FF Aktuálně 8. 2. 2021

Angličtina, španělština nebo francouzština? Se studenty FF UHK není problém!

Není neobvyklé, že zahraniční studenti, kteří k nám zavítají původně pouze na jeden semestr, svůj pobyt na naší univerzitě prodlužují a řada z nich se rozhodne dokonce zůstat a získat titul z naší instituce. Přirozeně se následně snaží co nejvíce začlenit do každodenního života v ČR, což i přes finanční podporu ze strany EU či UHK znamená sehnat si práci. Stále oblíbenější volbou se přitom stává výuka jazyků, což je způsobeno také zvýšeným zájmem o rozvoj jazykových dovedností.

Vůbec největší poptávka bývá celkem pochopitelně po výuce angličtiny. Nicméně především díky vazbám Filozofické fakulty UHK na Latinskou Ameriku je častou variantou také španělština. Výjimkou ale nejsou ani další jazyky, kupříkladu francouzština a portugalština.

V případě, že by se někdo rozhodl zlepšovat svoje dovednosti ve zmíněných jazycích, je velká pravděpodobnost, že narazí na některého z našich studentů z Venezuely, Bolívie či Brazílie. Byť kvůli současné situaci by bylo vhodnější slovo narazí uvést do uvozovek vzhledem k tomu, že se výuka přesunula do online prostředí. Nicméně jistou formu distanční výuky poskytovaly některé společnosti už před příchodem koronaviru. Ty svým zákazníkům umožňovaly prohloubit si své znalosti angličtiny v rámci každodenních pětiminutových konverzací po telefonu. Už přes rok tak jejich klienti pravidelně hovoří například s Gabrielem, studentem z Brazílie, který na FF UHK původně zavítal skrze Erasmus+ Mezinárodní kreditovou mobilitu.

V jazykových školách pak působí i další studentky FF UHK – třeba Luciana z Bolívie nebo Michelle z Venezuely. Stejně tak jako mnoho dalších i ona ve svém volném čase dává také individuální jazykové lekce. Nezaměnitelnou přidanou hodnotou této formy výuky je pak uzpůsobení jednotlivých lekcí specifickým potřebám studenta. To si uvědomuje i student bakalářské politologie Matěj Plíšek. „Začal jsem se učit francouzsky kvůli stáži, na kterou bych měl přes Filozofickou fakultu vyjet. Michelle má k výuce opravdu skvělý přístup. V klidu a postupně mi dokáže vše dobře vysvětlit. Jako velké pozitivum vnímám také to, že jsme přibližně stejně staří. Navíc je pro mě Michelle inspirací – začal jsem uvažovat, že bych sám mohl začít vyučovat angličtinu.“

V minulosti se několik zahraničních studentů angažovalo také ve výuce žáků na několika hradeckých středních a základních školách. Svoje zkušenosti pak mohli využít třeba minulý rok, kdy se zapojili do pomoci středoškolským učitelům během distanční výuky cizích jazyků v rámci projektu Erasmus in Schools.

Ve výsledku tak naši studenti pomáhají zlepšovat jazykové dovednosti napříč všemi věkovými skupinami v rámci privátního i veřejného sektoru vzdělávání. Našim studentům se daří svojí vlastní iniciativou prohlubovat nejen internacionalizaci v rámci naší instituce, ale také daleko za její hranice.

Pokud byste měli zájem o jazykové lekce zahraničních studentů FF UHK, neváhejte se ozvat na e-mail josef.lezak@uhk.cz.