a jak je nejlépe uchovat — existující smluvní/právní podmínky pro uchování dat, výběr dat pro dlouhodobé uchování, časové a finanční náklady na přípravu dat pro jejich dlouhodobé uchování a sdílení.
7. Sdílení dat
Rozmyslete, která data budete sdílet a jak, a také jak vám uživatelé vašich dat boudou moci přiznat autorství — s kým budou data sdílena a za jakých podmínek, jakým způsobem budou data sdílena, kdy budou data dostupná, restrikce, podmínky sdílení dat, jak se o datech dozví potenciální uživatelé.
8. Zodpovědnost a zdroje
Určete role a odpovědnost pro všechny aktivity s daty v rámci výzkumu a zvažte případné náklady s vytvářením a uchováváním dat — kdo bude odpovědný za vedení DMP, jak bude odpovědnost rozdělena mezi řešitele projektu, další vybavení či expertíza, použití software a hardware, další finanční a lidské zdroje pro sběr, zpracování a uchování dat.
Jak vytvářet Data Management Plan?
DMP můžeme být realizován volnou formou, jako je např. rukou psaný text nebo elektronicky v některém z textových editorů. Vhodnější je však využití volně dostupných nástrojů vytvořených právě pro tuto činnost, jenž adekvátním způsobem a hlavně formou vhodně pokládaných otázek, vedou vědecké pracovníky k odpovědím na jejich otázky.
Těmito nástroji jsou například Data Stewardship Wizard a DMPonline.
Online nástroje pro vytváření DMP
Online nástroje, které jsou převážně zdarma, mohou využít vědci ve spolupráci se svými kolegy a mohou současně vytvářet, popř. aktualizovat nově vznikající plán. Tyto online nástroje dokáží uživatele instruovat v jednotlivých krocích procesu zadávání plánu. Forma plánu může být v těchto online nástrojích přizpůsobena požadavkům jednotlivých projektů anebo dle institucionálních specifik.
Online nástroj pro tvorbu DMP. Služba je integrována do platformy Open AIRE.
Možnost vytvoření DMP za použití šablon připravených pro požadavky konkrétních poskytovatelů financí. Umožňuje spolupráci s kolegy a veřejné sdílení vytvořeného plánu. Za tvorbou tohoto nástroje stojí britské Digital Curation Centre (dále jen „DCC“). Pokud uživatel nepřipravuje DMP pro konkrétního poskytovatele financí, může si zvolit obecnou šablonu DCC. Kromě přednastavené šablony obsahuje také nápovědu, která uživateli s vyplněním jednotlivých sekcí pomůže. Vytvořený plán je pak možné stáhnout v různých formátech (např. csv, html, docx, pdf nebo json).
- DMPTool je nástroj spravovaný University of California.
- Data Stewardship Wizard
Volně dostupný webový nástroj vyvíjený v rámci výzkumné infrastruktury ELIXIR. Nástroj obsahuje návodné otázky, které pomáhají intuitivně doplňovat DMP.
Autor nově vznikajícího plánu nevyplňuje konkrétní šablonu. Zobrazují se mu jednotlivé sekce spravovaných výzkumných dat a díky formě znalostních modelů tento nástroj zobrazuje jen vhodné otázky na základě předešlých odpovědí. Odpovědi postupně dovedou autora plánu až k tématům týkajících se správy dat.
Výhodou tohoto nástroje je dostupnost metrik FAIR (při zadání relevantních otázek), čímž umožňuje zpracovávat data tak, aby byla v souladu právě s těmito principy.
Stejně jako DMPonline, i DS-Wizard poskytuje odkazy na nápovědu a podporuje spolupráci a sdílení týmových projektů. Finální produkt DMP je možné exportovat ve více dostupných šablonách (Machine-Actionable DMP, Horizon 2020, Horizon Europe, Science Europe) a formátech (např. pdf, docx, html, LaTeX a json).
Přístup pro vědce: Researchers umožňuje po registraci zdarma vytvářet DMP. Příklad postupu: Přihlášení do DSW: Projects: Create: Custom – výběr Knowledge model, Tags: např. Horizon 2020.
Můžete si vyzkoušet nástroj i nanečisto v DEMO verzi.
Prezentace z workshopu k Data Stewardship Wizard (19. 11. 2021) ZDE. Návod na práci s DSW.
Open Science Framework je open source webová platforma pro správu celého projektu. Umožňuje řízení celého projektového cyklu od plánování přes realizaci výzkumu, reportování výsledků a archivaci. Pomáhá týmům spolupracovat na jednom centralizovaném místě a poskytuje hostování souborů, správu verzí, trvalé adresy URL a registraci DOI.
Datové repozitáře
Důvěryhodný datový repozitář: 1) poskytuje persistentní identifikátory, 2) obsahuje metadata, 3) má licence pro užití dat, 4) dlouhodobě zachovává data.
- re3data.org — mezinárodní registr datových repozitářů
- Zenodo
- Figshare aj.
- https://archiv.soc.cas.cz/cz/clanky/41-data-management-expert-guide-nove-i-ke-stazeni
- https://archiv.soc.cas.cz/cz/prace-s-daty/management-dat-v-prubehu-vyzkumneho-projektu
- https://www.dcc.ac.uk/about
- https://www.dcc.ac.uk/guidance/how-guides/develop-data-plan
- http://www.dcc.ac.uk/resources/data-management-plans
- https://dmeg.cessda.eu/Data-Management-Expert-Guide (zaměřeno na sociální vědy)
- https://www.lib.cas.cz/podpora/data/asep/pro_autory/DMP_2018.pdf
- https://library.leeds.ac.uk/info/14062/research_data_management/62/data_management_planning
- https://www.nature.com/articles/sdata201618
- https://www.openaire.eu/rdm-handbook
- https://openscience.cuni.cz/OSCI-61.html
- https://openscience.cuni.cz/OSCI-63.html
- https://openscience.cuni.cz/OSCI-112.html
- https://openscience.upol.cz/en/open-data/fair-data-and-other-requirements/
- https://openscience.upol.cz/otevrena-data/plan-spravy-dat-dmp/
- https://rdmkit.elixir-europe.org/data_management_plan
- https://researchapp.vscht.cz/uploads/attachment/7865/cvut_240419.pdf
- https://scienceeurope.org/media/4brkxxe5/se_rdm_practical_guide_extended_final.pdf
- https://www.ucl.ac.uk/library/open-science-research-support/research-data-management/policies/writing-data-management-plan
- https://www.vyzkumne-infrastruktury.cz/2020/06/data-management-expert-guide-nove-i-ke-stazeni/
- https://web2.mendelu.cz/cp_944_navody/Informace_vystaveni_web/Vysledky_dotazniku-vedci_vyzkumna_data.pdf
- https://www.youtube.com/watch?v=_9ffvLkGiwE
- https://zenodo.org/record/3820473#.Y7g54HbMI2y
- Pokyny Evropské komise k sestavování plánu H2020 Programme
Nabídka sekce: Open Science