18. Konference environmentální archeologie KEA 2024
Ve dnech 7.–9. února 2024 proběhla již 18. konference environmentální archeologie, spolupořádaná Katedrou archeologie FF UHK a Muzeem východních Čech, ve spolupráci s časopisem IANSA (Interdisciplinaria Archaeologica – Natural Sciences in Archaeology).
Tématem letošní konference byl „Environment a kultura“, kterým jsme se snažili připomenout, že environmentální archeologie přirozeně obsahuje jak složku přírodovědeckou (zhmotněnou výzkumy paleobotanickými, geoarcheologickými, paleogenetickými či osteologickými), tak i tu humanitní, která umožňuje vkládat získané poznatky do kontextu vývoje lidské společnosti. Interdisciplinární výzkum se tak potkává na rozhraní biologie či věd o Zemi na jedné straně s historií, dějinami umění, sociologií apod. Vyslechli jsme si přednášky na témata od paleolitu, přes problematiku domestikace plodin v neolitu, problematiku objektů neznámé funkce doby bronzové v Polsku, přes reinterpretaci paleobotanických dat z Býčí skály doby železné, přes středověkou problematiku exploatace a obnovování lesních porostů v Krušných horách až k barokní krajině a změně vnímání hor a horské krajiny v průběhu novověku. Geograficky jsme navštívili především Česko, Slovensko a Polsko, vyslechli jsme ale i přednášky na témata spojená se středomořím, Afrikou, nebo střední Asií. Shrnuto v číslech: bylo předneseno 36 přednášek, prezentovány 4 postery, a to vše za účasti takřka 100 posluchačů.
Účastníci konference dostali možnost diskutovat o přednesených tématech i na exkurzi do josefovské pevnosti a do archeoparku ve Všestarech. Prohlídky ocenili všichni účastníci exkurze, z nichž mnozí dostali šanci se do těchto míst podívat vůbec poprvé – většina českých účastníků konference přijela z regionů mimo východní Čechy, ze zahraničních jsme přivítali například kolegy ze Slovenska (Univerzita Konštantína Filozofa v Nitře, Slovenské národní muzeum) a z Polska (univerzity ve Vratislavi, Varšavě a v Kielcích, Polská akademie věd Krakov).